Krkovička a její kamarádi

Dobrovolní hasiči a hasící dobrovolníci

Nebudu si tady na nic hrát ani vám nic nalhávat – včerejškem skončený víkend byl z filosofického hlediska spíše neužitečný, ovšem z hlediska požitkaření byl naprosto záviděníhodný. Posuďte sami – dva večírky, jedna oslava, dva grily a moře piv prošpikované kapkami panáků.

Smutným hrdinou zejména pátku byl kamarád-sklář. Nemilosrdný evoluční boj ho donutil vydat se za výdělkem do Skotska. Odlet naplánovaný na sobotu těsně po poledni, kamarád-sklář se stal zodpovědným a v pátek se neopil, což byl zázrak srovnatelný například s mým oblíbeným samovznícením varšavského starosty.

Osud ho ovšem za jeho zkaženost potrestal. Když jsme v sobotu vysedávali v zahradní osvěžovně a dávali dohromady mozaiku pátečních střípků, od kamaráda-skláře chodily zoufalé smsky. Nemá smysl je tu přepisovat v původním znění, protože jich bylo mnoho, ale kdybychom je faktograficky osekali až na kost, bylo by to asi takhle:

Máme zpoždění, odletíme prej ve dvě. Ve čtyři. Je tady děsně drahý pivo, prokalil jsem poslední český peníze. Tak prej máme počkat do šesti. Rozměnil jsem nějaký libry zpátky na koruny, aby bylo na pivo. Letecká společnost nám řekla, ať počkáme do devíti a dostali jsme poukázku na tři stovky. Wasabi v suši baru. Teď jsem našel modlitebnu!

Znepokojující závěr nás znepokojil a soustrastně jsme vrtěli kusy ogrilovaných mas, protože v té době jsme již dávno byli na grilovací session na vesnici u kamaráda Kosárka a jeho Dany. Rošt grilu se prohýbal pod donesenými pochutinami, protože se sešlo pět partnerských dvojic, které cítily potřebu navzájem se trumfovat. Vše ale dobře dopadlo – masa se snědla a někdy před jedenáctou večer prý kamarád-sklář skutečně odletěl.

Vraťme se ovšem ke Kosárkově vesnici (nebudu ji jmenovat, aby do ní nepřijela udělat razii militantní větev Anonymních abstinentů) – dorazili jsme na ni asi v sedm večer, a když jsme šli do místní hospody pro piva, v bázni jsme se zachvěli. I přes nepokročilou hodinu se hospoda chvěla mocným řevem. Hasiči slaví, řekla místní stařenka, která se zjevila na silnici před námi; pokřižovala se a pak se pokřižovala ještě jednou. Zhluboka jsme se nadechli a do hospody vešli.

U několika sražených stolů seděli muži i ženy v částech hasičské výstroje. Všude kolem se válely prázdné lahve, půllitry a panáky. Všichni mlátili do stolů a hodně hlasitě zpívali, a vůbec jim nevadilo, že každý zpívá něco jiného. Vrchní se vyplašeně usmíval, točil piva do kbelíků a servíroval je hasičům na stůl.

Do hospody jsme se pro pivo ještě několikrát vrátili, a hasiči stále nejevili známky únavy. Už jsme zažili hodně oslav, ale něco takového…pokorně jsme uznali, že na tyhle zocelené borce prostě nemáme, a vrátili se ke svým grilům.

A teď zpátky ke strojům!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

9 thoughts on “Krkovička a její kamarádi

  1. Jó tyhlety zábavy. Zaplať pánbu že už tady u nás na vsi máme po všem: Stavění i Kácení máje a Myslivecké slavnosti. Ikdyž vlastně teď ještě zbývá Michalská pouť, ale to je naštěstí až koncem září.

  2. o vy stastni..vsude jen dest,zima a bulharky..ja ztratil na letisti v hospode svetr a nejteplejsim svrskem je nyni kosile s kratkym rukavem..a vodka uz taky dosla..a na dalsi uz nemam..a zase ty bulharky…

  3. krkovičku doporučuji nakládat do cikánské omáčky a česneku tak na dva dny, lahoda to je nesmírná…

  4. sklář: bulharky poskytnou dostatek tepla, jsou-li správně používány:-)
    dalimil: naše byly naloženy jen asi pět hodin, ale stačilo to – ta směs byla explozivní!

  5. po dnesnim ranu si myslim,ze nejlepsi k jidlu je nalozenej krkavec..kdyz vam neco od tri od rana dupe po strese a dela knour,knour,tak jedine zariznout a sezrat.klidne i v cikansky omacce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>