Pistolník dokáže i zlomek vteřiny dobře postřehnout

To byly časy!

„V novinách psali, že dnešek má bejt nejdepresivnější pondělí v tomhle roce, a ty na to opravdu vypadáš,“ přivítala mě včera při příchodu do práce kolegyně-grafička, ale o tom vám tu vlastně psát nechci.

Nenene. Dnes to bude vyznání nízké literatuře. Když mi bylo deset a doma jsem se válel s angínou, děda mi přivezl zaprášený štos asi osmdesáti sešitů, který se dlouhá léta válel na půdě. Robert Kraft: Nobody. Rok vydání 1935 a 1936. Naprosto úžasná slátanina o dobrodruhovi-mistrovi převleků, kterou jsem s vyvalenýma očima a bušícím srdcem přelouskal za pár dní, a pak ještě několikrát znova, a když jsem ji po sešitech půjčoval nejlepším kamarádům, měla na ně naprosto stejný efekt.

A byl jsem chycen a polapen, u stánků PNS jsem začal pravidelně otravovat, zda už vyšly nové Rodokapsy či jejich ekvivalenty, začala mi zkrátka krásná léta. Samozřejmě, cyklus o Nobodym už nemohlo nic překonat, ale přesto se našlo několik špeků (ne v tom travnatém slova smyslu), které na mě mocně zapůsobily.

Včera jsem přemýšlel o tom, která z těch kovbojek mě oslovila nejvíc. Naprosto mě vyděsilo, že i po těch cca 15 letech si dokážu vybavit název, autora, titulní obrázek a jméno hlavního hrdiny. A po velmi krátkém rozvažování mám jasno. Al Jourmont: Profesionál. Vyšlo v edici Dodokaps, kterou vydávalo nakladatelství Olympia jako protiváhu Rodokapsu. Hlavním hrdinou Juan Herrera, geniální hráč karet a bleskurychlý pistolník. Taky jsem to četl několikrát.

Proč vás s tím ale otravuji. V tomhle svěžím dílku je věta, která se mi nesmazatelně vryla do mysli, a která mi čas od času v hlavě bleskne i nyní. Ta perla mezi větami zněla „Pistolník dokáže i zlomek vteřiny dobře postřehnout,“ a jakkoliv to zní jako nesmyslný blábol, já podle té věty žil, už když jsem jako dvanáctiletý hlídal přimhouřenýma očima svět kolem sebe a přemítal, zpoza kterého rohu se asi vynoří zákeřní lovci odměn.

Dodnes tedy třeba koukám na fotbal, rozhodčí mávne ofsajd a já si v duchu říkám „Kdepak ofsajd, psche, vždyť tam byl obránce! Pistolník dokáže i zlomek vteřiny dobře postřehnout.“ Nebo se při sprintu mužů na sto metrů zdlouhavě čeká na cílovou fotografii, a já si říkám „Na co fotka, nejrychlejší byl ten v dráze čtyři, pistolník dokáže i zlomek vteřiny dobře postřehnout!“ Nebo s mou nejmilejší F. slastně vydechujeme na lůžku a ona mě chválí „Mmmm, dneska sis dal záležet,“ a já si v duchu říkám „Inu ano, bylo to o něco delší než jindy, pistolník dokáže i zlomek vteřiny dobře postřehnout.“ Zkrátka je to věta takřka nekonečných možností.

