Přírůstek do rodiny

A spousta pláče

No jo, je to tak – jsme tři.

Ale asi je potřeba, abych ukonejšil všechny kamarádky F., které teď začaly lapat po dechu. A všechny svoje kamarády, kteří ve zlosti a nevíře utrousili jedovatou poznámku o debilovi. A všechny čtenářky, které mě osobně sice neznají, leč hoří ke mně platonickou láskou a začaly si přikládat hlaveň tátovy pistole ke spánku. Je to trochu jinak!

Kýžený přírůstek je totiž vesměs černý, hranatý a distingovaný. Ano, praštil jsem se přes jednu ze svých naditých kapes a za částku, která by ani v rozpočtu NASA nebyla zanedbatelná, jsem nám pořídil oslnivý nový našlapaný superpočítač. Ochotný pán z kurýrní služby mi ho zdarma dovezl a donesl až do bytu, já poslal F. do kavárny, abych mohl být ve chvilkách dojetí sám, a začal s vybalováním a smontováváním.

A přátelé, takovéhle pocity jsem naposledy zažíval asi jako desetiletý, když se pod stromečkem objevila obří krabice s autodráhou. Oči mi radostně plály, prsty se chtivě třásly a srdce divě šelestilo. Všechny ty ultravýkonné pochystávky jsou v libovém kejsu s futuristickým designem, digitálním displejem a spoustou modrých diod, které zlověstně žhnou. Devatenáctipalcové lcd způsobilo mou dočasnou hysterickou slepotu, a to jsem ho ještě ani nezapnul. Mohutné retroreprobedny, které budou sousedi proklínat jistě hodně dlouho. Klávesnice a myš, budiž, tam není moc co vymyset…a jako třešnička na dortu forcefeedbackový joystick, ze kterého mě bolí zápěstí už teď. Mňam!

Tak jsem všechno pospojoval, pár minut se tiše kochal a vysílal děkovné modlitby směrem k bohu, ve kterého nevěřím. A pak, se slavnostním pocitem, jsem stiskl tlačítko Power. Diody se rozzářily, speciální odhlučněný ventilátor se roztočil, počítač zahučel, podobným stylem, jako asi hučí motor vytuněného Porsche vteřinu před startem závodu. A dál nic.

Panika. Kontrola kabelů – v pořádku, návodu – v pořádku. Co teď, proč monitor nemonitoruje? Další bezvýsledné kontroly. Řeším tu ošemetnou věc s přítelem partiovkou po telefonu. Popisuji symptomy a partiovka, ač poněkud pod vlivem thc, se moudře ptá, zda mi prodejce instaloval i operační systém. A jsme u toho, přátelé, a jsme u toho. Já hlupák (a to myslím vážně) jsem se domníval, že když je v dodacím listu napsáno „balík softwaru,“ tak se tím nějaka ta Wokna rozumí tak jako automaticky. Ale kdepak, kdepak! Balík softwaru sestává z všelijakých více či méně nepotřebných utilit a dvou games a mladému muži nezbývá, než hořce plakat, protože vidina večera s nejnovějšími virtuálními zážitky se rozplývá jak neopatrný dělník v chemičce.

Než nevadí! Chybami se člověk učí a operační systém spolu s partiovkou dorazí zítra. Ten den navíc mě nezabije!

(Jdu se autisticky kývat)

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

13 thoughts on “Přírůstek do rodiny

 1. Má to i svá pozitiva – pokud ti to zůstane, nebude s o něj F. s tebou muset přetahovat.

 2. Nena: přetahovat se jistě nebudem tak jako tak, nebude to jediné počitadlo v naší domácnosti:-)

 3. Předpokládám, že s tou starou kalkulačkou se hodláš spokojit ty :)

 4. Nena: ne tak zcela:-)))
  Mamed: ale no ták, co by sis tak nadělil k Vánocům, abys zpestřil svůj trudný úřednický život?

 5. to mi připomíná, že jakousi náhodou jsem si poslední dva stroje pořídil ve stejný den – a to 14.2.
  :o )

 6. Pane kolego Beldíku, zaznamenal jsem, že na tomto fóru opakovaně předjímáte výsledky ještě nezahájených řízení ve věci přihlášky patentu u našeho Úřadu. I po poradě v kolegiu máme za to, že takové chování je od zaměstnance ve výpovědní lhůtě nepřípustné. Zastavte se prosím u mne.
  Heller

 7. To máš za to, že nevěříš v boha!!!

  Bod za dělníka a za poslední verš v této krásné, dojemné baladě!! :) ))

 8. partiovka to líčil mnohem zábavněji:-))) to jsem rád, že si dnes půjdeš koupit legální kopii windows!

 9. Kozel: ano, kromě lásky mezi mužem a ženou existuje i láska mezi mužem a počítačem!
  J.H.: kolega je nepřítomen, musím ho hájit:-))
  Fiksu+P~O: uhuhuuu?
  Linet: já věřím v lidskou jedinečnost a čiré člověčenství:-))
  enimen: partiovka je ulhaný a věčně zhulený lhář, nevěř mu nic:-)

 10. Fedora! Fedora!

  pozor na to, po severnich cechach chodi a sbiraji kompy s nelegalnim sw… jen otazka casu, kdy to dojde az k nam… :) takova prilezitost mit legalni zastaraly xpcka a ty to pro…varis :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>