Poslední samuraj a zničující choroba

Jak lze z titulku správně vyvodit, kromě jiného jsem včera byl i v kině.
Když nastal čas opustit pracoviště, radostně jsem tak učinil. Lépe řečeno, radostně jsem tak učinil asi patnáct minut před tím, než by mě k tomu opravňoval pracovní řád, ale mám z tohoto prohřešku pramalé výčitky. Na Václaváku jsem podivnou shodou náhod potkal Tu Neznámou a společně jsme se vypravili směr Palace Cinemas Nový Smíchov.

Silou celé své osobnosti jsem se zasadil proti návštěvě dojáku Pán velryb a nastínil jsem, že nový film s Tomem Cruisem by nemusel být úplně špatný. A protože mě Ta Neznámá má ráda, neprotestovala a mohli jsme zakoupit lístky na Posledního samuraje. Teď mě tak napadá, před časem se mě jedna kamarádka ptala, jaká mám kritéria pro posuzování filmů. Já jí tehdy poněkud zaskočil, když jsem uvedl, že abych film považoval za dobrý, musí splňovat alespoň jedno z následujících kritérií:

a)svleče se v něm Salma Hayek
b)hlavní hrdina je zabiják s nehybnou tváří a suchým humorem
c)je to dobrá řežba

Vězte tedy, že Poslední samuraj v některých aspektech splňuje bod c), takže je to dobrý film:-) Ale abych upokojil i ty hnidopichy, kterým by snad tak stručné hodnocení nestačilo, uvádím i něco dalších podrobností. Poslední samuraj trvá dvě a půl hodiny a odehrává se koncem 19. století. Hlavní hrdina je vysloužilý americký voják a aktivní alkoholik (sympatické!), který se nechá najmout, aby vycvičil armádu japonského císaře pro moderní válku. Ve střetech pušky vojáků kontra meče vzbouřených samurajů ale poznává, že patří spíš na stranu svých soupeřů…nebudu vám říkat, pro koho se nakonec rozhodne a jestli na konci umře nebo ne, abych vám nekazil požitek z filmu. Buďte si ale jisti, že na vás čeká film s pěknými záběry na japonskou krajinu i dobře zpracovanými bitevními scénami. Dá se říci, že jsem se během něj nenudil ani chvilku.

Našly se ale i věci, které mi vadily. Především je tu trochu přeslzeno. Kdybych dostal dvoukorunu za každý záběr na někoho z hlavních hrdinů, když má pevně sevřené rty a z levého oka mu proti jeho vůli vytéká ojedinělá slza, tak jsem si mohl koupit popcorn navíc. No a konec, řekněme posledních pět, deset minut ,je neuvěřitelná zhůvěřilost, kdy se vše v dobré obrátí a pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Obě věci film zbytečně kazí, ale kladný dojem jednoznačně převažuje. Jestli si necháváte filmy doporučovat, tak na Posledního samuraje běžte, už proto, že si myslím, že je vážně docela dobře možné, že Cruise za něj dostane Oscara, jak už pár kritiků spekulovalo.

Bohužel, když film skončil a v sále se rozsvítilo, zjistil jsem, že obličej Té Neznámé nemá ani zdaleka tu pěknou zdravou barvu jako kdykoliv jindy. Chvilku jsem to přičítal faktu, že jsem porušil dvě základní přikázání pro společné návštěvy filmových projekcí (Neber svojí holku na válečnej film a Neber svojí holku na film, kde je kung-fu), ale Ta Neznámá si stála za tím, že film se jí líbil. Je to tak, postihla ji jakási zákeřná předvěst chřipky či čeho, takže během cesty domů jí občas třásla zimnice a tak a o klidné noci plné posilujícího spánku si také mohla nechat jen zdát, tedy kdyby mohla spát.

Tak až se budete večer před spaním modlit, poproste i za to, ať se uleví jedné nemocné blogerce. Oba dva vám budeme vděční.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

17 thoughts on “Poslední samuraj a zničující choroba

 1. a já budu taky celou noc, ale asi ne se modlit:-)

 2. jo dnes je den, nemám tu nikoho, kdo by mi byl osobou nadřízenou

 3. tak jamone zase vyhoď pár ukrajinců, prostě si udělej prima den:-)))

 4. Cruise za něj nemůže dostat Oscara, není na něj ani nominován.
  Nominaci má ale Ken Watanabe (Katsumoto) za mužský herecký výkon ve vedlejší roli.

 5. Jura: vida, to je užitečné vědět. leda by Cruise na předávání Oscarů přišel ozbrojen katou a katanou a tak trochu si tu sošku vynutil násilím:-)

 6. nu ano, fatální, ale who cares…i po Posledním samurajovi pro mě Cruise zůstane tím troubou z Top Gunu:-)

 7. Pokaždé, když se v záběru vedle Cruise objevil Watanabe, Cruise byl najednou malej jako v očích Verešové – předvedl mnohem zajímavější herecký výkon.

  Vysvětlivka: v Magazínu MF byla A. Verešové položena otázka, koho považuje za sexsymbol. Odpověď: "…Dřív se mi hrozně líbil Tom Cruise, ale když jsem zjistila, že měří metr sedmdesát, mé ideály padly." Hysterický smajlík

  A mimochodem, zajímavá shoda, filmy Poslední samuraj a Pán velryb mají cosi společného: když filmaři sháněli (deset let neúspěšně) peníze na natočení Pána velryb, bylo jim naznačeno, že by je sehnali mnohem jednodušeji, kdyby obsadili nějakou velkou hollywoodskou hvězdu. "Příběh Američana, který přijede na Nový Zéland a najde sám sebe, by jistě zaujal více investorů než vyprávění o neznámé domorodé komunitě." C. Curtis
  Ušklíbavý smajlík

 8. nadina: mám pocit, že jsem někde četl, že Cruise měří ještě míň, než říkáš, snad 163. takže skutečně loser:-)

 9. Já to neříkám, proboha!!! (tři hysterické vykřičníky)
  Přesto mi ona záměna s A. V. jaksi lichotí.

 10. enimen: pravda, ty a Krytinář jste světlý výjimky:-)))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>