Muži vaří ženám

Zábavy slaměného vdovce

Ač novomanželé, tento víkend jsme s F. strávili odděleně – ona musela do Brna zařizovat neodkladné záležitosti a já zůstal v Praze, aby turisté měli o důvod víc naše hlavní město navštívit.

Mým původním předsevzetím bylo využít samoty k pokročení ve svém dlouhodobém úkolu, který pracovně nazývám Do třiceti za vodou. Nakonec jsem toho nezvládl tolik, kolik jsem si představoval, ale i tak hodnotím svůj víkendový progres jako uspokojivý, takže se mohu odměňovat i nějakým tím profigamingem. Potud vše v pořádku.

Jenže včera po poledni jsem začal pociťovat podivnou tenzi, a mí pravidelní čtenáři vědí, že v takových chvílích začínám páchat nepředložené činy. Říkal jsem si totiž: Když už tu není svědků, co kdybych se pokusil něco uvařit? Je mi dvacet sedm a na kulinářském poli jsem zatím de facto panicem s několika ne zcela zdařilými pokusy za sebou…to chce změnu! A jako svatební dar jsme přece dostali tu skvělou remosku, která je prý naprosto blbuvzdorná…ok, jdu na to!

Rychle, abych si to nestačil rozmyslet, jsem vyběhl na nutné nákupy a o pár tepů rozrušeného srdce později mě již bylo možno spatřit, jak očišťuji a porcuji kuřecí prsa. Už tato triviální činnost ve mně vzbudila pochybnosti, zda jsem se odhodlal ke správné věci, ale i přes nepřízeň osudu a nože jsem vytrval. Pak ještě nachystat další ingredience, otevřít remosku, naplnit ji, zavřít ji, zapnout ji a s připraveným mobilem, na němž je vytočeno číslo na požárníky, úzkostlivě sledovat běh věcí.

Ve své pýše jsem šel tak daleko, že jsem pohrdl miliony odzkoušených receptů a rozhodl se stvořit zrůdu, která by plně odrážela mou pokřivenou osobnost. Kuřecí plátky na banánech v medovo-hořčicovo-chilli omáčce by se to mohlo jmenovat, kdyby Ústav pro jazyk český nebyl proti.

Když už jídlo uspokojivě vonělo, rozhodl jsem se, že je uvařeno. Po odklopení víka remosky se mi naskytl obrázek, který nikoliv neevokoval jednu z mých narozeninových oslav, respektive tu její část, kdy jsem se po dvouciferném množství velkých panáků vypitých v jednociferném počtu minut musel odebrat před hospodu a znečistit schody, ale necouvl jsem a naložil si na talíř bohatýrskou porci.

A teď pozor! Nerad chválím sám sebe (tedy rád, ale prý se to nemá), ale to jídlo mi přišlo jako vynikající. Maso křehké a šťavnaté, omáčka rafinovaná, k tomu čerstvé tousty – byl jsem v sedmém nebi a proti všem dietologickým zásadám jsem si i přidal. Co tento nečekaný sukces umožnilo, je myslím celkem zřejmé – blahořečím výrobcům remosky, protože s jejich produktem i kuchyňské dřevo mého typu může zažít pocity, které jsou Jamiemu Oliverovi tak všední.

Finální zkouška ovšem nastane večer. Jednu porci jsem uschoval F. k posouzení. Pokud jí to chutnat nebude, tak mě asi vytahá za uši, ale pokud jí můj pokrm osloví, tak, kdo ví, třeba mě vytahá za něco jiného.

Dobrou chuť!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

16 thoughts on “Muži vaří ženám

 1. No ja nevim, zda sis na sebe neukuchtil peknou boudu…. Pokud ji to bude chutnat, tak bys u te plotny mohl zustat az do duchodu. :o )

 2. súhlasím s ruthakonáhle muž prejaví zdatnosť pri šporáku, tak mu to už ostane :-) ))

 3. danka: máš snad v tomto ohledu nějakou osobní zkušenost? :-)

 4. Nic se neji tak horke, jak se uvari!
  U nas doma vari muz. A nekdy i ja. On vynalezave, nevsedni a mnohdy i dost odvazne pokrmy (nelze nezminit papricky serano, ktere skutecne pali dvakrat), ja ty stare, osvedcene a nudne. A jak nam to panecku stimuje. Akorat kdyz vari tatinek, deti obcas placou.

 5. Janice Palice: no vida, u nás je to zatím bez pláče:-)

 6. Tvůj život se,pomalu ale jistě,začíná ubírat špatným směrem,bratře!

 7. chybí mi tady komentář od F. Nestalo se ji něco ?!?

 8. lucky: Stalo. Zase chodím do práce. A o tom slušní lidé mlčí…

 9. právě jsi dokázal,že jako muž na mateřské dovolené obstojíš!!

 10. lobo. a co recept. dodej. že bychom si taky zavzpomínali na nějakou narozeninovou oslavu.

 11. muz na materske? neni to obvykle ale je to pochopitelne, myslim ze to zvladnes ;)

 12. baryk: tys byl vždycky špatný věštec:-)
  nega-tiff: do remosky trocha olivového oleje, na to osolené a ochilliované kuřecí maso, na to dva banány nakrájené na kolečka. když to vypadá upečeně, zalít medovo-hořčičnou omáčkou Uncle Bens a nechat dvacet minut prohřívat. jak jsem experimentálně dokázal, zvládne i polodement:-)
  tonk: tuhle atrakci zatím nemám v úmyslu…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>