Já to vidím hnědě

Glykemický šok

Jste na tomto místě zvyklí čítávat zkazky o otravách alkoholem, ale dnes vás musím zklamat, staloť se mi totiž něco mnohem děsivějšího. Při sobotním pobytu na maloměstě jsme si s F. vyčíhali okamžik mezi dvěma poryvy cyklónu a během něj se přemístili do – pozor! – místní vyhlášené cukrárny. Ostatně proč ne; bylo krátce po obědě a vyšší střední třída může bez dezertů existovat jen velmi obtížně.

Zadíval jsem se do menu a učinil dvě nejhorší rozhodnutí svého života. K pití si dám čokoládu…a k ní čokoládový zmrzlinový pohár, sdělil jsem pevným hlasem pinglici. Ta dobrá žena se jistě nezasmála fantomasovským smíchem jenom proto, že jí to pracovní řád výslovně zakazuje, ale alespoň se překvapeně zatvářila a dotázala se, jsem-li si jist. Když jsem to odkývl, otázala se na totéž ještě F., neboť zřejmě získala dojem, že v naší dvojici je pouze ona vybavena svéprávností. Nicméně i F. váhavě pokývla a pinglice odcupitala předat objednávku.

Pár minut jsme strávili sledováním párů u okolních stolů a bavili se tím, jak je v jednom podniku přítomno tolik dvojic, symbolizujících různé fáze společenských vztahů. V koutě se po sobě vilně plazil páreček odhadem sedmnáctiletý, v druhém rohu si tiše povídali dva mládenci, u topení jsme seděli my dva, nedávno sezdaní a v očekávání, naproti nám bývalá pinglice z bowlingu, obdařená gigantickými ňadry, mužem, který na bowlingu vždy podával velmi solidní výkony a prckem, nápadně podobným právě onomu muži, a nakonec postarší obézní dvojice v teplácích.

Z darwinistických úvah nás vytrhl příchod pinglice. Postavila nám na stůl latté a banánový pohár (pro F.) a ono čokoládové zvěrstvo, ještě jednou se na mě pochybovačně podívala a odešla. Pustil jsem se do díla, jelikož můj vztah k sladkostem je velmi vřelý. Čokoláda ve stylish šálku byla opravdu poctivá a navíc vybavena čepicí mimořádně syté šlehačky. Ještě jsem se nepromlsal ani do třetiny a už jsem cítil, že jsem narazil na vskutku silného soupeře. Na chvilku jsem tedy šálek odložil a začal se zabývat pohárem.

Chyba. Tatáž velesytá šlehačka, dva obří kopečky čokoládové a jeden straciatelly. Když jsem se probojoval do poloviny, byl jsem u konce s dechem. Cítil jsem, jak se mé vnitřní orgány mění v kompaktní masu, ne nepodobnou kakaovému bobu. F. mě od svého banánového poháru zneklidněně pozorovala. Srdce mi přestávalo bušit, dechu se nedostávalo a játra zkameněla, ale já nejsem z těch, kteří se v konzumaci vzdávají.

Abych obnovil síly, chutě jsem se napil čokolády ze šálku. Bylo to konzistencí podobné, jako kdybych vyjedl plechovku solviny, jen o mnoho sladší. Zatočila se mi hlava a vrátil jsem se k poháru. O nějakém vychutnávání už nemohlo být ani řeči, teď to bylo prostě kdo s koho. Dopadlo to nerozhodně, možná trochu ve prospěch mne – pohár jsem dojedl a z čokolády jsem nedopil jen asi poslední dva centimetry, do kterých se nakoncentrovalo všechno zlo světa.

Když jsem vyšel na vzduch, podlamovala se mi kolena a ani zběsilý orkán mě nedokázal příliš osvěžit. Udělal jsem něco, co jsem neprovedl už řadu let – v trafice si zakoupil neperlivou vodu a s její pomocí začal rozlepovat své útroby. Ještě asi dvě hodiny jsem měl intenzivní pocit blízkého zážitku smrti, ale nakonec vše dobře dopadlo a mohl jsem zajít s pár přáteli na pivo.

Závěr: Nepouštět se do žádných větších akcí. Příště se raději rovnou ožrat!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

17 thoughts on “Já to vidím hnědě

 1. recept prošťouchávákNa ten pohár si měl bouchnout jedno orosený a garantuju ti, že bys o pocit přežrání a plnosti hodně rychle přišel.
  Btw. těhotenský chutě maj trápit spíš tvoji choť, ne?

  Jinak, mám tu odkaz na jiný krásný vztah a jah ho veřejně osvěžit:

  http://www.youtube.com…re=related

  http://www.youtube.com…IQrBouWRiE

 2. recept prošťouchávákNa ten pohár si měl bouchnout jedno orosený a garantuju ti, že bys o pocit přežrání a plnosti hodně rychle přišel.
  Btw. těhotenský chutě maj trápit spíš tvoji choť, ne?

  Jinak, mám tu odkaz na jiný krásný vztah a jah ho veřejně osvěžit:

  http://www.youtube.com…re=related

  http://www.youtube.com…IQrBouWRiE

 3. Schmitke: tvoje zkušenosti jsou k nezaplacení, zdá se:-)

 4. Já tenhle postup nezkoušel, ale s doslova vědeckým zájmem sledoval jak jeho průběh, tak i výsledek. Nicméně, daný subjekt jsem varoval! Jasně si vzpomínám, jak jsem mu říkal: „…, ty vole, po tom se pos….!“ On se pak ale snažil mlžit, že nešlo o třaskavou kombinaci, ale že za všechno může ten Budvar, protože po něm běhá vždycky ;)

 5. Schmitke: pravda je, že Budvar je solidní laxativum!
  endji: ba naopak, měli, ale mně bylo toužit po vodě!

 6. Právě jsem do sebe nasoukal čokoládové fondue s ovocem a musím s tebou souhlasit: jíst budu znova asi až ve čtvrtek v poledne.

 7. Paželv: jsem rád, že ses mou chybou nenechal odradit:-)

 8. haha! ale abych se přiznala, je mi po tom patýrku krabičky pralinek Leonidas taky trochu šoufl….

 9. Tak Tobě bylo toužit po vodě. A já myslel, že Ti bylo na blití.

 10. nedělní čokoládový bohatýrTak to je gastronomický zážitek přesně podle mého gusta. Nažrat se sladkostí, až ústa lapou po dechu a srdce buší jako cvrček…

  Herr Schmitke: Těhotenské chutě? Ale ano, typický přenos. Ovšem Lobo by měl raději ještě zvážit tu svou asistenci u porodu:))

 11. Mek Bílová: Leonidas? This is Sparta!!!
  endji: přízemní člověče…
  Drzoun: že srdce buší jako cvrček, to dokáže napsat jen poeta tvého kalibru:-)

 12. 2 Drzoun: Že by mohlo dojít k dalšímu přenosu a Lobo by taky tlačil? Nechce se mi domýšlet!

 13. Schmitke: a tak ses vlastně sám kruhem vrátil k myšlence svého prvního komentáře…zjevně myslíš jen na jedno:-)

 14. ten závěr je jediná rozumná věc z příspěvku !

 15. Dá se v práci myslet i na něco jiného, než na tohle a ženské vnady? Jinak by člověku asi hráblo ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>