Nejlepší párek v rohlíku

Dnes objevně

Párek v rohlíku! Ta úžasná esence chutí, sestávající se ze ztvrdlého a proto rozpečeného rohlíku, té nejlevnější hořčice nebo kečupu a umělého střívka, naplněného směsí sóji, namletých šlach a kloubů, barviva, pojidel a ochucovadel a špetky masa pro chuť! Nevím, co dělají v zemích, kam tento civilizační výdobytek dosud nedorazil.

Aby bylo jasno, mluvím o poctivých, co možná nejlacinějších párcích v rohlíku. Žádné vídeňské obří bratwursty se spoustou přidané hodnoty. Žádné půlkilové hotdogy. Prostě osvědčená staročeská pochutina.

Já samozřejmě nemám důvod nepřiznat, že čas od času tuhle laskominku do svého zažívacího procesu přizvu a pak s napětím čekám na výsledky. Dietolologové ať si vrtí svými štíhlými hlavami, jak chtějí. A tak si říkám, nebylo by dobré sestavit krátký seznam míst, kde párek v rohlíku připravují až nadpozemsky kvalitním způsobem? Já myslím, že bylo. Ať se i ostatní přiučí, nebo i oni ať přispějí svým favoritem do mlýna!

Takže asi nejlepší párky v rohlíku jsem jedl v Třeboni na náměstí, před zámkem. Jenže to bylo v době, kdy jsme tam byli na gymnaziálním výletu, takže třeba tak deset let zpátky. Dodnes si pamatuji, jak jsme tou chutí byli naprosto uchváceni a chodili si kupovat neustále další a další. Závislost! A i když jsem od té doby v Třeboni několikrát pobýval a onoho párkaře před zámkem vídal, nikdy už nebyla příležitost okusit, zda jsou věci takové, jak si je moje vrtošivá paměť maluje. Kdo ví, třeba jsem se i bál, aby se moje ideály nerozplynuly v oblaku masokostní moučky.

Číslo dvě je poměrně jasné. Stánek na pražském Náměstí Míru. V dobách, kdy jsem tam bydlel (tedy ne v tom stánku! Na tom náměstí!), jsme já i moji spolubydlící tamním párkem v rohlíku začínali většinu dní i většinu večerů, a i když velikostní poměr párek versus rohlík byl vždy vůči párku velmi nepříznivý, nikdy jsme neprohloupili. Dodnes mívám občas nutkání, když jdu kolem a ještě je otevřeno, nostalgicky zavzpomínat.

Číslo tři je prozatím spíše označení z nouze. Jelikož moje současné pracoviště se nachází na Andělu a já chci mít co nejpestřejší snídaně, někdy se rozhodnu obligátní dvě makovky a půllitr mléka nahradit právě párkem v rohlíku. Hned u výlezu z metra stojí rovnou dva stánky, a protože u toho bližšího mají otevřeno už v době, kdy kolem procházívám já, občas tam svých patnáct korun vysolím.

Třeba dnes jsem tak učinil. A co vám budu říkat, je to klasika, která pohladí, i když na těch rohlících je pravděpodobně trochu moc sezamu. Ale všichni víme, že není každý den posvícení.

Začínám dostávat hlad, a to je vždy zlověstné!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

51 thoughts on “Nejlepší párek v rohlíku

 1. JO! Na Nám. Míru mají fakt skvělý párky!!(Hm, a už přemýšlím, jak si překopat cestu domů, abychom to měla „náhodou kolem“.)

 2. Vskutku – bezstřívkové párky z Míráku, to je mazec na mazec! Feferonková horčice, křupavý rohlíček…
  Bůh žehnej tomuto (svato)stánku!!!

 3. Jo, a hned po hokeji tam jedu, mě tady nikdo nebude vodit vůní za nos!

 4. Nejlepší párek v rohlíku……prodávají v Brně na náměstí Svobody z okénka lahůdek. Trochu jiné kategorie je uzeninka na stánku pražského Masarykova nádraží (pod tabulí odjezdů). Řekněte si o extra dávku křene a já vám zaručuju, že budete plakat štěstím.

