V městě duchů

Žádám vysvětlení!

Ani jsem se nestihl rozkoukat a už pražce drnacaly důda důda důda. Mít volný víkend tak, aby ho měla volný i F., to už se nám hodně dlouho nestalo, a domácí rada rozhodla, že je nutné udělat si výlet. A proč se nepodívat třeba do Kutné Hory, když ani jeden z nás ji pořádně nezná, že?

A už se ubytováváme, obědváme, já se zlověstným úsměvem leštím objektiv svého Olympusu, protože hodlám vyzvat na fotosouboj i japonské mistry blesku. Počasí kolísá mezi deštěm a deštivem, ale co – nejsme z cukru! Procházíme historické centrum a s každou další minutou se cítíme divněji a divněji.

Je mezi vámi někdo z Kutné Hory? Nebo někdo, kdo o tom městě něco ví? Protože – to město je krásné, o tom není pochyb, alespoň tedy to centrum. Malebné, členité a s atmosférou. Ale: Kde jsou lidi? Stojíme na křižovatce, cesty vedou pěti směry, na všechny strany máme výhled ve stovkách metrů…a nikde nikdo. Ani místní, ani turisté (ti se shlukují jen poblíž cca tří nejvýznačnějších památek), dokonce ani auta tu nejezdí. Jednou nad námi přeletí Gripen, ale to poznám jen podle zvuku, mraky visí nízko…připadáme si jak v postkatastrofickém filmu.

Člověk by řekl, že s přibývajícím časem bude přibývat i obyvatelstva v ulicích. Je přeci sobota, proboha! Ale kdepak, kde nic, tu nic. Občas se ze tmy vyloupne podobně osamělá dvojice, jako jsme my, zkoumavě se sledujeme, když se míjíme, a pak zase dlouho dlouho nic. Vymetáme hospody, pizzerie, bowlingy, kavárny a bary, ovšem daří se nám leda míchat různá piva, lidí je všude pomálu a ještě většinou mají taky foťák přes rameno a batoh na zádech.

Je sobota večer, sobota večer! Kdy jindy dělat nějaký nepořádek? Studujeme plakáty, jestli se něco neděje. Ne. Plakáty jsou omšelé a vesměs se vztahují k akcím, které proběhly v lednu či únoru, a to ještě v okolních vesnicích. Je deset večer, my jsme odporně střízliví, ale najít otevřenou hospodu je téměř nemožné. Dopadne to tak, jak to dopadnout musí – loudáme se tmou zpět ku našemu penziónu.

Jestliže v sobotu večer byli lidé v ulicích Kutné Hory vzácným jevem, ani nechtějte vědět, jak to vypadalo v neděli okolo poledního. Dáváme si procházku, kostnici, oběd a vlak a s výjimkou turisty přeplněné kostnice zase zažíváme pocity posledních lidí na planetě. Takhle bezlidné město jsem asi ještě nezažil – přijde mi, že víc živo je i ve vesnicích v bezpečnostním pásmu kolem Temelína, a to jde o vesnice dávno zbourané a srovnané se zemí.

Tím ale nechci říci, že by to byl výlet špatný. Naopak! Už dlouho jsem si tak neodpočinul, nenakochal se a nevypil tolik piva značky Dačický (zde nevím, jde-li o pozitivní nebo negativní skutečnost). A když už na mne to štěstí sedlo, v Praze jsem objevil obchod, odkud jsem si domů odtáhl kartón archivních lightek, a večer mi F. vyrobila zlověstně vyhlížející jizvy na bradavkách – zkrátka, dokonalé blaho!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

9 thoughts on “V městě duchů

  1. spolu s klasikem volám,“ v Kutné Hoře by chtěl žít každý…“

  2. dle meho to bude uz tak 15 let, co jsem tam byla na skolnim vylete a i tehdy mi prislo, ze to mesto je divny a nevedela jsem, proc ten pocit mam… pak mi doslo, ze tam je strasno malo lidi, ze je to takovy ponury mesto diky tomu, ze tam chybi ten lidskej hluk. takze koukam, ze zadna zmena :)

  3. no uprimne, na me to tehdy pusobilo depresivne, ze jsem si rikala, ze to mesto dlouho nemusim navstivit… :) ale treba s pribyvajicimi roky by se mi to ted mohlo libit :) ))

  4. w: depresivní to nebylo, ale extrémně zábavné taky ne:-)

  5. zeptej se Pavla od Petry, ten je z Kutný Hory koudelníkův syn:-)

  6. lojer: to je vlastně pravda, ten mi to možná dokáže vysvětlit:-)

  7. Na Kutnou Horu mam jen ty nejlepsi vzpominky. Byli jsme tam kdysi s mym nejmenovanym kamaradem (taky pravnikem)… mas pravdu, lidi malo, ale kdyz mas dostatek zeleneho listu, tak to vubec nevadi….:-)

  8. kamarád-právník: myslíš stokorun? těch jsme měli dost!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>