Directors cut

Když vás ustřihnou

Obecně si o pondělcích nemyslím nic dobrého, ale včerejšek svou negativitou opravdu vynikal. Z práce jsem se utrhl jakž takž včas (snad půl čtvrté mohlo být) a vydal se domů, byť s vidinou nefunkčního výtahu a stodvacetischodového výstupu. A vida, kus od našeho domu stojí auto s nápisem Servis výtahů a schopně vypadající manuální pracovník si chystá brašnu s nářadím.

S vědomím, že výtah bude brzy pojízdný, jsem lehce vyběhl schody a odemkl dveře. Co to? Proč není slyšet přátelské hučení stále zapnutého počítače, proč modem laškovně nebliká zeleným okem? Zkouším vypínače i jistič, kdepak – jsme bez elektřiny. To jistě kvůli tomu výtahu, říkám si, servisman se bude šťourat v rozvodné skříni a nechtěl utrpět šok, takže mu dám půlhodinku a pak se uvidí.

Vrhám se na gauč a se sklenkou Vatky v ruce pár desítek minut medituji. Pak znovu zkouším jistič i vypínače, leč nic. Divné. Sbíhám po schodech dolů, jestli se výtah ještě opravuje, ale kdepak – nejen, že neopravuje, on se opravovat ani nezačal. Kontrolně telefonuji do výtahové firmy, ale kdepak, zatím k nám nikoho neposílali. Damned!

Na zákaznické lince Pražské energetiky se mnou mají trpělivost a radí, co mám zkusit udělat s hlavním jističem či elektroměrem. Což v praxi vypadá tak, že zavolám, vyslechnu radu, seběhnu čtyři patra, učiním úkon, vyběhnu čtyřo patra, zjistím, že se nic nezměnilo, volám znovu a situace se opakuje, jen s jiným úkonem. Když mám v nohách tisíc podzimních schodů, slečna z energetiky konstatuje, že u nich problém není, že asi v elektroinstalaci.

Takže sháním elektrikáře, nějaký čas to zabere, ale nakonec se vítám s podsaditým holohlavým zachráncem. Půl hodiny spolu běháme po schodech sem a tam, on zkouší a poměřuje a stále víc vrtí hlavou. Sérií pokusů nakonec odhalí, že elektřina jde pouze do elektroměru, dál už ne. A pak zpozorní, nahne se za elektroměr, zašátrá a vytáhne nenápadný papírek, dovedně ukrytý.

A vida! Na papírku stojí, že prý za elektřinu už nějaký čas neplatíme a že po x výstrahách jsme byli odpojeni. To mne ovšem malinko rozlítí, protože za elektřinu platíme – jen se zdá, že vlastníci bytu naše peníze zapomněli předat dál. A momentálně jsou v cizině, takže je ani nepředají.

Znovu volám energetikům a vysvětluji situaci. Sice prý chápou, ale řešení je jediné – zaplatit. Už je pozdě, banky nepremávají a v bytě je kromě černočerné tmy i černočerná zima (ano, kotel také potřebuje elektřinu). Zpravuji telefonicky F. a shodujeme se, že se půjdeme ohřát do kina, což činíme – jen nevím, zda duchařský snímek 1408 byl před návratem do temného bytu ideální volbou.

Noc se pod dekou dá přežít, ovšem ranní ledová sprcha je něco, k čemu se navzdory otužilosti nedonutím. Opouštím byt časně, běhám po bankách, platím spoustu peněz, nesu potvrzení o zaplacení energetikům, slečna za přepážkou je moc milá a dává mi telefon na pracovníky, kteří mají zapojování elektřiny přímo na starosti, že prý mám jistou malou šanci, že by nás zapojili ještě dnes.

Zahoří ve mně jiskra života, ale záhy zhasne – zapojovač tvrdí, že nejdříve nás stihne navštívit zítra dopoledne.

Takže mě čeká další zkřehlý a temný podvečer a noc a jsem tak trochu nasraný.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

21 thoughts on “Directors cut

 1. Pojďte se zahřát k nám! Já jsem pořád doma a děsivě se nudím!

 2. a jaka pekna slovicka jsi poslal smskou majitelum do ciziny ?

 3. Karlos: to by nasralo i světce:-)
  lucky: rovnou jsem telefonoval:-)

 4. ..jak říkám, k vám i s fenou dorazím až tak po půl roce. Do té doby bude přinejhorším skoro léto, tedy dlouhé světlé večery a teplo :-)

 5. Vyměním mezonet na Letné za mezonet na Vinohradech!!!

  Zn. Romantika a zánět nosohltanu!

 6. P~O: to je ještě horší!
  Jarka: budeš vítána, naneštěstí fena bude muset zůstat na chodbě:-))
  Linet: ty možná, já nikoliv:-)

 7. no, to by me taky nasralo… nastesti kdyz uz nic, teplo mame ustredni ;)

 8. Tak přijďte k nám! My tu máme jen dětské choroby, co na člověka nejdou! ;-)

 9. MB: To je ale velkorysá nabídka, jen houšť. Kdo by ještě chtěl na dnešní přespání loba do domu i s chotí?
  Jsme poměrně nenároční, stačí teplá voda, tenká larisa, dva panáky skotské sigle malt a alespoň dva díly My Name Is Earl…

 10. Quanti: buržousti!
  MB: a vy jako jste v Praze? nebo je to hloupý vtip a zvonil bych u vás jako hlupák? :-)
  F.: a vlídné slovo!
  kamarád-právník: nelži, právníci se nedojímají:-)

 11. hohóóó..tomu říkám příhoda,ale když ještě teď přijedeš na maloměsto tak slibuji,že vás s F vezmu někam,kde se bezpečně zahřejete.ale to si vlastně asi nepřečteš,když ti nejde elektrika… :-(

 12. Myslenka by bylaZrejme jses nasranej a to je dobre. Protoze ty budes vyhazovat soucasne blbce od vladniho koryta aby jsi prevzal jejich stafetu. Verim v tebe a doufam ze nezapomenes na sve nuzne zacatky a prosadis vsechny potrebne nalezitosti jako je treba mast z marjanky, zakonny odstrel sefa atp.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>