 5. A co nejhorší……? U mě by vedlo jihlavské nádraží a párky rozvařené do samoexplozivního stádia.

 6. Párek v rohlíku? Zase další případ Lobovy oblíbené skrývačky se sexuálním podtextem …

 7. Helena: třeba se jeď pomodlit do kostela sv. Ludmily:-)
  Kozel: po hokeji možná už bude zavřeno! neváhej!
  Pakoslav: hmm, vyzkouším!
  thegen: v Holešovické tržnici od vietnamského prodejce. ááááá!
  Mamed: z tebe by měl Freud radost:-)

 8. Pakoslav kecá, na náměstí Svobody žádný lahůdky nejsou. Pokud tím nemyslí McD, ale to asi nemyslí…

 9. Asi taky pojedu domů přes Náměstí míru…

 10. Ano! Náměstí Míru! Moje domovina! Křenová hořčice! Já tam snad pojedu teď hned, sakra! (To je vykřičníků, co?!)

 11. P+R v Brně?Tak o lahůdkách na Nám.Svobody taky nic nevím, ale kde mají ty nejvíc, nejlepší párky v rohlíku je okénko vedle řeznictví na čáře( ul.česká)Pan Steinhauser to má prostě vychytaný.

 12. Mamed: já ne! :-)
  Hans: já se nestíhám divit, jak je Mírák populární:-)
  Aidam: normálně se začínám do Brna těšit ještě víc než jindy!

 13. Stánek před Metropolitním muzeem v NYC -svraštělej a malej párek, tvrdej rohlík, divná hořčice, ale nejlepší, protože v New Yorku

 14. Já kupuji párek v rohlíku v ušmudlaném stánku na mendlově náměstí (brno), mezi pány s otevřeným lahváčem a somráky se psy. Tak lahodné!
  btw zkuste si někdy koupit párek v rohlíku v asijském bistru – ačkoliv ho všechny inzerují, vždycky mi řeknou že palek neni. Chápete to někdo! Šlo by je udat u ČOI za klamavou reklamu?!

 15. Silwucha: to je snobský přístup!
  drinker: zdá se, že moje příští návštěva Brna získává naprosto nečekané obrysy:-)

 16. Až žijí snobové!!! Ne, dělala jsem si legraci, pak jsem si koupila ještě jedne na Broadwayi, a ten už byl super:-)))

 17. lobo: A já se děsím, že tvoje příští návštěva Brna bude sestávat z pouti po stáncích a okýncích. Ještěže je to tak v nedohlednu. ;o)

 18. Silwucha: a co na safari v Keni, tam byly jaký? :-) )
  F.: děsíš? není to milá alternativa k obědu v Mainu? :-) )

 19. 2 aidam+loboNo, možná je to řeznictví, ale lahůdkové. Alespoň soudě podle párků v rohlíku :)

 20. Nejlepší párek v rohlíku měli u nás ve školní kantýně… Stál šest padesát a dávali do něj zelíčko… :( (( Bože, ty vzpomínky jen bolí!

 21. brňák jak vínořeznictví?lahůdkové? a na čáře? zítra to jdu omrknout, ale momentálně vůbec nevím, kde to může být?

 22. Take ten Mírák – někdy si ho koupím jen tak na chuť, abych si zpříjemnil čekání na tramvaj.

 23. No, když už to nakousla Silwucha, tak musím říct že já preferuju Jumbo Sausage u St.Martins in the Fields – Nýdnol.

 24. Abych nezapoměla – musí být s cibulkou – ta sosič

 25. ah: To je easy. Hned pod hodinama ;o) Lahůdka za pětku.

 26. 2 F.+ahAle neee… Vsechno je jinak. Kdepak pod hodinama, prave na opacne strane! Je to na Svobodaku mezi Ceskou a Behounskou. Krom parku v rohliku tam maj i oranzadu (3 deci za 5 Kc).

 27. Tak aby nedošlo k omylu, uvedu na pravou míru. Ah tady sloučila Pakoslava a Aidama v jedno, tak já je rozpojím. Jednak je Steinhauser na České pod hodinama a jednak lahůdky na rohu Svoboďáku a Rašínovy (už jsem se rozpomněla), tuším že Kostelecké uzeniny, ale to není 100%…vyzkoušejte, co máte blíž ;o)

 28. já nevycházím z údivu! všichni milují párky v rohlíku!

 29. ano, moje dnešní snídaně ve školním bufetu… s kečupem za 10Kč :)

 30. Nejhorší a nejlepšíNejhorší: Poslední dobou mám na párky v rohlíku neuvěřitelnou smůlu. Obvykle dostanu něco plného jakési tekutiny, která exploduje do úst a vyvolá dávicí reflex. K dostání na většině nádraží a odlehlých stánků :o (
  Nejlepší: To je ten zbytek, Mírak jasně vede, bufet v hlavním stanu Citibank a … Nic dalšího.
  P.S.: Věřili byste, že jihočeši říkají párku v rohlíku Pikador?

