Orgasmus

Podruhé v životě

Být v půl jedenácté ráno na letišti není těžký úkol, tím spíše, pokud odměnou za jeho splnění a absolvování tiskovky má být vyhlídkový let. Ovšem když jsem se hrabal z postele, za oknem hustě sněžilo a možnost, že let se neuskuteční, se jevila být velmi reálnou. Nicméně coby hazardér jsem se na ruzyňský terminál Jih vypravil.

Bleskově se orientuji v odletové hale. Támhle ty stoly s půvabnými hosteskami, tam asi bude nutné se zahlásit. „No lobo, ahój,“ září mi v ústrety dvě řady bílých zubů a ostatní podobně dobře vyhlížející příslušenství. Věřili byste tomu – moje bývalá krásná stážistka Veronika si přivydělává hosteskováním! Prohazuji pár vřelých slov, dostávám visačku a protekční letenku k okénku a

(jo počkat, ještě nevíte, co to bylo za akci? Inu, nové nízkonákladové aerolinky vstupují na český trh. Sky Europe. A z důvodů, které nechápu, ale které mi jsou zároveň velmi sympatické, se jejich manažeři rozhodli, že i já bych měl být na slavnostním zahájení a svézt se fungl novým Boeingem 737-700)

pochopitelně strašlivě pípám při průchodu bezpečnostním rámem, to ty kovové špičky bot, knoflíky na džínech a zapomenutý obal od žvýkaček v kapse. Jdu do šatny a zase „Jé, lobo, ahój,“ další úsměv a všechno ostatní, moje bývalá spolužačka z jazykovky, shodou okolností rovněž Veronika, mi odebírá bundu, umisťuje ji na věšák a přeje mi hezký let. Cítím jistou stavovskou nerovnováhu, ale tak už to na tom světě asi chodí.

Samotná tiskovka není dlouhá, ale ani vysloveně krátká, pak chvilka mrznutí na letištní ploše, zatímco lidé slavnější než já přestřihávají červenou pásku před modro-bílo-rudým Boeingem. Poté se ještě nechám zvěčnit ve svém typickém pilotním postoji, a už je čas vyškrabat se po schůdcích, obdržet od letušky sklenku šampusu a usadit se na kožené sedadlo. Místo vedle mě obsazuje jakási vysoká a štíhlá blondýna z aerolinek a chvílemi i konverzujeme, například když si nechám vysvětlit, jak proboha zapnout ten bezpečnostní pás.

A už je to tady, motory se rozhučí, já se snažím tvářit hrdinně jako Jack Reacher, protože je to můj druhý let v životě a vzpomínám si, že ten první, byť byl krásný, občas v mém žaludku vyvolával pocity diskomfortu.

Jenže tohle je jiná káva. Všechno jde hladce a už po dvou vteřinách po odlepení se od runwaye se propadám do stavu nirvány. Letecký nadšenec mého typu ani nemůže jinak. Časně jarní krajina je z dvanácti set metrů úžasná, ty různé odstíny bílé a hnědé působí nečekaně barevně. Stavby, auta, lidi. Říp, Karlštejn, vodochodské letiště s dvojicí L-159 na stojánkách, v mracích neviditelný Křivoklát a Konopiště.

Páni. Pilotem už asi nikdy nebudu, kromě toho virtuálního ve Forgotten Battles, ale bere mě to u srdce moc. Krásný pocit, prohánět se nad světem, tím spíš, že sedím v hodně našláplé mašině. Jak se asi cítí lidi, kteří náhodou zvednou zrak k obloze, a na vyhlídkovém letu neuvidí malé letadlo, ale velký pestře pomalovaný dopravák? Závidí? Nebo je jim to jedno?

Lyrická nálada mě neopouští ani po půl hodině, když dosedáme. Chci se s F. telefonicky podělit o svoje dojmy, ale volám v pracovně nevhodnou dobu, tak to úplně nevychází. Leč nevadí: Čeká na mě ještě raut, kde se bohužel nemohu zdržet tak dlouho, jak bych si přál, ale stejně odcházím značně zasycen luxusními lahůdkami. Na odchodu mi ještě jedna z hostesek (může to znít zvláštně, ale neznám ji jménem) vtiskne do ruky tašku s modelem Boeingu 737-700, ó-la-la!

Dnes, jestli to z dosavadního textu není dobře zřejmé, mám radost ze života!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

15 thoughts on “Orgasmus

  1. měl sis vzít s sebou aspoň džoijstik a mohl dělat !hééén hééén!“ a !dž dž dž dž dž!“ podlě množství veronik si byl stejně mezi známejma

  2. asTMA: děkuji:-)
    numa: hele, joy jsem s sebou neměl, ale i tak jsem si všechno barvitě představoval…hele, nádraží, ty vole, to muselo bejt, střemhlav se na něj spustit a pokropit lokomotivy ze všech laufů… :-) )
    Mamed: to ale není tvoje číslo:-)

  3. O par mesiacov vyjde novy Reacher! Kua, zase si budem musiet naplanovat sluzobku do US, aby som nemusel cakat, kym pride aj k nam

  4. AIF: jojo, Eleska mě už informovala. klidně mi taky jednoho přivez:-)

  5. Chjo… já chi taky zase letět.. Lobo, nepomůže že znám slavnou kamarádku slavného Loba??

  6. no ja nevim, ale me tech 11 hodin z bangkokou do budapesti moc neuspokojilo :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>