Mažme šišku fest

Záhada, která mi nedá spát

O víkendu mne náhoda zavedla do celkem slovutné pražské občerstvovny U Dvou koček. Byl jsem na ni celkem zvědav, protože z vyprávění svého již bohužel zesnulého děda vím, že v dobách jeho mladosti byly Kočky jednou ze tří jeho domovských základen. Takže béřu za kliku, vcházím a nasávám genia loci, bohužel notně smíšeného s cigaretovým dýmem – ano, hned zpočátku recenze musím strhávat body, protože v Kočkách neexistuje bariéra, která by oddělovala normální lidi od blafajících jelimanů.

Usedám ke stolu a z nabídky objednávám plzeň a guláš. Obsluha mi obé donese rychle, velmi rychle – takže palec nahoru; nicméně obojí je naprosto průměrné – palec dolů. Když mé základní potřeby došly úkoje, spokojeně se rozvalím na dřevěné lavici a věnuji se zkoumání interiéru. Je naprosto hospodský, naprosto pivnicový, palec zůstává v klidu. Na zdech zarámované staré fotografie, to je taky hospodské klišé non plus ultra, ale nejsem proti. Jeden ze snímků mě zaujme.

Je na něm vyobrazena skupina mužů a mladých mužů, dle oblečení a celkové vizáže soudím, že spíše ze třídy střední než proletářské. Třímají v rukou půllitry a jsou ladně seskupeni kolem sudu, na jehož čele je napsáno: § 11 – Naše heslo jest: Mažme šišku fest. Wow!

Okamžitě mě popadá zvědavost, co to asi mělo znamenat. Mazat šišku. Slangové rčení pro pití piva? Koitus? Masturbaci? Tápu. Kolega, který se dostavil krátce po mně a nyní také zápasí s gulášem, navrhuje, že to možná nějak souviselo s chmelovou šiškou. Já si všímám, že můžů je na fotce jedenáct, že by tedy mazat šišku znamenalo hrát fotbal? Pár okamžiků si ještě pohrávám s myšlenkou, že nápis má nějaký vztah ke gočově kamarádu Šiškovi, ale tuhle teorii rychle zavrhnu.

Spor nakonec zůstává nerozřešen. Nicméně na sudu je napsáno ještě datum, a z něj vyplývá, že fotka byla pořízena v druhé půlce roku 1913. Takže ať tajemný nápis znamenal cokoliv, je podle mně dost pravděpodobné, že v následujících čtyřech letech z oněch jedenácti mužů svou šišku domazala tak polovina, což je ale příliš smutné a sem to nepatří.

Tajemné heslo jsem zkoušel i vygooglovat, ale bez výsledku. Any ideas?

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

19 thoughts on “Mažme šišku fest

 1. Co takhle šiška sekané? Není nic horšího než vysušená sekaná. A když se během pečení šiška pravidelně potírá…Proč já vždycky všechny své myšlenkové pochody skončím u žrádla?

 2. no, „namazat se“ je jasné a „šiška“ jako kebule…?
  Zdalipak to prokládali borovičkou…

 3. ja bych to prirovnala k soudobejsimu rceni „vylejt si hlavu/mozek“ :)

 4. pedropo: hmmm, sekaná…copak ty, ale proč já všechny své myšlenkové pochody končím u žrádla?
  hurvínek: neví, no.
  zcr, Quanti: ano, ožrání se by asi dávalo smysl – ale proč paragraf 11?
  AIF: haka!

 5. M: ano, jen škoda, že Lynch nenatočil Mazací šišku!

 6. Kozel: a dobře děláš!
  loupak: smekám! asi mám špatnou verzi googlu:-) a je po záhadě…

 7. mno, vida :o ) ale s tim paragrafem se to asi nedovime ;)

 8. takže-jako pamětník říkám to co zrc,vypíjet si lebku a to druhé nebude paragraf11,ale tuším spíše jedenácté přikázání…

 9. Quanti: zřejmě právníci!
  baryk: taky si říkám, že to bude něco jako Pivní otčenáš…
  Linet: a co sedmišiškový drak?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>