Nečichejte toluen!

A už vůbec si ho nevtírejte do očí!

Dlouho očekávaný kulturní vrchol sezóny konečně nastal, když jsem se včera setkal s bratrem Jendou, posilnili se jednou rychlou dvanáctkou a zamířili do Village Cinemas. Řeknu vám, to kupování lístků on-line má spoustu výhod. Samozřejmě cena, to je bez debat, ale nesmí se zapomínat ani na to, že když si vstupenku necháte poslat smskou, tak pohůnkovi u vchodu kina můžete jakoby mimochodem ukázat, že máte telefon v ceně menší parcely v Černošicích – a tak prohloubit jeho osobnostní krizi.

No ale zpět ke stěžejnímu tématu: Aliens vs. Predator: Requiem. První díl byl slabý, to přiznávám, ale přesto jsem si ho oblíbil a Jenda rovněž. Některé věci totiž nelze nemilovat. Druhý díl, který byl středobodem včerejška, zpočátku získával v recenzích poměrně slušná hodnocení, ale nakonec i on spadl na imdb.com na velmi průměrných 5,5 bodů z 10. Přesto jsem na film šel bez předsudků.

A nelituji! Pravda, scénárista asi v mládí užíval toluen v množství větším než malém, a díry v jeho mozku jsou přímo úměrné dírám ve scénáři. Ale člověk se klidně obejde i bez scénáře – a některé filmy taky. Takže na plátně se vzájemně zabíjeli či pokoušeli zabít lidé, vetřelci, predátor a velký zlý kříženec vetřelce a predátora a vše svižně postupovalo kupředu, byť občas člověk opravdu musel vypnout své centrum logiky.

V čem ale film, který by jinak byl opravdu průměrnou akční řežbou, vyniká, je drcení klišé. Snad mi teď prominete malé spoilování, ale AVP2 už je v kinech i na torrentech dost dlouho, aby ho každý, kdo má zájem, už viděl. Pokud je mezi vámi někdo, kdo je ještě nepolíben a nechce přijít o překvapení, tak ať jednoduše přeskočí následující odstavec.

Tak tedy ta klišé, která se nekonají: Zapomeňte na to, že malým dětem se v amerických filmech neubližuje. Zde se názorně dozvíte, že vetřelec se může velmi dobře vyvinout i z desetiletého bříška. Zapomeňte na to, že moc se neubližuje ani ženám, natožpak těhotným. Ani náhodou. Zapomeňte na to, že nejkrásnější hrdinka vždycky přežije – ne tady, když se zblízka seznámí s predátoří zbraní. Zapomeňte na to, že pilot, který má na zamořené město shodit atomovku, si to sžírán svědomím rozmyslí. Kdepak, velký bada bum. A především, zapomeňte na hollywoodské politicky korektní kvóty pro přežití. Z té hrstky lidí, která vetřelco-predátoro-atomové peklo přežije, není nikdo ani černoch, ani bezdomovec, ani pes, ani na vozíku. Vzato kolem a kolem: Film je i přes pár nedostatků výtečnou kinozábavou, doma na počítači by asi tak nevyzněl. Konec spoilujícího odstavce.

Na tramwayové zastávce jsem pak toužebně vyhlížel Warrena Buffeta, ale marně. Asi mu do našeho (mnou) plánovaného setkání něco vlezlo…

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

8 thoughts on “Nečichejte toluen!

 1. Ha ha ha, velký bada bum!
  To mně dostalo – Leeloo,že?

 2. v zabíjení neviného caparta jasně vede „Sleepy hollow“ a legendární sekera v podlaze !

 3. eleska: ne, to je moje:-))
  dalimil: sekera je legendární pouze v ruce starého Brůny…

 4. Pokud jde o ubližování malým dětem, vyhrává u mě 30 days of night. Kdepak sekera, to je vynález. :) )

 5. tak to je povzbudivá recenze.snad bych měl najít dost odvahy kouknout se na jedničku..prozačátek!

 6. Allsy: tenhle klenot mi unikl, nemůžu hodnotit:-)
  baryk: neuděláš chybu:-)

 7. V zabíjení capartů jasně vede Přepadení 13. okrsku od Carpentera, tam to koupí malá roztomilá blonďatá holčička od bandy sjetých hispánců.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>