Tak tohle, to už musí být to jaro

Už zase skáču po maloměstě
Ty páteční večery, co vám budu povídat. Koncert Wohnoutů a vnitřek maloměstského kulturního domu přeměněn na indonéskou džungli. Teplota čtyřicet stupňů, stopětatřicetiprocentní vlhkost vzduchu. Kapacita sálu překročena asi trojnásobně a vsadím se, že takhle těsný kontakt s tak velkou skupinou cizích zpocených lidí nezažije ani většina účastníků těch nejdivočejších swingers party.

Jakási přibližně třináctiletá dívka se o mně sedm vteřin otírala pravým ňadrem, ale když pochopila, že jsem nepřišel s nečistými úmysly, vzdala to a nechala se pohltit davem. Nevýhodu velkého počtu lidí tvořily samozřejmě dlouhé fronty na pití, takže po koncertě bylo nutno se ještě přemístit do nejmilejšího podniku.

Zde Evička kamaráda-právníka předvedla roztomilou kreaci na téma opilá dívka usíná u stolu, my ostatní jsme předvedli roztomilou kreaci pár piv a pak doba pokročila a bylo nutno jít domů. A tehdy poprvé jsem pochopil, že je jaro, protože zpívali ptáci, bylo teplo a místo zimní temnoty mě obestíralo jen přátelsky šedavé stinno.

Sobota se jistě dá trávit mnoha způsoby, a my si vybrali ten fotbalový. Po obědě jsme nasedli na vlak – já, kamarád-právník a kamarád-sklář a vydali se do jedné z blízkých vesnic, kterou na zeleném trávníku reprezentuje můj bratr Jenda. Zpáteční skupinová jízdenka nás stála dohromady padesát korun.

Kam jedete? udeřil na nás průvodčí. Do M.H., přiznali jsme. Jste máklí? Na těch pár kilometrů si kupovat jízdenku? pravil železničář, našeho lístku si nevšímal a došel udělat totéž k ostatním cestujícím. Pak nemají být dráhy ve ztrátě.

Ty venkovské fotbalové soutěže mají svoje kouzlo. Na trávníku supí různorodá směska ztracenců, z laviček je sleduje pár důchodců, pár zástupců omladiny a občas nějaká ta maminka s kočárkem. Největší místní krasavice mají na sobě divné teplákové soupravy a tváří se, že jsou na fotbale jen tak náhodou. A tři hosti z maloměsta si mezi sebou podávají PETku s čerstvě natočeným staropramenem, hřejí se na sluníčku, hlasitě se smějí dění na hřišti a jediný, koho povzbuzují, je Jenda. Ovšem zbytečně, protože hosté vítězí 6:1 a Jenda nezaskóruje, byť má dvě slibné šance. A je čas jít do venkovské hospody, neboť za chvíli začíná mač Česko-Finsko a to je třeba vidět.

Ty venkovské hospody mají svoje kouzlo. Pivo je laciné, na fotbal koukají všichni kromě nevesele vyhlížejícího chlapíka, který sype pětikoruny do forbesu a jeho dvou dcer, které mu – každá z jedné strany – nahlížejí do rotujících válců a říkají Tati, můžu to teď zkusit zmáčknout já? a To nevadí, že to nevyšlo, pojď už domů, tati. Číšnice je mladá, sympatická a na hosty z maloměsta se usmívá. Pražák zhýčkaný číšnicí od Gullivera by z ní asi nebyl nijak u vytržení, ale ve stávajících kulisách je pro všechny nedostižnou bohyní a tričko s poněkud nepříhodným nápisem England na ní vypadá věru dobře.

Mezi poločasy skáčeme na vlak zpět do maloměsta a druhé dějství česko-finského dramatu sledujeme v nádražní maloměstské hospodě. Tak ještě jedno na oslavu a domů. A tehdy podruhé jsem pochopil, že je jaro, protože vzduch byl teplý a lidé usměvaví.

A dnes mi ukradli hodinu z víkendu a venku je zase hnusně.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

7 thoughts on “Tak tohle, to už musí být to jaro

  1. ktery soudruh umelecky sefuje tomu kulturaku?! na malomesto je az nejak moc aktivni! :)

  2. Pekny pocteni, ovsem s tim jarem – dneska to moc jarne nevypada:(
    Tak pekny Velikonoce

  3. Karl: kdepak soudruh, taková milá paní, maminka jedné mojí kamarádky je to!
    Vendelinek: Velikonoce? teď na jaře?

  4. měli jste ject raději sledovat zápas ve kterém exceloval sám pan Jamon

  5. jamon: ale? že by pan jamon zaskóroval? nebo třeba jen někoho strašlivě zprasil?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>