Staré osudy v nové hospodě

Vyprávěnka naprosto páteční

Původně jsem včera chtěl po práci zajít do nějakého knihkupectví, pořídit sobě hodnotnou knihu a večer strávit pohroužen v ni. Ale: „Volééé, právě jsem tě viděl na zastávce, tak na tebe počkám na tý příští a jdeme rovnou na pivo, né?“ halekám do telefonu na kamaráda-právníka, když moje tramvaj projíždí přes I.P.Pavlova.

Vše je trochu komplikovanější, protože právník musí jít do bytu sníst Evičkou navařenou polévku, ale s jistým časovým posunem náš plán opravdu plníme. Tentokrát je čas na něco nového, shodujeme se, a míříme do restaurace, která je součástí hotelu v naší ulici.

To máte tak. Teoreticky je to čtvrtá nebo pátá nejbližší osvěžovna od našeho bytu, takže bychom ji měli mít prolezlou už dávno, ale dlouhá léta na ní zvenčí visel štít s logem gambrihnusu, tak jsme ji obcházeli pohrdlivým obloukem a se skandalózními slovy v mysli. Jenže nedávno se štíty a s nimi i točená piva vystřídaly, takže teď se nabízí staropramen za solidních 17 Kč a navíc probíhá akce „Každé třetí pivo zdarma,“ a to už stojí za zamyšlení.

No a musíme uznale pokyvovat. Lokál prostorný, nezakouřený, obsluha rychlá, bystrá a vtipná, takže nám ani nevadí absence číšnic. Pivo chutná dobře a kroužkuje, takže se náš stůl stává malou oázou nadšení v dnešním neveselém světě.

„Podívete, jako nováčci v týhle hospodě se musíme zeptat, jaký tu máte ceny panáků,“ útočím na číšníka. „Á, panáčci dostali chuť na panáčka,“ říká on, nebo něco v tom smyslu, a pak na náš stůl staví prázdnou láhev, popsanou seznamem tekutého sortimentu a jeho cenami. „Voni nám to lidi furt odnášeli domů,“ krčí rameny. Studujeme láhev a je jasno: kapitán Morgan zde sice není přítomen, ale jeho velmi plnohodnotná náhražka v podobě Key rumu stojí tři pětky, voilá!

Následuje tak trochu ostuda, jelikož kamarád-právník má ještě rozhozený žaludek z nedávného zvracení před jednou z maloměstských restaurací a první lok Keye mu nějak nesedne. Divně se otřese, pohled mu na moment zesklovatí a z úst mu vyteče a na svetr skane malý, ale přesto znatelný proud tekutiny. Dávím se taky, ale smíchem, protože přesně takhle má podle mě vypadat vtipný moment ze života.

Jde ale jen o chvilkovou indispozici, panáky jsou nakonec zdárně zdolány a čekají na opětovné naplnění, nikoliv marně. Milým osvěžením se kromě dalších piv stává i ruská hostka (nebo jak jinak se nazývá host ve tvaru ženy?). Může jí být něco málo přes třicet a vypadá jako krasavice, která byla kdysi děvkou, takže mezi těmi několika málo hosty v lokále zavládne po jejím přichodu nadšení.

Angažuje se i číšník a neustále se s ní pokouší vést více než zdvořilostní konverzaci, byť jeho snahu trochu narušuje fakt, že neumí rusky a ona anglicky. Plán mu však nevychází, hostka po pár nápojích usíná u stolu a číšník, když seznává, že jeho Willy Wonka se do její továrny na čokoládu nepodívá, se raději opět věnuje nám. Ještě bych rád řekl, že to vtipné přirovnání z předchozí věty jsem nevymyslel, alébrž někde viděl a už nevím kde.

Co vám budu povídat, protože hospoda ve 23:00 zavírá, o půlnoci nám číšník nekompromisně mává před nosem účtenkou a vyzvídá, jestli nemáme zájem zakončit den s využitím služeb nějakého escort service, že by se k nám jako připojil. Zklamáváme ho, on nám z bůhvíčím podložených sympatií odpouští víc piv, než by měl, a my odcházíme domů s pocitem, že jsme našli novou základnu pro své filosofické přestřelky.

Dnes ráno jsem snídal tři housky, mastný salám a lightku. Dotazy?

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

10 thoughts on “Staré osudy v nové hospodě

  1. Mamed: pokud nebude na veselou historku z natáčení, sem s ním!

  2. Jsem nadšen!Zjištění, že Key je téměř plnohodnotnou náhradou Kapitána, je pro mě informací stěžejního významu, protože v našem městě po tom druhém ani vidu, ani slechu. Tedy, ne že bych se jím chystal nahradit svou oblíbenou karlovarskou pochoutku, ale někdy je třeba poškádlit chuťové pohárky a dvanáctníkové vředy něčím jiným…

  3. Key rum a kapitán se srovnávat nedají, to jen byl Lobo v krizi/rauši …

  4. Mamed: 1) fakt zajímavě. 2) jak se to vezme:-)
    silverghost: Morgan je jasná jednička. ale když do Keye naházíš spoustu ledu, tak taky voní a chutná hezky…

  5. Tak to bych měl zkusit hledat taky nějakou podobně lákavou hospůdku v Opavě. Možná bych o nějaké už věděl

  6. numa: Vršovice, Rostovská ulice, a tam už jsou jen čtyři možnosti:-)

  7. 4 není moc, a občas není na škodu zkusit změnu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>