Kde jsem se tu vzal?

Pojďme pátrat po otázce mého původu.
Tedy, nemám nejmenší úmysl naznačovat, že bych snad byl nemanželské děcko nebo něco na ten způsob. Pevně věřím, že moji rodičové se nikdy navzájem neodchýlili od slibu, který si kdysi dali před ošerpovaným tajemníkem. Ostatně i jistou podobu po obou z nich na sobě mohu vysledovat, takže jsem relativně klidný.

Jde mi o otázku dlouhodobějšího vývoje. Myslíte, že pro čistokrevného středočeského Slovana je typická značná výška, protáhlá lebka, původně světlé, byť s postupem času tmavnoucí vlasy a původně modré, byť s postupem času šednoucí oči? A co víc, je tu z předchozích generací zděděné německé příjmení a ještě ke všemu výrazný spodní ret, nápadně připomínající ten, kterým se chlubili Habsburkové.

Kamarádi mají jasno. Pro ně jsem Sudeťák a hotovo. Ono by tomu dost věcí nasvědčovalo, třeba to, že jeden z mých dědů se v Sudetech opravdu narodil a podle vzpomínek pamětníků ještě těsně po válce příliš česky neuměl. Vidím, jaká otázka se vám dere na jazyk, a proto odpovídám: Ne, děda skutečně nebyl odbojář, a ošklivé zranění, k jakému přišel na východní frontě, mu opravdu nezpůsobili Němci. Jasné?

Rovněž fakt, že jsem u dědy našel knižně vydaný rodokmen části našeho rodu, psaný německy, může někomu přijít jako dostatečně průkazný.

Ale já váhám. Nordická rasa, inu proč ne, ale není možné, že by byla ještě nordičtější? Cožpak naším maloměstem neprošly v sedmnáctém století dvě vlny švédských vojsk? Prošly. A já dost pochybuji o tom, že severští soldáti by naším městečkem prošli jen tak a nad zdejšími děvami ohrnuli nosy. To jim spíš ohrnuli sukně a sobě předkožky, ale to zase zabíhám do detailů. A byť nejsem odborník na genetiku, je mi jasné, že něco tu po Švédech zůstat muselo. Ale stejně tak se u nás podepsali husiti, v čerstvější historii Němci a po nich ještě sovětští osvoboditelé…

Ze všeho nejvíc mě znejišťuje ten habsburský ret. Má ho táta, mám ho já, a má ho i mladší bratr, byť Ta Neznámá slepě tvrdí, že on ne. Ale on sám to přiznává a je na to stejně pyšný jako já. Není možné, že by některé z těch armád, které se přes nás převalily, velel nějaký Leopold či Maxmilián nebo někdo takový? A že by po pár pivkách neskolil nějakou nevinnou dívenku, která by se stala mou dávnou předkyní? Mě to přijde jako docela přijatelné řešení.

No, asi to nevyřeším, ale aspoň na tom se svou nejistotou nejsem tak daleko jako enimen, který kdysi, ještě ve školním časopise, publikoval zasvěcenou stať, v níž zevrubně vysvětloval, že je synem Božím:-)

Každopádně bych byl rád, kdybyste mě propříště oslovovali přinejmenším Vaše knížecí milosti.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

19 thoughts on “Kde jsem se tu vzal?

 1. já jsem u tebe vypozoroval i jistou podobnost s Friedrychem a Ditrychem, tudíž se zdá, že předci si ani sodomii nedokázali odepřít – úplně mi to do tvého příběhu zapadá…

 2. není to špatná teorie. a ta podobnost s oběma zmíněnými mládenci (přičemž bych řekl, že po r se v těchto případech ypsilon nepíše:-))) spočívá podle tebe v čem?

 3. tvar jejich bobků byl až fatálně známý a navíc ten zvyk srát si do pití… a ta hustá srst v podbřišku mi taky něco připomínala…

 4. tak to jo, to sedí:-) a ještě ten podivný zvyk živit se sušenou trávou…

 5. oni na rozdíl od tebe neumějí zatím šlukovat, ale dřu to s nima doma kařdý den…

 6. A to seš i tak děsně zdegenerovanej jako všichni Habsburci?

 7. kryska: přesně takovouhle jedovatou poťouchlost jsem od někoho čekal:-) ale ne, nejsem, a tím víc mě to všechno překvapuje a zaráží:-))

 8. Prumerny stredocech je maly, rysavy, osklivy a zdegenerovany -> sudetaci. Take teze o Svedech jevi se mi jako pravdepodobnejsi… ;)

 9. alt: no, nevím…ale Švéd nebo Sudeťák, ono je to jedno. Pořád lepší než Talián:-)

 10. kruci Lobo, Tebe bych vážně jednou chtěla potkat. Člověk, co se nemůže rozhodnout, jestli vypadá víc jak Habsburk nebo jako švéd – to mě začíná zajímat :o )))

 11. to enimenA to s ním necháš v klidu ty králíky? Kromě toho bys to měl vědět – bydlíte spolu, ne, hoši? :o )))
  A co na to Ta Neznámá?

 12. Petr: moje řeč. schmeckt gut.
  kryska: no jo, no, když se zapikoluješ někdě na Ostrově, tak ti to vyjde těžko:-)
  enimen: bukvice

 13. Mně nejvíc připomínáš Miloše Čermáka Médiuse, asi vašeho předka zplodil stejnej Švéd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>