Půlnoční stavy

Odpustíte-li lehce chaotický zápisek…přeci jen přišel čas na něco niterného, až artistního.

Trochu mě teď naštval počítač. Když jsem ho zapnul, na ploše se nezobrazila tapeta. Za ta léta, co se mi na stole střídají stále výkonnější počítače, proběhlo několik tapetových období. Plochu mi zdobily nejrůznější obrázky. Salma Hayek v různých pózách. Americké vrtulníky ve Vietnamu. Penelope Cruz. Shania Twain. Záběry z Vojína Ryana. Záběry z Black Hawk Down. Americké vrtulníky v Iráku. A tak dále a tak dále. Ale v posledních měsících patří plocha snímku dědy, poslední fotce, na které byl zachycen. V komoře si narychlo přihýbá z flašky slivovice, aby babička neviděla. Tu flašku dostal ode mě, tu fotku jsem narychlo pořídil já a tu slivku pil děda se mnou a bratrem Jendou. Mám tu fotku rád a na ploše ji prostě už nikdy nehodlám ničím nahradit. A comp ji najednou odmítne načítat, psche. Naštěstí jsem mu dokázal domluvit. Sláva. Děda je zpátky.

Na cestě mezi nejmilejším podnikem a mým maloměstským bydlištěm je takový lesík. Když jsem ještě chodíval na základní a střední školu, denně jsem se přes něj domů vracel. Je zábavné pozorovat, jak tu cestu znám nazpaměť. Před chvílí jsem si ověřil, že ji dokážu projít bez úhony takřka i za úplné tmy. Dodnes přesně vím, kde je pařez, kde sráz a kde sehnout hlavu před pučícími dubovými ratolestmi. I když, uznávám, dnes bylo vše lehčí díky tomu (takřka) úplňku, co visel na obloze a v paměti mi probouzel, jak by řekl Nohavica, všechny lásky i nelásky.

Číšníci v nejmilejším podniku měli radost, že jsem jim poslal pohled z Vídně. Moc by mě zajímalo, co to vypovídá o mojí psychice. Že pohled z cest nepošlu ani rodičům, ani krásné dívce, ani kamarádům, ale číšníkům, kteří už řadu let systematicky usilují o moje zdraví.

V knížce o rakousko-uherském letectvu za první války, kterou mi poslala F., jsem našel krásnou fotku. Skupina zjevně spokojených českých mechaniků se zubí na snímku odkudsi z haličské fronty. Popiska tvrdí, že jako správní Češi se nechali inspirovat při péči o letadlo, které jim bylo svěřeno. A skutečně, jakýsi na pohled nepříliš důvěryhodný dvouplošník v pozadí má na boku krasopisně vyvedeno Světovar. Bude s podobným nápisem létat i některý z českých Gripenů? Pochybuji.

Mohl bych si to samozřejmě nechat pro sebe, ale tak trochu mě trápí Ta Tmavovlasá. Dnes mi volala a tvrdila, že pro mě má velmi speciální dárek k jmeninám, a jestli si ho prý vyzvednu v Praze, v Třeboni nebo v Brně. Dalo mi velkou práci získat čas na rozmyšlenou. Musím jí nějak šetrně dát vědět, že jsem náš vztah od samého začátku skutečně nepovažoval za perspektivní. A to já vážně nedělám rád, kazit iluze a ubližovat dívkám, které se do mne (proti mojí vůli) zamilovaly. Jenže co naplat. Měl jsem poslechnout své starší a zkušenější kamarády a nikdy, nikdy si nezačínat s pannou. Nemusím snad dodávat, že dárek k jmeninám si vskutku vyzvednout nehodlám. I takový gauner jako lobo má své meze.

Ach jo. Opíjet se někdy má smysl.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

15 thoughts on “Půlnoční stavy

 1. Ano, brunetky to mají vždycky těžší než blondýnky… chudák holka…, vědět, že je svět svině…:/

 2. Ergo: tady o brunetce nemůže být ani řeči!
  P~O: super! a počkej, dnes jsi pepež ty, já nebo adbar? aby to nebylo jen plácnutí do vody…

 3. what a sad story… vona byla panna? to jsem netusila…:-)

 4. nejhezčí dárek je ten,který pro toho druhého sami vyrobíme…

 5. Nejhezčí dárek,je píseň,kterou Ti zpívám…

 6. hroschik: no, byla:-)
  dalimil, Jiří: nejhezčí dárek je ten, který stojí nejvíc peněz!

 7. Chtěl jsem ti napsat nějaký komentář k novému příspěvku, ale žádný tu není, tak to píšu sem. Co jsem to chtěl?
  Jo, pokud bys byl bystřejší, všiml by sis, že já i adbar jsme už s papežstvím sekli. Papa Ratzi je jinačí sekáč.

 8. svet je zkazeny – je sobota, 12:10, ja sedim v praci, cekam az se mi vychladi pivo a premyslim jestli pujdu na sparta-Banik…dejte mi nejakou pannu!

 9. orel prznil mladé dravce!!!
  (tvrdí partiovka v pátečním vydání ultrazvěda na str.5)

 10. mluvila z tebe zkušenost, příště ti budu více naslouchat…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>