 31. Výborný mívali kdysi ve Slaném na Londě, okénko z lahůdek, neodolatelný nápis Párek Bivoj v rohlíku. Ach, kde jen ty časy jsou, je to už jen vzpomínka. :o ) A dobré dělávali i na Kačerově u metra v pevném stánku – druhý vlevo při výstupu z metra, aby nedošlo k mýlce. Občas tam totiž stává i o poznání méně impozantní Ignácius J. Reilly s vozíkem!

 32. pikadorZdravím milovníky párku v rohlíku :-) , tedy jak my jihočeši říkame PIKADORU :-) . Docela jste mne všichni pobavili jak miluje ty párky v rohlíku. Ja jsem se sem dostal zcela náhodou a to takovou, že jsem se snažil dnes jedné uče jazyka českého z opavska vysvětlit co je to PIKADOR, a že PIKADOR přeci zná každý, když my na jihu ho máme na každém rohu, tedy skoro :-) . No, a protože jsem se snažil najit důkaz o obecně známem názvu PIKADOR (naivně jsem si to tak myslel), tak jsem zavítal na net a google mi vyhodil pár informací a nakonec i vás tady :-)
  Nechci unavovat,ale zjistil jsem, že PIKADOR též PICADOR je španělský toreador ozbrojený kopím… mno, a po mé zralé úvaze, a nedlouhém se zamyšlení jsem došel k tomu proč my na jihu říkame PIKADOR tomu co vykukuje z toho… přesněji párku v rohliku. Pánové, ale snad i dámy, nebo spíše naopak :-) , pochopí, že když tomu toredorovi odeberem skoro vše, tedy i jeho samého, tak už zbyde jen to „kopí“ :-) tedy PIKADOR :-) )) Asi se nějaký vtipálek zamyslel (nejspíše u dobrého Budvaru) čemu se tak ten párek v rohlíku s obcas pryštějící hustou tekutinou, podobá:-))) Ti co už vědí něco o světě jistě můj pokus o výklad slova PIKADOR pochopili, a ti, co ještě „svět“ neznají, tak ty přeci nebudu kazit, že panové a dámy :-) ) – Váš budějcký párek v rohlíku :-)

 33. TřebonákRád se přpojuji k Vašemu příběhu a proto dodávam.
  -okusil jsem nmoho párků v rohlíku po cele rep..A nakonec jsem došel k závěru,že nešizené a nejchutnější pikadory ochutnáte jen v Třeboni!

 34. pikadorAčkoli bydlím v Jihočeském kraji, aby se párku v rohlíku říkalo pikador slyším poprvé. Ale je pravda, že do středních čech to mám blíže než do Českých Budějovic, tak to možná bude tím.

 35. FAST FOOD OhradaPárek v rohlíku a další – jednoznačně pro mě vítězí stánek na křižovatce Koněvova – Jana Želivského. Když jdu kolem, prostě MUSÍM !!!

 36. Ahoj lidi, vím, že už je to dlouho, co sem nikdo nenapsal, ale musím se pochlubit, že jsem to byl já, který ten párek v rohlíku na náměstí prodával. Mám za to že asi přes 11 let. Myslím, že za tu dobu jsem měl a mám hodně zkušeností. Bohužel jsem se musel odstěhovat, proto toto zaměstnání již nedělám. Občas, když někam jedu, tak okusím, ikdyž už na pohled poznám, co to bude za kvalitu, jakou prodávající dělá chybu atd. Najít kvalitní uzeninu je těžké, ovšem kdo hledá najde.

 37. Existuje pár způsobů na ochočení vaších chuťových buněk tak, že se budete často vracet. Mám však za to, prodejci párků v rohlíku je sotva znají… :-)

 38. Mám na mysli jiné „doplňky“ než jsou „šmaky různých pochutin“… ale je fajn si přečíst připominku člověka, který je 11 let prodával. :-)

 39. na metru na Chodove meli sveho casu VYNIKAJICI hamburgr s cibuli. nevim, jak to delal, ale bylo to uzasne. Je to tak 15 let zpatky. tedy kolem roku 2000, kdyz se zacaly prodavat mobilni telefony

 40. A jeste neco. trochu mimo misu, ale mozna mi nekdo porozumi. V Koline u nadrazi je bufet. Takovej vykachlickovanej, vzor 1970. Mivali tam asi za stovku celou nohavici sekane. Byvala jeste tepla, kdyz jsem ji kolem poledne kupoval, nekdy i dve. Nevim, jestli tam jeste je, ale mohl by.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>