Dvojité hranolky

Silná káva.
Měli jsme pro sebe včera s Tou Neznámou asi tři hodinky, a naplnili jsme je vskutku beze zbytku. Nejprve jsme v jedné galerii na Letné zakoupili svatební dar pro mojí spolužačku, která se zítra vdává a byla tak hodná, že nás na obřad i následující bakchanálie pozvala. Uvidíme, jestli nebude litovat.

Radost z podařeného a rychlého nákupu nešlo nezapít, i vydali jsme se do nepříliš vzdáleného podniku Výletná. Přiznávám, že jsem v něm dosud nebyl, takže šlo o takové malé poprvé. A z toho vyplynula i hrůzyplná zápletka, která se začala odvíjet spolu s naší objednávkou.

Přemítali jsme, co že si k pivu dáme za ňamku. Dvojitý hranolky? navrhla moje milá a já vzal ten nápad za svůj, odkojen tristní zkušeností z velké spousty hospod, kde se pod pojmem dvojité hranolky podává porce, která sotva zakryje čajový podšálek. A tak jsem si dal pivo a dvojité hranolky, jelikož jsem měl opravdu smrtící hlad. Ta Neznámá se spokojila s porcí běžnou, neboli, jak vtipně poznamenal pingl, jednojitou. Cho cho.

Smích mě přešel velmi brzy. Pár chvil poté, co jsme si objednali, se zjevila číšnice. V jedné ruce měla velkou misku plnou hranolek. To byla porce mojí milé. V ruce druhé neměla nic, ale na zádech táhla obrovitánskou vanu téhož pokrmu. Dvojité hranolky.

Když mi tu smaženou apokalypsu s mohutným funěním položila na stůl, byl jsem vpravdě zděšen. Z takhle velkého koryta obědvalo dědovo prasátko ve dnech těsně před zabíjačkou, a ani ono nikdy nemělo korýtko zcela plné. Ale nyní, kam až moje oko dohlédlo, všude se prostíraly lány žlutých protáhlých kvádříků.

Jsem jedlík zdatný, ale když jsem se tou porcí probíral už dvacet minut, a ona stále viditelně neubyla, skoro jsem propadl panice.

Nebudu vás napínat. S pomocí jógínských dechových cvičení (a taky kvůli tomu, že Ta Neznámá mi ujídala z talíře) se mi podařilo nad tím neblahým pokrmem zvítězit. Ale celou následující hodinu jsem se nemohl pohnout a hovořil jsem pouze v citoslovcích, což ze mě tvořilo nadmíru zábavného společníka.

Jestli nějaký pokrm nechci alespoň tři nebo čtyři dny vidět, jsou to hranolky. Pevně věřím, že zítra nebudou jako příloha k hlavnímu chodu na svatební hostině.

A vám radím – až půjdete na Výletnou, dvojitým hranolkám se zdaleka vyhněte. Ne každý je tak otrlý jako já a mohlo by velmi snadno dojít ke ztrátám na životech.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

15 thoughts on “Dvojité hranolky

 1. A takové porce, Lobo, mají pouze u hranolků nebo bych mohl očekávat třeba i půl kravky, kdybych si k nim poručil bifteček?

 2. - A víš co si dávaj v Evropě na hranolky?
  - Co?
  - Majonézu.
  - Ewwww!
  - Na vlastní oči jsem je viděl jak to topěj v tý sračce…

 3. Jura: to netuším a jsem tomu rád:-)
  Hans: A víš, co si dávaj v Čechách na hranolky? Tatarku!

 4. já hranolky nejím, protože jsem byl v minulém životě brambora!

 5. enimen: jak můžeš bejt zhulenej ještě před obědem? :-) )

 6. snadno:-) je přeci měsíc pozitivního psaní – právě píšu Salavův nekrolog!

 7. enimen: já ti to věřím, však jsi taky pěkně vyklíčil:-)

 8. dvojitý hranolky ?dvojitý hranolky ??? ach, zalít tatarkou s česnekem a hned je "krásně na světě"

 9. dalimil: i bez toho česneku to byl celkem mazec:-)

 10. Tak teď si postěžuju. V jednom podniku nedaleko Revoluční nám samotné hranolky odmítli dát. Hanba!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>