Kolaudace není legrace

Vzbudil jsem se v cizím bytě mezi nespočtem lahví od vína, směsí oříšků a chipsů a několika kamarády vykazujícími všechny znaky silné otravy alkoholem.
Jedna z mých nejmilejších kamarádek, můžeme jí říkat třeba Lenka, si popůjčovala spoustu peněz, vzala hypotéku a koupila si krásný byt v nově postaveném domě v Libni. Když do něj nastěhovala nábytek a zkrátka ho celkově zobydlila, dospěla k jedinému možnému rozhodnutí – byteček je třeba slavnostně zkolaudovat.

A tak mi včera Ta Neznámá udělala křížek na čelo, zašeptala několik tichých modliteb a já vyrazil do akce, obtěžkán batohem plným červeného vína a nezdravých pochutin. V osm večer jsem skrze clonu dešťových kapek našel hledaný dům a vešel vstříc nejistému osudu.

Na místě už byla asi polovina účastníků, zábava vesele plynula, jídla, pití i témat k dialogu byla kvanta. Dokonce to bylo i poučné, protože jeden z přítomných mladíků byl Angličan, a tak do doby, než jsme se opili a rozdrobili na menší diskuzní skupinky, se hovořilo takřka výhradně anglicky. A bylo to docela fajn, podivnou shodou náhod všichni přítomní ovládali tento jazyk řekněme nadprůměrně, takže duch večera nijak neutrpěl.

Pak přišlo pár dalších lidí, pár prvních odešlo, lahve padaly jak Němci u Stalingradu a já začal pozorovat sám na sobě jistou opilost. Čas běžel až neuvěřitelně rychle, najednou bylo těsně před půlnocí a většina zbývajících se odebrala na poslední metro či na lůžko. Naživu zůstala hostitelka Lenka, bývalý pracovní kolega Luděk a kamarádka Lulu. A já, lobo. Zdá se, že písmeno L mělo toho večera jakousi magickou sílu.

V jednu hodinu jsem měl už vážně dost a smskou jsem to sděloval svojí milé. Pak ale někdo pustil televizi a my začali fascinovaně koukat na Noc s Andělem, na devět let starou Hitparádu Martina Hrdinky (pamatujete si ho ještě?) a tak dál. A prázdnoty v lahvích přibývalo. Samozřejmě, že jsme došli do stádia dopijem to všechno, takže když poslední kapka vína zašuměla ve vyprahlém hrdle někoho z nás, bylo čtvrt na šest ráno. Čas od času rád přejdu z piva na víno, ale včera jsem šťávy z hroznů vypil asi tři litry, a to už je trochu nad normu.

Dostal jsem deku, schoulil se do klubíčka na pohovce v kuchyni a odebral se do říše nicoty.

Za tři hodiny jsem vstával, umyl si únavu z obličeje, Lence hodil klíč do schránky a běžel na autobus do rodného maloměsta. Obrázek o mé duševní kondici si můžete udělat z toho, že jsem u Lenky zapomněl mobil, a zjistil to, až když byly dveře zabouchnuté a klíč ve schránce. No nic.

Asi si říkáte: Proč se ten trouba nevyspal pořádně? Protože jsem měl společenské povinnosti, proto. Já má totiž v úterý svátek, kamarádi moji. Takže doma na mě už čekali gratulacíchtiví rodiče a bratr, odpoledne mě čeká nehezká rodinná oslava, protože stejné jméno jako já nosí i můj otec. V lednici není nic kromě piva a rumu a mě je z toho úzko.

Pokud dnešek nějak přežiju, zítřek mi dá ránu z milosti, protože to mám dle svého slavícího rozpisu naplánované hospodské přejímání darů od spolubydlících a přátel.

Tak ještě jeden křížek na čelo a nějakou tu tichou modlitbu za neznámého vojína, prosím.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

8 thoughts on “Kolaudace není legrace

  1. jistě, povinnost jsme splnili, o tom není pochyb.

  2. libeň neni michle a michle neni libeň, můj drahý. ne, že by na tom buhvíjak záleželo, ale pleteš si to asi tak, jako já beroun s benešovem :-)

  3. já si to spletl, protože v Michli jsme u týhle kamarádky kolaudovali naposledy. ale co, Praha jako Praha:-)

  4. Petr: nevím a popravdě řečeno ani nevím, co tím chtěl básník říci:-)

  5. Tak koukám, že nejsme jediná Jaroslaví rodina ;) akorát u nás krom bratra a táty je to i maminka ;) Tak všechno nejlepší !!!!

  6. Rybushka: děkuju, děkuju pěkně:-) už jsem se bál, že mi ani nikdo ze čtenářů nezagratuluje:-))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>