Toulavý nálady

Eskapismus v praxi

Před chvilkou jsem se vrátil z oběda, a můžu vám říct, moji drazí, že venku je tak nádherně, že jsem zpátky do práce málem nedošel. I rozpálené ulice mají kouzlo svobody, a já to těžce snáším.

Není divu. Bylo by tak jednoduché koupit si plechovku ledově vychlazené lightky, s knížkou se svalit někam pod strom a střídavě si číst, popíjet a pokukovat po prsou, nohou a zadečcích některých vybraných kolemjdoucích ženského rodu. Co je to za sílu, která mě nakonec od téhle vidiny odtrhne a donutí vrátit se zpátky do kanclu, šedého až běda, a připravovat se na dvě za sebou následující porady?

Vždycky si v těchto chvílích vzpomenu na mého prastrýce, bývalého pilota Luftwaffe, který se po válce vrhnul na podnikání a stal se naprosto těžkotonážním milionářem. Jeho podnik funguje v Hamburku dodnes a úspěšně expanduje, jeho nadace rozdává granty a já z toho nic nemám. A to všechno jenom proto, že prastrýc umřel v době, kdy mi bylo teprve patnáct a ještě jsem se mu zdaleka nedokázal vetřít do přízně. Není to pech?

Je to pech.

V restauraci, kam chodím obědvat vysloveně s láskou, visela dnes velká cedule, že přijmou číšníka. Jelikož zde požívám status oblíbeného štamgasta a značná část personálu mi tyká, zeptal jsem se, zda bych se nemohl ucházet. Žertem. Napůl žertem. Mísily se ve mně představy nízkého platu, vysokých dýšek a intelektuálně nenáročné práce.

Ani mě nenechali dopovědět a už mě odmítli. Prý by se mi to nevyplatilo, říkala servírka Jana, protože platí málo, moc málo. A ať pěkně zůstanu jejich VIP hostem, že to tak bude lepší pro všechny. Takže tudy cesta nevede.

Mimochodem, v pondělí v noci jsem dokončil diplomku. Naprosto a totálně. Se vším všudy 99 stránek objevného textu. Stačí už jen vytisknout, svázat, odevzdat a modlit se. A místo, abych pociťoval radost a pocit úlevy, že už mám tohle břemeno z krku, měl jsem vztek. Vztek na to, kolik desítek hodin jsem musel obětovat téhle naprosto zbytečné věci, kterou si stejně přečtou maximálně dva lidi a která pak shnije v knihovně.

Při pomyšlení na to, že mě čekají státnice a s nimi spojené memorování se převážně zbytečných a zastaralých teorií, mě zevnitř zalívá vlna žluči. Já na některé věci asi opravdu nejsem vhodný typ.

Dneska to bylo nějaké neveselé, což?

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

14 thoughts on “Toulavý nálady

 1. neboj, tu ještě hodně lidí od tebe opíše…

 2. vzhledem k tomu, že mnou vytvořené prezentace v angličtině (!!) alias směsku krve, potu, zlosti, nenávisti a megadávky kreativity, nemluvě o obrázcích, čte možná někdy můj šéf, možná i někdo ze zástupců majitele…..a nebudu zastírat, že mě to pekelně štve, byť vážnosti Tvé diplomky se jejich styl nepřibližuje..i když, kdo ví..? :-) To jen abys věděl, že v tom nejsi sám…

 3. jamon: sotva si ještě někdo vybere takový téma:-)
  Jarka: morální podpora je to, co přesně potřebuji:-)

 4. Já si to přečtu! A jistě nebudu sama! Vždyť Tě máme rádi! ;o)

 5. A ty si myslíš, že časopisy někdo někdy čte? Já jsem si jistej, že 90 % mých překladů taky nikdo nečte. Moje noční můra byly před 8 lety čtyři měsíce strávený nad směrnicema: překládal jsem je (musel jsem úplně celý!), aby se šéf minutu na dokument podíval a řekl, jestli se ta směrnice zruší nebo ne.

 6. Je to zvláštní, kolik času člověk stráví vytvářením zbytečných věcí. A hodně lidí za to ještě bere peníze (mě nevyjímaje)…je to jako za komenčů s tím rozdílem, že dneska se to musí obhajovat a zdůvodňovat…a tvářit se důležitě. A tak.
  Taky mám dneska bezva den.

 7. Paželv: lidi čtou pestré časopisy:-)) ale ten příběh o směrnici mě roztesknil!
  F.: zdá se, že bezva dny útočí ve dvou:-)

 8. lobo: Juž se těším! Kdy to tak asi dorazí? :o )

 9. no……… já mám z diplomky tři řádky:-), ale na druhé straně, to, co nosím v hlvě a na papírcích, vypadá sliběn a ž radostně. Doufám, že to nebudu muset překládat než do angličtiny….

 10. no……… já mám z diplomky tři řádky:-), ale na druhé straně, to, co nosím v hlvě a na papírcích, vypadá sliběn a ž radostně. Doufám, že to nebudu muset překládat než do angličtiny….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>