Velký důvod k oslavě

Je to malé, žluté a podivuhodně kvalitní

Vždyť to dobře znáte z filmů: Hlavní hrdina se vzbudí vprostřed noci, protože podvědomě cítí, že NĚCO je jinak. Polonahý vstane z postele a jako v mátohách se prochází bytem. Kvalita vyústění je přímo úměrná kvalitě scénáristy, takže někdy hlavní hrdina nalezne tajemný vzkaz a po jistých peripetiích zachrání svět, zatímco jindy hrdina vzkaz nenalezne, vrátí se do postele, probudí manželku a ta mu poskytne kvalitní ranní vyústění.

I já jsem se dnes vzbudil nezvykle brzy, leč plný sil. Polonahý jsem vstal z postele a po nezbytných ranních radostech se jako v mátohách procházel bytem. Otevřel jsem ledničku, napil se lightky a ukousl si ze špalíku Nivy. Otevřel jsem skříň a podle čichu vybral použitelné tričko pro dnešní den. Můj pohled padl i na kalendář a zaznamenal jsem, že dnes má svátek František.

Ze schránky jsem vytáhl noviny, posadil se s nimi do křesla a coby zvukovou kulisu proti případnému odposlechu pustil televizi. A bum! Zaútočil na mě František, se vší zákeřností, která je oslavencům vlastní.

Víte koho myslím, ne? Toho žlutého maňáska z Kouzelné školky. Se svým tradičním kumpánem Michalem prováděli na obrazovce různá alotria a já na to zíral jako přibitý. Pochopte, co do vysílání pro děti jsem celkem pamětník. Čertíka Bertíka jsem sledovával ještě vsedě na nočníku, a jelikož jsem tehdy ne zcela chápal princip televize, dost jsem se styděl za to, že mi Štěpánka Haničincová skrze obrazovku kouká na šulínka.

Kvůli Studiu Kamarád jsem byl ochoten neděli co neděli vstávat tak brzo, že ještě dnes je mi z toho špatně. A to jen proto, abych slyšel klenoty typu Ale to se vám povedlo, mé milé chlupaté kolego! Celé dětství jsem přemýšlel, co jsou asi Jů a Hele za zvířata. Z duše jsem nenáviděl Harryho Šoumena a tvořil jsem si ambivalentní vztah k Mufovi. A o pár let později jsem na ně v dobrém vzpomínal, když dětské vysílání opanovala Obražofka, kterou jsem už coby dítě považoval za ekvivalent dýmějového moru, zkříženého s příjicí.

S Františkem jsem se poprvé setkal, když jsem před pár lety pracoval na Kavčích Horách. Měl jsem kancelář sám pro sebe a televizi sám pro sebe, takže co dělat v práci jiného, než si něčím vyplachovat mozek? Když mě omrzel vnitřní okruh se záběry z právě natáčených inscenací, zkušeně jsem přepnul program, a většinou jsem narazil na Františka. Byl všude, ať už s Michalem (to je myslím nejsilnější dvojice), s dědou (to jsem trochu nespokojeně bručel, ale v zásadě mi nevadil), s babičkou (to jsem sledoval spíše z povinnosti) nebo s tou mladou šmuckou, jejíž jméno si nepamatuji (to jsem přepínal).

Každopádně, chci říci asi toto: Někde jsem četl, že muži dokážou dětské vysílání sledovat se stejnou pozorností jako Ligu mistrů. Nevím, psal-li to nějaký mediální psycholog nebo zarputilá feministka, ale něco na tom možná bude. Je určitě škoda, že tak skvělé pořady jako Kouzelná školka běží v době, kdy většina potenciálních diváků tvoří hodnoty nebo spí. Kdyby v ČT byli trochu odvážnější při tvorbě programového schématu, tak by se z nových ratingů a sharů zbláznili. Jejich chyba.

Všechno nejlepší k svátku, Františku!

(P.S. …a teď jsem se dozvěděl, že zemřel František Fajtl, takže tenhle rozmarný článek věnuji i jemu. Byl to hrdina.)

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

13 thoughts on “Velký důvod k oslavě

 1. …ted jsem se dozvedel, ze fajtl zemrel uplne zluty.

 2. nejen žlutý, ale oén se utopil ve žlutém moři!

 3. Mé milé chlupaté kolego taky sleduje Františka! (Není ta šmucka Majda?) Ale jestli chceš opravdový hardcore, dej si Kostkáče! To je maso!

 4. Jo, a abych nezapomněla – měj se FAMFÁROVĚ! ;o)

 5. asTMA: Kostkáče samozřejmě znám a souhlasím – je to maso:-))

 6. tomu tvému šulínkovi jsme se s Bertíkem moc a moc nasmáli…

 7. ŠHZP: Bertík měl většího šulínka??

  lobo: Maso pěkně na Kostičky! :o )) I to je důvod, proč raději pracuji doma, v tichu!

 8. re:asTMABertík měl přímo Sauronovo kladivo !

 9. ŠHZP: Mé dětství dostává rázem děsivé rozměry!

 10. Harry Šoumen byl dobrej kretén! Nicméně po tom, co se objevilo na obrazovkách po revoluci, to byl pořád ještě zlatý fond.

 11. ŠHZP: já se tomu směji dodnes!
  Linet: ono celé to výtvarné pojetí (Stanislav Holý?) bylo opravdu na pováženou:-))

 12. Cítím nutkavou potřebu vyjádřit stoprocentní souhlas ve vztazích k moderátorům studia kamarád. Harry Šoumen byl trapák celostátního kalibru. Bertíka také pamatuji, Františka ani Kostičky ovšem již neznám – pravděpodobně jsem dospěl předčasně!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>