Lepší místa k bytí

Zmítá mnou touha

Pořád si musím říkat, že na tom co do životních podmínek nejsem tak špatně. Přeci jen, kdybych se narodil o cca šest desítek let dřív, už bych touhle dobou a v tomhle věku patrně bydlel někde v masovém hrobě na východní frontě, a to věru není situace, kterou někomu lze intenzivně závidět.

Vršovice vůbec nejsou špatné místo k žití, naopak, koncentrace nízkonákladových hospod je tam velmi příznivá, ale stejně, stejně, stejně mám občas nutkání zavřít oči a představovat si, kde bych s chutí bydlel, kdybych byl úspěšným rentiérem a mohl slova „bydlení“ a „užívání si“ chápat jako synonyma.

Pochopitelně moje takřka rodné maloměsto.
Teď je pro mě bydlení v Praze nutností, ale tam se jednou vrátit chci. Sehnat si starší domek se zahradou, na které bude možno postavit plátěný přístřešek, rozpálit gril plný kusů masa, narazit sud Jamonova piva, kolem rozestavit židle a všelijaké sedačky a pozvat partu osvědčených kamarádů. Úplně se mi z takové představy mlží oči, byť je velmi pravděpodobné, že se někdo z kamarádů ožere a pozvrací mi fasádu domu.

Brno, Zelný trh.
To jsem si uvědomil teď o víkendu, když jsme s F. uprostřed tohohle mého oblíbeného náměstí seděli na kašně, houpali nohama a vychutnávali si mimořádnou porci zmrzliny. Vyhlédli jsme si opravený dům, který má v podkroví půdní byty, zvenku moc dobře vypadající. Takový středně velký byteček, jehož dominantou by byla obrovitánská postel, okna s výhledem na historické stavby, hmmm, co víc si přát?

Vídeň.
Není co řešit, jen jsem zapomněl jméno té ulice, která se mi jevila být nejvíce vhodnou. Siegfriedgasse? Asi ano, ale jistý si nejsem. Každopádně mi učarovalo, že je tak blízko centru, a přitom úplně klidná, takřka venkovská, se spoustou malých starých domů, které si přímo říkají o to, aby je člověk koupil a vybudoval si v nich základnu. Vyhříval bych se s plechovkou piva v ruce na zápraží, sousedům říkal Grüss Gott a čas by neběžel, to by mohlo být tuze fajn.

Nějaká naprosto minivesnice.
To by taky šlo, byť se považuji za městského člověka. Ale představa velikánského stavení, samozřejmě absolutně prostého hnusných věcí typu slepice nebo záhony, mi není cizí. Zase by byla zahrada a grilování a pivo, taky by v té vesnici měla být fungující hospoda a obchod se vším potřebným, a vysokorychlostní internet bych mít musel, a myslím si, že by mi nic nescházelo.

No jo. Jenže přání jsou přání a realita se v nich příliš neodráží. Výplata mi sice včera na konto dorazila, to ano, ale do realizace libovolného ze čtyř výše popsaných snů ještě pořád nějaký ten miliónek chybí. A jelikož na dráhu zločinu se asi nedám a poctivou prací zbohatnu sotva, když měsíčně cpu Paroubkovi do chřtánu desetitisíce, asi ještě nějaký čas v miniaturním a zabordeleném bytě ve Vršovicích zůstanu…

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

20 thoughts on “Lepší místa k bytí

 1. k položce „brno, zelný trh“ – neměla by bejt dominantou i dobře zásobená pivní lednice?

 2. Je to potřeba cpát Paroubkovi někam jinam teda,pokud nejseš uspokojen!!!

 3. numa: ta nikdy neuškodí, to je pravda, ale já přeci jen radši točený:-)
  Mamed: kam? do chámovodu?

 4. dyť jsi zapomněl Kladno! je tu klid, je to blízko Praze, mají tu levné hospody a máme tu i pár obchodů s grily.

 5. ergo: nezapomněl, ale záměrně ho vynechal, protože jsem v něm nikdy nebyl:-)

 6. cože???
  navrhuji tedy, aby v nejbližším možném termínu jsi dorazil na vzdělávací prohlídku, kde Ti s ergo dáme komentovaný výklad s návštěvou pamětihodností!

 7. cože???
  navrhuji tedy, aby jsi v nejbližším možném termínu vyrazil na poznávací výlet, kde Ti s ergo dáme komentovaný výklad spojený s návštěvou pamětihodností!

 8. cože???
  navrhuji tedy, aby jsi v nejbližším možném termínu vyrazil na poznávací výlet, kde Ti s ergo dáme komentovaný výklad spojený s návštěvou pamětihodností!

 9. Kozel: tak intenzivním prosbám se těžko odolává:-) dobrá tedy, přistavte mi někdy pohodlný sedan a já se do té divočiny vypravím:-)
  Mamed: není to špatná teorie, ale přesto mi přijde lživá:-)

 10. ve Vídni se zdraví „gross gott temelín „…

 11. ergo: jak říkám…
  dalimil: zní mi to jen o malililinko uvěřitelněji než ta Mamedova verze:-)

 12. lobo: shodou okolností jeden sedan vlastním :o )
  teď už jen vychytat termín…

 13. Kozel: vida, vida, vida, věci se dávají do pohybu:-)

 14. A co lepší způsoby bytí? Něco mi říká, že krizový management by se do top ten také nesdostal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>