Je milé být důležitý

Ale nesmí se to přehánět a dovádět do exkre…exkreme…extrémů.Předpokládám, že po všechny pracovní dny tohoto týdne si budu drbat hlavu a spílat matrixu, který mě obklopuje. Když jsem před časem svěřil svou výplatní pásku účtárně České televize, ve své zaslepené pýše jsem byl rád, že přicházím na zodpovědnou a důležitou pozici.

Až teď mi dochází, že to má i svoje mouchy. Jako například fakt, že některé věci, které jsou mou pracovní náplní, nezvládá z celého nadpočetného ansámblu Kavčích Hor nikdo. Tedy, jedna kolegyně trošku ano, ale ta je na dovolené a ještě tam dlouho bude.

Takže nešťastný lobo, aby také mohl odjet na zasloužené vakace (přičemž odjezd je plánován na tuto sobotu), musí během tohoto týdne víceméně kromě práce tomuto týdnu příslušející napracovat i spoustu věcí na týden následující. A to je úkol, nad nímž by možná zajásal fanatický workholik, ale nikoliv lenivý lobo.

No nic, jen jsem i chtěl tak trochu postěžovat, i když vím, že vás to nezajímá. Ani to, že včera jsem byl vězněm své kanceláře dvanáct hodin místo stabilních hodin osmi a že dneska to nebude lepší.

Pojďme raději k něčemu veselejšímu. Třeba k muzice. Také už jsem si na stránkách své zřejmě nejoddanější žijící fanynky Mek Bílové poslechl všechny mp3 její oblíbené německé kapely, a docela se mi při tom dobře pracovalo. Ale že bych to označil za zásadní drsnotu, to zase ne. Prostě to má všechny aspekty punkové hudby – neschopnost něco zahrát a neschopnost něco zazpívat, a tak je jasné, že jednoduššímu posluchači, jako jsem já, se to celkem líbí.

A zatímco bloggeři, stylizující se do role symbolu, tu přísahají na buddhistický souboj s vodopádem, já bych vám mohl říci něco slov o hudebním seskupení, zvaném (a teď by měla přijít chvilka nábožného ticha) Vosí hnízdo.

Vosáci, jak jsme je familierně nazývali, už nehrají, a možná je to dobře. V dobách své největší slávy však byli úzce spjati s naším maloměstem, a já jsem rád, že jsem u jejich vzestupu mohl být a prožít jej. To máte tak – ještě v letech devadesátých se v našem maloměstě konalo finále soutěže amatérských kapel z celé republiky. A čtveřice mladíků, poměrně skrovně oděných do vosích kostýmů, zaujala porotu i posluchače natolik, že získala vítězství a s ním i peníze na natočení videoklipu.

Ten se poté asi dvakrát objevil na Nově v Esu, a z Vosáků se staly takřka legendy. A snad jako výraz díků hráli v našem maloměstě velmi často a lidé je měli rádi a chodili na ně v hojných počtech. Tak to šlo pár let, Vosáci vydali dvě alba a pak, bůhvíproč, hrát přestali. Asi po roční pauze se dali znovu do kupy a odehráli jeden koncert (v našem maloměstě, samozřejmě), ale už to byla bída, a většina návštěvníků už znala texty lépe než zpěvák.

A tak končí tento bezpointový příběh o pomíjivosti pozemských statků. Krom rozostřených vzpomínek mi zbylo jedno vosácké album, které samozřejmě je hudebně celkem bídné, ale mně se pořád líbí až až.

Vždyť se začtěte do těch vyšperkovaných textů…

Jel jsem na kole
spadnul mi řetěz
kdo mi ho tam dá
kdo mi ho nandá
abych zase mohl jet
o dům dál?

nebo

Voblíkaná chodí hala bala
ještě se s nikym nevyspala
a všude chodí jenom sama
bodejť by ne, vždyť je to tlama.

anebo

Jó dneska ráno dostal jsem pohlednici
píše mi děda, že leží v nemocnici
a ať prej přijedu rychle za nim
já pojedu, ale až se najim.
Já mám dědu v Jindřichově Hradci
Já tam jedu!

To je muzika!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

13 thoughts on “Je milé být důležitý

 1. nenenene. to jsou určitě dvě zcela odlišné věci.

 2. Kdepak vodopád, já přísahám na Sedm smrtelných hříchů! Však je taky jednou grabnu, a to teprve uvidíte.

 3. Texty opravdu very good.:-) Nemáš nějakou mp3, abych si mohl udělat obrázek i po té muzikální stránce?

 4. Jura: bohužel nemám, ale divil bych se, kdyby se na netu něco nenašlo, třeba Bohumil, což byla právě ta hitovka se kterou byli v Esu:-)

 5. Nemám rád svýho psychiatra,
  k rumu však cítím opak,
  Prométheus mít moje játra,
  orel si zlomí zobák!

  A teď hádejte!

 6. neurotik: to zní natolik neuměle, žes to musel složit sám:-)))))

 7. neurotik: at jsem trajcen, jestli to nejni Sto zvierat

 8. yo!Možná, že jsem právě zde natrefil na to co intenzivně hledám. Kapela Vosí hnízdo. Vůbec nic onich nevím, odkud jsou, z kterého že maloměsta, co jsou, resp. byli atd. jedno ale vím jistě: Jejich píseň VOSA, jejíž videoklip jsem si kdysi před léty nahrál ze SOSákovy pětky a zaprášenou videokazetu s ním jsem teď po létech našel a znovu objevil, si teď celodenně podvědomně pobrukuju. "Včera ráno přišla hrozná zpráva, že se vosa vdává, ouou" – naprosto dokonalý a uchvancancující!!! A ta kočka v klipu? Aspoň pro mne – snad nejvyšší ideál ženskosti, s dokonalou lechtivou smyslností a Krásou v jedné osobě. Zkrátka fakt super kočka! Mohl bys mi prosím o této kapele poslat na mail nějaké info, MP3 popř. odkazy? Děkuju předem Paya


 9. Vosi hnizdo je fakt hruby,kdysi jsem mel kazetu ale ta je uz peknych par let nekde v cudu,nejakou dobu ji opet zhanim a kde nic tu nic:jestli nekdo vy kde bych mohl neco od nich stahnout, tak me poslete odkaz budu strasne rad.Byl jsem na nich vodkojenej.Diky = jimi.brno@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>