Pochod Braniburskou bránou

Nikdy nejezděte slavit Silvestra do Berlína!

Začalo to značně nevinně. Vlezli jsme do vlaku. Já a F., partiovka a dva další mládenci pochybných mravů, říkejme jim třeba Petr a Blažej, protože se oba tak jmenují. Jelikož jsme společenští lidé, naše batůžky pukaly pod vahou lahví lahodných alkoholů a neméně lahodných vánočních cukrovinek.

Na Berlín!

Nic není tak zábavného jako cesta vlakem s vtipnými lidmi, jejichž vtipnost je nadto umocněna koňskými dávkami alkoholu. S celníky v zelených uniformách laškujeme a to už na jediné volné sedadlo v našem kupé usedá celkem blonďatá dívka. Zejména partiovka plánuje vilné akce, ale ouha! Dívka se jmenuje Lubina, je Lužická Srbka a studuje češtinu, takže po zbytek cesty spíše nápaditě diskutujeme než skupinově souložíme.

A najednou berlínský Hlavák. Podle zpráv odjel do hlavního města Říše slavit asi milion turistů a je to znát. Chaos a lidé. Od překupníků kupujeme již použité, přesto stále platné lístky na MHD (úspora mnoha euro je milá!) a nacházíme náš hostel, stylově přímo na pověstné stanici ZOO.

Vybavení pokoje je spíše spartánské než ludvíkočtrnáctovské a z výloh blízkých obchodů se smějí figuríny v latexovém prádle či gumových korzetech, takže vyrážíme za kulturou do přilehlých čtvrtí. Jednoduše: Kebab – super, pivo – super. Mile znaveni se vracíme do hostelu a na pokoji ještě vedeme nějaké družby se dvěma jihoamerickými spolubydliči. Je to tuze zlé.

A bum, je tu poslední den v roce. Provádíme ukázkový check-out z hostelu a živíme se obřím obědem v příliš vzdálené pivnici. Pak trocha putování po památkách, přičemž zjišťujeme, že náš bedekr psala osoba, která asi byla v jiném městě. A zase: Kebab, piva. Svým mimořádně vyvinutým ostrosmyslem nacházím výborný bar, kde mají po dobu několika happy hours všechny koktejly za čtyři eura. Dávám si několik mimořádně alkoholických.

Blíží se půlnoc a stahujeme se k Bundestagu. Spolu s námi i ten již zmíněný milion turistů a všichni stálí obyvatelé. Nevím, jestli můj děda byl v závěrečné fázi bojů o Berlín, spíše asi už ne, ale pokud ano, jistě musel prožívat něco podobného. Každou vteřinu výbuch, každých pět vteřin svištící petarda v nebezpečné blízkosti, každých deset vteřin houkající sanitka. Náramná zábava! Nacházíme klidné místo a kocháme se asi desetiminutovým ohňostrojem. Přípitky, polibky, atd.

Tím ale zábava končí. Vlak domů nám jede v 6:44. A tuhle dobu je potřeba nějak překlepat. Takže ještě pivo, kebab, chytré řeči. Tak okolo čtvrté už je únava k nesnesení. Přátelé jezdí S-Bahnem z konečné na konečnou a pospávají, já a F. se procházíme a zhluboka dýcháme. Konečně, vlak! Přetopený a trochu smrdutý, ale díky za něj. Minutu poté, co ukazujeme lístky, upadáme do komatu. A zůstáváme v něm skoro až do Čech.

Včera jsem sice do práce přišel a moji kolegové zrovna tak, ale když nás nadřízený viděl, jen potřásl hlavou a přidělil nám toliko jednodušší práci.

HNY!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

12 thoughts on “Pochod Braniburskou bránou

 1. Co vás vedlo k tomu jet slavit Silvestra do Berlína? :-O

 2. zdar, nechceš dorazit do brna pod záminkou natočení reportáže o tomto skvělém člověku: http://starosta.bloguje.cz/ ???
  v případě tvého zájmu ti bližší info poskytne naše brněnská velvyslankyně f práglu.

 3. Linet: pochopitelně především snaha odlišit se za každou cenu!
  pr démon: lákavá nabídka, leč ne dostatečně:-)

 4. myslím, že celý brno jako fenomén je fotogenní jak sviˇa. víc než nějakej berlín!

 5. :) )) lobo a čím jste se odlišovali od toho milionu turistů? :) )

 6. Linet: plynnou češtinou a nedostatkem oběživa:-)

 7. na jaké straně byl děda v závěrečném boji o Berlín ?
  he !

 8. Fiksu pojka: no jo, extraliga mu už byla málo extra…
  dalimil: budeme-li hovořit v hokejové terminologii, pak na straně Domácí:-)

 9. Zajímalo by mě, kde přesně taková Braniburská brána leží. V Berlíně to zřejmě nebude… :o )

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>