Houbařské okénko

Dnešní vyprávěnka je určena především doktoru Smotlachovi, ale i vy ostatní si můžete počíst.
Cestou do práce procházím jedním parčíkem, a už několik dní se zájmem sleduji, kterak tu raší žampiony. Včera je sice někdo s nižším mentálním vybavením rozkopal, ale to nic nemění na tom, že houby rostou. Dnes odjíždím na rodné maloměsto, a byť si myslím, že kvůli několika zásadním okolnostem ještě během tohoto víkendu nebudu mít čas do lesů zaběhnout, začínám se na nějaký ten hřibolov těšit.

Aniž bych se chtěl kasat, jsem nejlepší hledač hub široko daleko. Mám zrak sokola, vnímavost Indiána a ohromující znalosti. Bohužel jsem asi jediný, kdo si to myslí.

Mým zásadním konkurentem je kamarád-sklář. Loni v létě už naše spory o tom, kdo je v hledání hub lepší, dosáhly takového stadia, že jsme se utkali v přímém souboji. V době, kdy po celém Česku nerostla ani prašivka, jsme se sveřepými výrazy na pár hodin ponořili mezi stromy.

Výsledek byl nerozhodný. Kamarád-sklář našel asi o dvě houby více, ale já měl větší a takříkajíc luxusnější.

Kromě praxe se ostře střetáváme i v teorii mykologie. Nejznámější spor je rovněž z loňska. Zle jsme se názorově rozešli v tom, zda se jedné z nejznámějších hřibovitých hub říká kozák (kamarád-sklář) nebo špičník (já). V opileckém rozohnění jsme se vsadili, že ten kdo prokáže svou pravdu, dostane od toho druhého tři miliony piv. A pak jsem to rovnou zaokrouhlili na milionů pět, ať se to lépe počítá.

Den poté jsem přinesl svůj atlas hub, kde je u obrázku oné houby jasně napsáno ŠPIČNÍK. A v textu o pár stránek dál je malá noticka, že v některých méně rozvinutých částech republiky se užívá i nářeční název kozák. Chá, pět milionů piv mám v kapse, říkal jsem si. Kamarád-sklář ale odmítl můj atlas považovat za věrohodný pramen vědění, a poukazoval na to, že atlas pochází z roku 1942 a tudíž je dávno neplatný. Průhledná výmluva.

O pár týdnů později se kamarád-sklář vytasil s atlasem o něco novějším, který naopak preferoval označení kozák. Dobrá, opět jsme se tedy rozešli smírně. Ale nevím, co je na roku 1942 špatného a špičník pro mě zůstane navždy špičníkem.

Kamarád-sklář navíc poukazoval na podobnost slova špičník s nespisovným označením ženského pohlavního orgánu. Primitiv. A kozák v něm žádné podobné asociace nevyvolává?

Když jsem se seznámil s Tou Neznámou a postupně ji začal zatahovat stále hlouběji do svého života, dozvěděla se časem i o tomto sporu. A světe div se, i ona s pohrdlivým smíchem odvrhla označení špičník, i ona zle žertovala na téma špičník-pičník. Je smutné, když vidíte, jak lidé, které máte rádi, žijí v omylu.

Ale abych toto povídání nějak završil – minulý týden už kamarád-sklář volání lesů nevydržel a dychtivě vyrazil na lov. Výsledky mi popsal v této smsce: Tak jsem byl v lese na houbách. Nenašel jsem ani špičníky ani pičníky. Jen plesnivý babky a červavýho masáka. A klíšťata velký jak klitoris. Vůbec tam nechoď.

A just půjdu! A to, že houby skoro nejím, mi v tom nemůže zabránit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

18 thoughts on “Houbařské okénko

 1. já bych zejtra ráno zašla. jen na chviličku, co říkaš. slibuju že vstanu (ale ne dřív, než v osm) a forků o pičníku se tentokrát zdržím

 2. benny: je to smutný, ale ještě jsem nikdy nenašla tolik krásnejch hřibů, jako po požití lysohlávek.

 3. Není sporu, že ve vašem sporu máte oba pravdu. Navrhuji tedy, aby jsi kamarádovi-skláří vyplatil pět miliónů piv a zároveň i on tobě taktéž vyplatil pět miliónů piv. Dohromady budete tedy mít deset miliónů piv, což je taky pěkně zakrouhlené číslo.:-)

 4. TN: ja lysohlavky dodnes nejsem schopnej najisto poznat. vetsinou je dostanu uz nejak zpracovany od kamaradu. spis bych rekl, ze jsem nikdy nenasel tolik jedlych hub jako kdyz jsem hledal lysohlavky :D

 5. Ta Neznámá: mě taky napadlo, že když bude hezky, tak na chvíli zajdem, snad to vyjde…a je to dvacet milionů piv rozdíl:-)
  Jura: v podobném duchu jsme se s kamarádem-sklářem dohodli…

 6. Kdyby tu byl psycholog, možná by došel k závěru, že se u vás dvou jedná o zástupnou válku mezi horňákama (kozákama) a dolňákama (špíčníkama). Ještě že tu žádnej takovej blbec neni a nikdo to sem nenapíše. :-)

 7. adbar: a vida, tento aspekt mi dosud unikal:-) ale možná na tom něco je:-)

 8. a co takhle dnes kalit ve Jaromírově Lhotě!

 9. Jaromírově tam původně nebylo, tak to "ve" je jasně mluvnicky správné.

 10. jamon: nabídka je to lákavá, ale to by nás celkem dost diskvalifikovalo pro sobotní lojerovu chatu, a to by byla škoda…

 11. Hledač…Jo jo, nejlépe je vidět na ty, kteří se umístí na začátku a na konci "startovního pole".
  Aniž bych se chtěl kasat, tak jsem se dlouho považoval za nejhoršího hledače hub široko daleko. Ale v jednom z minulých let se i mně dařilo – to když v lesích bylo hub jako naseto. A jednou jsme byli takhle v lese, sbíráme houby, i já dokonce sbírám a najednou se tam objevil nějaký pán, chvíli tam bloudil lesem a pak přišel k nám, zavrčel "Tady žádný houby nejsou…" a odešel směrem k domovu. V lese po něm zůstala jen pěkná řádka rozšlápnutých hub. A od té doby už se za nejhoršího hledače nepovažuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>