Zlý Klaus, muhaha!

I bandita Calvera by se zastyděl

Aspoň bych řekl, že tohle nebude klasickej popcorňák, tvrdil jsem včera F. ještě na eskalátorech do sálu 8 andělského Village kina, kam jsme měli namířeno na sledování Občana Havla. Sotva jsme se k sálu dostali, zorné pole mi zaplnila rodinka s obřími škatulemi popcornu v náručích a já bolestně zaúpěl, asi jako když mi kdysi dávno při tělocviku fotbalový protihráč šlápl na ruku a navždy zkřivil prsty.

Nakonec ale realita nebyla tak strašlivá. Sál byl až na pár míst plný, což mě překvapilo, a popcorňáci byli ve velmi výrazné menšině. Dokonce během filmu převládalo v publiku ticho, což se v kinech dnes už často nevidí; a pokud vím, tak za celé dvě hodiny jen jednou někomu tiše zapípala příchozí smska.

Nemá ale cenu recenzovat publikum, když jde o film. Inu, byl jsem docela mile překvapen. Havel ve filmu není nijak adorován, ba spíš naopak; s ohledem na naše prezidentské volby je jistě pikantní, že Klaus je ve filmu zosobněn jako zlý intrikán non plus ultra a Švejnar se dvakrát mihne v roli kývala – kdo z nich tedy bude lepší? Hluchá místa samozřejmě byla, ale celkově hodnotím film jako nadprůměrný, protože natočit koukatelný více než desetiletý průřez životem jednoho státníka se prostě nemůže povést často.

Co bylo ale úplně nejhorší, byla smutná výpověď, která z filmu čněla tak nějak mimochodem – proboha, čeští veřejní činitelé byli v devadesátých letech tak otřesně oškliví a tak strašně oblečení, že jsem se i ve tmě kina červenal hanbou. Nepadnoucí obleky z podezřelých látek, pletené svetry, děsivé brýle…A navíc všichni neustále buď kouřili, nebo cigaretu típali a zapalovali si novou – zkrátka hell, hell, absolutní hell!

Tím nechci říct, že by naše současná politická elita patřila ke krásným vesmírným lidem, ale přeci jen si za své nehorázně vysoké platy může dovolit nemít oblek, za který by se styděl i obecní blázen v devatenáctém století.

Což mi připomíná, že už jsem si pár let nový oblek nepořídil. A co hůř, ještě nikdy jsem si oblek nenechal ušít u krejčího. Sakra!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

11 thoughts on “Zlý Klaus, muhaha!

 1. Ale, ale, co to vidím? Myslela jsem, že páně lobo šije jedině u Adama a ono totok?

 2. eleska: u Adama ne, ty jeho fíkové listy už mě omrzely!

 3. cos rikal na zemanovu psychologickou estradu – „pane prezidente, nenechte si do toho mluvit a ukazte jim, kdo je tady pan“?:) ja jsem z toho spis vykoukal, ze to „nepratelstvi“ mezi dvema Vasky zrejme nebylo az tak horky, jak bylo prezentovano, a ze ti dva k sobe byli vzdycky naprosto ferovi, to me prekvapilo..

 4. tak to já se na to teda podívám, ale jenom kvůli VK – a tím teď nemyslím sebe, mhuhehe :o )

 5. opět nepochopena…
  „Za první republiky se pro pány stalo synonymem úspěšnosti, že šijí u předchůdce dnešního Adama – u firmy KNÍŽE.Friedrich Wolff zvaný „Kníže“ otevřel v roce 1935 v Praze na Příkopech pánský módní salon.“

 6. mykee: Zeman byl opravdu drsoň – „Masaryk by to udělal, pane prezidente…“ – no ale spíš jsem měl pocit, že Klaus se pokoušel Havla dost ovládat. ale nevím:-)
  Kozel: bude se ti líbit hlavně VK v Redutě!

 7. VK je především nemocný člověk. proto nemá smysl rozebírat jeho pohnutky.

 8. eleska: můj vtip opět nepochopen:-)))
  F.: kyborgové nejsou nikdy nemocní!

 9. hmm, u Adama vyjde jenom šití kalhot bez materiálu na osmičku…

 10. venda je můj kůň,položil bych za něj život při obraně hranic a F mi na něj sahat nebude !

 11. Kozel: a s materiálem na třicítku!
  baryk: F. ti nebude sahat na nic!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>