Skvělé téma!

Takhle při pátku…

Včera večer mě napadlo skvělé téma na dnešní příspěvek, bohužel dnes ráno jsem se na něj nedokázal rozpomenout a nedokážu to ani nyní, takže máte smůlu, nic hezkého vás dnes nečeká. Vzpomněl jsem si zato na jednu anekdotu o pošťákovi, kterou jsem poprvé slyšel ve druhé třídě základní školy.

Tehdy mě ohromila svou rafinovaností a naznačováním nevyřčeného; považoval jsem ji za vrchol stylistického umění. Dnes, uznávám, už síla tohoto vtipu připomíná sílu italské armády kdykoliv v posledních sto letech, ale tak už to se starými vtipy chodí. Přesto se o něj s vámi podělím, abyste si připomněli, jak za poslední léta humorismus pokročil…

Mladá žena se koupe ve vaně, když v tom zvoní pošťák. Než stihne z vany vylézt, pošťák zvoní ještě a ještě. Žena už je u dveří, ale je znepokojena usilovným zvoněním, takže raději jen přiloží oko ke kukátku a opatrně vyhlíží ven. Pošťáka ale právě v ten moment zvonění omrzelo; nahlédne tedy to bytu klíčovou dírkou a volá: Hej, ty kudrnatej chlapečku, máš doma rodiče?

Ano, předpokládám, že nikdo z vás se nezasmál, a tak je to správné. Ten vtip je prostě vousatý (nebo jinak zarostlý), a navíc znepokojivě plný historizujících reálií. Předně: Kdo z vás naposledy viděl pošťáka? Kdykoliv jsem hovořil s poštu doručující osobou v Praze nebo na maloměstě, šlo o osobu pohlaví ženského nebo pravděpodobně ženského.

Za druhé: Kdo má dnes dveře na zámek, jehož klíčovou dírkou se dá nahlížet do bytu? Ano, Petr Olmer a jeho žena například, ale ti mají stejně na vnitřní straně klíčové dírky krytku, skrze kterou nepronikne ani paprsek. Jinak nevím o nikom; a nahlížet do klíčové dírky moderních bezpečnostních zámků je pošetilost srovnatelná s kupováním bílých pastelek nebo umělých žlutých kytiček na špendlíku.

Nu a za třetí: Když se v dnešních vtipech hovoří o mladých ženách, jaksi podprahově se předpokládá, že jde o osoby s postavou supermodelky a bez jediného chloupku na těle. Ve světle těchto důkazů tedy navrhuji, aby nadále byla používána jen revidovaná verze vtipu, která by mohla znít asi takto:

Mladá, krásná žena se zcela vyholeným klínem se koupe ve vaně. Pošťačka by jí měla přinést zásilku, ale je líná se s ní tahat, natožpak zvonit na adresátku, tak ženě rovnou hodí do schránky oznámení, ať si pro svůj dopis (balík) přijde na poštu.

Jak vidíte, už předtím málo humorný vtip modernizaci neustál a evolučně selhal; je proto lépe ho zapomenout. Nicméně možná se mezi čtenáři najde někdo, kdo si vzpomene na jinou starou anekdotu a dokáže ji revitalizovat tak, aby naopak byla vtipnější než originál…možná.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

15 thoughts on “Skvělé téma!

 1. pošťák mě pobavil, naopak jsem upřímně nenáviděl vtipy, kde letí spolu čech,rus a američan letadlem nebo ty o tom jak přijde zajíc do obchodu….

 2. Dneska zena, ktera se neholi musi mit vysoke sebevedomi, byt fakt hezka, nebyt blba a navic mit za partnera nekoho, kdo netrpi poruchou eroticna – tedy mne. Jinak ji davova psychoza donuti kozich schodit.

 3. Zásadní faktické nedostatky! Zásilky dnes rozváží poštovní avie! Pošťačka už nic netahá, mimo listovní zásilky a ten papírek, a ten až druhý den!

 4. dalimil: a nejhorší je, když to není obyčejný Čech, Rus a Američan, ale jejich prezidenti…
  Vejr: porucha erotična je dobrá:-)
  asTMA: jak kdy, jak kdy:-)

 5. U vtipu s pošťákem jsem se strašně rozesmála!

  Nicméně pointa… ta je! Ještě bych ji poupravila ve smyslu že krásná žena s klínem najde ve schránce zničehožnic už druhou upomínku.

 6. Linet: ano, druhá upomínka, to jsem zapomněl zmínit…první upomínky se už nedávají:-)

 7. vtip slysim prvne a ten kudrnaty chlapecek me rozesmal, moc hezky..
  ..a jinak myslim, ze v praxi to je na panech co by radejc aby tam ta jejich kraska mela, ci ne?:)

 8. ^: na pánech či jiných sexuálních partnerech!

 9. třeba ten starej-jakej je rozdíl mezi optimistou,pesimistou a realistou?říkalo se-optimista se učí anglicky,pesimista rusky,a realista střílet..dnes by se řeklo,že optimista se učí rusky,pesimista turecky a realista už vstoupil do čínské komunistické strany

 10. ta modernizovana verze mi skoro pripomina, jak jsem tehdy po ranu tocila klikou lanovky ;) ))

  a pozor! postaka jsem potkala minuly tyden! :)

  a co se tyce klina, mozna patrim mezi barbary… ale vyholovani je velmi, velmi pohodlne a prijemne a mozna by se dalo mluvit o trojuhelnicku, ale to je zas narocne na udrzovani ;) ))

 11. baryk: já jsem naštěstí nihilista…
  Quanti: nebo by se možná dalo mluvit o kosočtverečku! :-)

 12. jednoznačně mikádo. ideální sestřih pro ona místa

 13. to dalimil: a to mne pobavilo onehdy, jak jde letuška letadlem a vidí, jak vedle sebe sedí rus, amík a čech a vykřikne: vy už jste tady zase?!?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>