A ještě další úryvky si z Profesionála pamatuji. „Zapálil si doutník a vyzul si jezdecké boty. Obojím přispěl k zahuštění atmosféry v místnosti.“ To je přeci nádhera, i když zrovna podle této citace se snažím nežít. Nebo „A to by jeho životní vlak dojel na konečnou zatraceně brzy.“ Což také ale doufám jen tak nenastane.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

24 thoughts on “Pistolník dokáže i zlomek vteřiny dobře postřehnout

 1. Ve kterém momentě se objevil rozkousaný banán vyprsknut na mé klávesnici? Jakožto pistolník bys to měl odhadnout!

 2. Kolegyně vedle v kanclu se jmenuje Ana Herrera a je taky rychlá jako čurací pauza v kleci chřestýšů :)

 3. Vy s F. hulíte trávu v posteli, že slastně vydechujete? Zjevně to balíš, protože to bylo delší než obvykle …

 4. Mamed: já věděl, že ty všechny jinotaje uspokojivě odhalíš:-)

 5. Já čtu rychle, ale na tom nezáleží. Banán se objevil ve svíli, kdy v místnosti zhoustla atmosféra!

 6. Hans: to je přeci jasné, objevují se banány, atmosféra houstne!

 7. Ptám se – není trochu smutné, že to prodloužení je v řádu zlomků vteřin?

 8. Linet: ale ten vtip měl být nosným tématem celého příspěvku! sakra :-) ))

 9. Lobo, pro Tebe je prodloužení o zlomek vteřiny svátkem, pro Linetku smutnou zprávou. Moc jí to nezávidím …

 10. Důležité je, jak to vnímá F. ;o) Třeba by jí prodloužení o jednotky větší než zlomky vteřin vhod nebylo!

 11. Mamed: Nu, stojím si za názorem, že když už prodlužovat, tak tak, aby to nepoznaly pouze pistolnice… ;) )

  asTMA: Výborně, zachránilas nosné téma i diskuzi! Děkuji!

 12. zkrátka pravdu má jako vždycky Mamed, ostatně dotáhl to z nás nejdál:-)

 13. Musím ovšem poděkovat rodičům, bez nich bych tady nebyl … vystrčili mě ořed dům a řvali na mě táhni!! :) )

 14. lobo: Zkrátka, jak říkáme my pistolníci, nemusí pršet, jen když kape…

 15. lobo:a co Jezdec z neznáma, Jack Shafer…uuuu to byla jízda pistolník se jmenoval Shane a byl proklatě rychlej, řek bych nejrychlejší…
  a ještě Pobožnej střelec…
  já byl Shane a otec Buffalo Bill a matka nás vystřila před dům, ať se postřílíme tam, ať nemusí tu krev stírat…

 16. horacio: Jezdec z neznáma byl dobrej, ale takovej až moc sofistikovanej, zkrátka ta tvrdá vazba ho diskvalifikovala:-) ale Toronto, Pobožný střelec a Návrat Pobožného střelce, to byly lahůdky:-)

 17. Ten nosný vtip není vůbec vtip. A to je na tom patrně to vtipné.
  Je můj komentář vtipem? Zdvojnásobila jsem tím vtipnost lobova příspěvku?
  Dnešek je celý takový vtipný…

 18. lobo: toronto a pobožný střelec – nebyl to náhodou můj hlavní favorit bob hurikán? jinak jsem opravdu rád, že jsi můj dar k narozkám ocenil. jo a nobody to je kapitola sama pro sebe, ty chvíle kdy jsem si domýšlel děj protože chyběly stránky či celé díly…

 19. pevná vazva se na kovbojky nehodí, toť pravda..
  oba pobožňáky mám proto zabalený v igelitu, neb datum vydání už něco pamatuje…
  a čtu je jen v rukavičkách(koženejch, smrdících koněm, hnojem a střelnmým prachem)
  hvízdavej dan byl taky vlastně v tvrdým, ale na jeho vybroušeným hvízdání mu to neubralo:)

 20. F.: de facto jsi ho zečtyřnásobila, a to se vyplatí:-)
  lojer: jistě, Bob Hurikán rulez:-)
  horacio: já mám právě origoš jen prostřední díl trilogie. ty oba další jsou až nový vydání z 90. let. ale stejně to všechno bylo lepší než obligátní mayovky, na těch se mi líbily hlavně obrázky od Buriana:-)

 21. co??já se chci jen zeptat jestli někdo ví o čem je zkraceně jezder z neznáma předem kuju!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>