Zrzavý pavián a další přátelé

Cože, tohle byla sobota?

Je třináct nula osm, sobota, a já s F., místo abychom v poklidu trávili sváteční oběd, se na hrázi maloměstského rybníka vesele vítáme s kamarádem.sklářem, kamarádem-druhým sklářem a kamarádem-právníkem. Čeká nás reality show, která nezná bratra, chtělo by se říci.

Na opačné straně vysokého kopce, který se za maloměstem drápe k nebesům, je spousta vesnic, kde mnozí z nás v životě nebyli. Jedna z nich nese název Halouny, a zní nám to tak slibně, že si tam naplánujeme výlet. Podle mapy to nebude víc než patnáct kilometrů lesem, je krásně a prý nás na konci cesty bude čekat bonus v podobě hospody U Zrzavého paviána, kteroužto provází skvělá pověst. To nám stačí.

Takže prach, štěrk, udusaná asfaltka, pot, vtipy, nealko, pauzy na termosku rumu s čajem a cesta ubíhá velepříjemně. Když velmi volným tempem přicházíme ke směrovce Hospoda, je krátce před pátou večerní, už začíná být rochu zima a sveřepí šakali zavile vyjí, takže mateřským lůnem Zrzavého paviána se necháme vtáhnout s nadšením.

A je to na velký potlesk! Ve velkém sálu se zřejmě na večer chystá nějaká soukromá oslava, takže jdeme do malého, k výčepu, místnost vytápějí kamna velká jak motor z messerschmittu, výčepák vůbec není zrzavý, pivo je sice gambrinus, ale co už, a velká topinka tlustě potřená tatarákem stojí třicet korun.

Ve své hrdopyšnosti jsme se původně domnívali, že budeme pro hospodu zjevením a o naší útratě se bude povídat ještě dlouhé týdny poté, co odejdeme, ale kdepak! Ještě není ani sedm večer a hospoda je našlapaná po střechu, všichni hlučí a lámou do sebe alkoholy a výčepák si musí přizvat opiercingovanou pomocnici.

U vedlejšího stolu zřejmě probíhá výjezdní zasedání fanklubu Waldemara Matušky, životem ošlehaná paní šlehá do kytary a její compadres mocně pějí o žízni, která je veliká, a taky o Zuzaně, a když už je Waldemara dost, tak střídají Suchého, Šlitra a Petra Jandu, což by nás jindy roztrpčilo, ale hodina pokročila a pitný režim nese své ovoce, takže někteří z nás si pobrukují s sebou a jiní, například já a kamarád-právník, se snaží přeřvávat hospodskou kakofonii deathmetalovým chropotem.

Jít zpátky patnáct kilometrů lesní tmou nebo pětadvacet po silnici, na to nemáme ani čas, ani pomyšlení, takže taxi. Trochu se mačkáme a šofér trpí nezvladatelnou plynatostí, ale půlhodinová jízda nestojí ani pětistovku, což se v pěti lidech rovná jízdě takřka zadarmo.

Je deset večer, tak přece nepůjdem spát? Kamarád-právník prý ano, to chlastání na antibiotika mu nedělá dobře, kamarád-druhý sklář ještě rychle běží na bus do jiné vesnice, ale já, F. a kamarád-sklář obsazujeme malou hospodu, vrávoravě přisedáme ke stolu mého bratra a jeho skoromanželky a ještě dochází na nějaké ty kapitány Morgany, o dalších pivech nemluvě. Pak je trochu mlha, alespoň v mé hlavě, ovšem vzápětí ji střídá ostrotupá bolest, to je neděle ráno a já se probouzím a není to ono.

O pár hodin později mi pípne smska, to se kamarád-sklář ptá: Tak mě napadá, nebyl jsi včera opilý?

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

8 thoughts on “Zrzavý pavián a další přátelé

  1. Škoda, že jsem nemohl s vámi, ale až vám povyprávim o fotbalovym turnaji na maloměstě, tak mi to odpustíte. Byl to návrat staré fazóny……PS: stejně bych neměl co pít

  2. jamon: bohužel, pivko jedina slabina jinak výtečné hospody. ale po čtyřhodinové chůzi se to dalo:-)

  3. tu hospodu znám, tam to hučí i v sobotu dopoledne…
    a malby ve velkém sále vzbuzují respekt…

  4. dalimil: ty snad znáš všechny hopsody v kraji:-)

  5. P~O: i ty zveřejni svůj příběh o Zrazavém paviánovi!

  6. Byl sem tam takyNa tenhle clanek jsem narazil uplnou nahodou a zjistil jsem, ze v sobotu 17.2. 2007 jsem u paviana byl taky:). Uz kdyz jsem to cetl mi to bylo podivny (oslava, kytary..). Rano me taky bolela hlava:)

  7. fabian: tak tomu říkám náhoda… nebo vyšší plán:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>