Fintílek meets Zpěváček

Takový malý příběh z hlubin hypermarketu. Následuje i krátké zamyšlení nad maturanty.
Se zneklidňujícím vědomím, že moje milá se právě někde baví tím, že pinká míček o několik stěn tak, aby do něj nezvládla pinknout její soupeřka, jsem včera navečer opustil pracoviště. Co by tak mladý muž na mém místě mohl jít dělat, aby zaplašil chmurné vize, že z jeho životní družky se stane vyběhaná sportovkyně? Inu, nebudu vás dlouho napínat. Došel jsem zaplatit účet za telefon a těch několik drobných, co mi posléze zbylo na účtu, jsem se rozhodl vyměnit za něco hezkého na sebe.

V jednom velkém obchodním domě jsem si tedy pořídil krásnou košili s krátkým rukávem. Je sytě modrá a na ramenou má jasně červený pruh. Vypadá, jako že se bude strašlivě mačkat, ale to snad není na závadu. O pár metrů dál jsem pořídil krásné tričko. Převážně vínové, částečně bílé. A poslední nový kousek textilu je zastoupen krásnými trenérkami.

Kamarádka Petra, která mě před časem nazvala fintílkem, mě zřejmě má dobře prokouknutého. Abych ale její teorii tak trošku zvrátil, zakoupil jsem ještě balení prázdných CD a jednu colu light.

A teď konečně nadchází avizované a dlouho očekávané setkání Fintílka se Zpěváčkem. Jak jsem se tak ubíral ke stojanu s prázdnými disky, vedly mé kroky skrze oddělení s disky již zaplněnými. A zde jsem uzřel mladého muže asi v mém věku, an stojí se sluchátky na uších a procítěně si spolu s přehrávaným cédečkem vyzpěvuje.

Onen mladík patřil zřejmě ke konzervativnějším posluchačům, protože song, jenž se linul z jeho úst, býval hitovkou v dobách mých gymnaziálních studií. Zkus to přemoct aspoň na chvíli, škoda že tě takhle trefili, já doufám, že tě to moc nebolí, k svátku ti dám novou pistoli, velkou, vyzpěvoval onen samorostlý klon Dana Landy a extaticky se přitom svíjel. Slova znal dobře, ale jím použitý rytmus vyvolával spíše asociace o méně talentovaných undergroundových kapelách sedmdesátých let. Prošel jsem kolem něj raději velmi kvapně.

Jsme na začátku druhé části dnešní vyprávěnky. Taky v poslední době při jízdě MHD vídáváte okvádrované mladíky či ošatované mladice, jejichž shodnými poznávacími znameními jsou užmoulané list papíru v rukou a nervózní pohledy v nevyspalých tvářích? Chudáci. Na jednu stranu s nimi soucítím, když si vzpomenu na svoji předmaturitní nervozitu, ale na stranu druhou mám vždy při jejich spatření chuť zvolat Lumírovci! nebo My Holiday! a bavit se šokem, do jakého by se dostali.

Možná to tu už kdysi proběhlo, ale když jsem před šesti lety maturoval, byl jsem ve skupině s enimenem, lojerem a spolužačkou Alenou, kterou neznáte, protože jsem o ní ještě nikdy neměl důvod psát. Aby nám nebylo smutno, přinesl jsem tehdy do školy místo svačiny láhev Ferneta. Citruse. Vidím, jak se ošklíbáte, ale pochopte, bylo nám osmnáct.

Před každým losováním a v každé volné chvilce jsme si přihýbali. Hlavně já a enimen. Není tedy divu, že když jsem nastoupil k poslednímu předmětu, angličtině, vnímal jsem kontury okolního světa už trochu rozostřeně a musel jsem usilovně bojovat sám se sebou, abych naší krásné mladé prsaté zrzavé rodilé mluvčí místo povídání o významných angloamerických vynálezcích nesdělil něco jako Áj vont tu fíl jór vet pusy on máj fejs.

Nakonec jsem se ale ovládl. Když mi porota po závěrečné poradě sdělila, že mám ze všech předmětů za jedna (enimen též, nutno dodat), omotal jsem si kravatu kolem čela a jako Johny Rambo jsem odešel do nejmilejšího podniku, odkud jsem po další tři dny nevylezl.

A přátelé, tento příběh je pravdivý. A ukazuje, jak je chlast v životě mladého člověka důležitý.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

13 thoughts on “Fintílek meets Zpěváček

 1. já měla na maturitě jégrmajstra. a odnesla jsem si skoro samý. čtyřky teda :-)
  jo a "životní družka," je teda dost příšernej výraz nemyslíš? Asi jako fifník?

 2. to je sice pravda, ale jde o básnickou licenci:-)

 3. Já se nad Fernetem neušklíbám. Jen se mi u Citruse trochu zkřiví koutek úst, ale to je proto, že si uvědomím, jak málo má, za stejnou cenu, procent, než Fernet Clasic.

 4. T.N. lepší družka než držka, ne? :-) ))
  dobrá, už ve spojení s tebou tento obrat nikdy neužiju:-)

 5. dulezity ba primo nezbytny…zvlast pokud chteji dopadnout jako ty a enimen :) ..myslim tim same jednicky..samozrejme..:)

 6. hurá! začíná mi něco růst v horní polovině pravé ruky… asi to budou svaly :-)

 7. Jura: teď už se nad Citrusem ušklíbám zcela vědomě. nepiju nic, co není aspoň čtyři roky starý:-)
  Petr: už několikrát jsem si ověřil, že módě nerozumíš:-)
  sweetest: dodnes se tohoto pravidla držím:-)
  Ta Neznámá: nééééééé!!!! :-)

 8. tak jsem asi jedina, kdo maturoval strizlivej… to asi muze za tu jednu dvojku ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>