Symbol a syndrom

Petr Olmer je v nebezpečí!

Zlomen žalem, sleduji, jak se můj přítel a vzor Petr řítí do řiti. Blouzní, vymýšlí si fantaskní historky a vyvozuje z nich závěry (nezapomeňme, že je mistrem v dedukci i indukci!), kterým vzápětí skálopevně uvěří. Co toho může být původem? Těžko říci, chybí mi řada faktů, ale jisté indicie tu jsou.

Kočky.

Každý, kdo viděl Trainspotting, přece ví, že dlouhodobé soužití s kočkou vás může i zabít. Každý, kdo viděl Constantina, přece ví, že kočky vás mohou přivést do pekla. Ale přesto si mnozí nedají říci a hloupě riskují a pak to takhle dopadá. Píší články, v nichž fantazírují, že jim lobo bude po dobu jejich dovolenkování vynášet kočičí záchod a otvírat kočičí konzervy. Vytvoří si vlastní fantastický svět a utíkají se do něj.

Ve snaze Petrovi pomoci jsem brouzdal internetem, až jsem našel odpověď. Kde jinde, než na křesťanských stránkách poušť.cz! Zde je ta pravá laskavá moudrost, v tak krystalické podobě, že Jan Werich by se zastyděl a nevrátil z emigrace, což by sotva někomu vadilo. Pojďme se tedy podívat, co s Petrem je špatně a co se ještě může stát:

Mrtvému Lazarovi se podobá každý člověk, který neumí přijmout svůj život, který nemá úctu sám k sobě. Když člověk nedokáže docenit svoji vlastní hodnotu, není schopen prožívat štěstí. Takový člověk často utíká do vysněného světa…to má vliv také na psychické i tělesné zdraví (vředy, infarkty, vysoký tlak, dokonce virová onemocnění). Mohou se vyskytovat neurózy s projevy agresivity nebo naopak deprese. Únikovým řešením je náruživé užívání omamných prostředků (alkohol, kouření), přejídání, dokonce i hyperaktivita (workoholismus). Krajním řešením propastného zoufalství nad sebou samým je i sebevražda.
Jak je na tom Petr se zdravím, to nevím. Ale několikrát jsem s ním byl v restaurantu, a tak velmi dobře vím, že k náruživému užívání omamných látek a přejídání nemá nijak daleko. Projevy agresivity dovodně maskuje za svůj blazeovaný postoj intelektuála. A o jeho workoholismu nejlépe vypovídá fakt, že například v době okolo Vánoc, kdy většina lidí zaslouženě odpočívá, on nesnese nečinnost a vymýšlí si stále nové a nové aktivity – tu organizuje setkání Jihočeských matek se zpěvem koled, tu natáčí bloggerský film.

Jak to vnímám já, tak se k nám plíživě plíží nebezpečná možnost, že si Petr sáhne na život. Snad se k smrti upije koktejlem chi-chi, který k smrti zbožňuje. Snad, až si na své hi-end hi-fi soupravě bude pouštět Bacha, nedá si bacha, pootočí knoflíkem Volume příliš doprava a decibely mu ustřelí hlavu. Těch možností je nepřeberně.

To nesmíme dopustit! Pojďme ho zachránit!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

10 thoughts on “Symbol a syndrom

  1. Mamed: to by mohlo pomoci, pokud budeme mít nechutné rekvizity!

  2. Pomohlo by to tvé fantasmagorující hlavě – všimni si, že jsem nikde nezmiňoval, že bys snad měl, chtěl či mohl hlídat naše vzácné zvířectvo, to všechno sis pouze naindukoval! Jistě to máš z toho přejídání se…

  3. také mám vředy, vysoký tlak, dokonce virová onemocnění. leč dokud je co fetovat, nepřipadá sebevražda v úvahu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>