Teorie chaosu kontra idioti z Benešova

Čtení o traktorech

Včera na mne udeřila tesknota, a v takových chvílích vždy zatoužím buď po samovznícení, samovzdělávání nebo samohaně. Z nabízených možností tentokrát zvítězila ta druhá, takže jsem si pustil dokument o teorii chaosu. A nevím – všechny ty řeči o motýlích křídlech a podivných atraktorech mi přišly přinejmenším podivné.

Ovšem možná je to tím, že (soudě dle výpočetní techniky a oblečení vědců v dokumentu) šlo o snímek z první poloviny devadesátých let, anebo že pod slovem atraktor si představím Zetor, tlačící před sebou obří polystyrénové písmeno A.

Duševní hygiena na mě měla několik pozoruhodných vlivů – například mě rozbolela hlava a taky mi podivně zarudl obličej. Jin a jang zafungovaly: přes noc došlo ke zlepšení a zhoršení. Hlava mě nebolí, ale kdybych měl na obličeji bíle napsáno OPEL, tak při zběžném pohledu budu k nerozeznání od dresů, které Sparta nosila v roce 1993.

Podivnou asociací se dostáváme právě k plakátu Sparty z roku 1993, kterýžto mi visel v dětském pokojíku na zdi a Pavel Nedvěd na něm ještě vypadal jak nepříliš mentálně zdatný čalounický učeň. K tomuto plakátu jsem cítil podivnou příchylnost, a abych ho na zdi zachoval na trvalo, byl přilepen lepidlem na tapety.

Cirka v roce 1995 rodičové rozhodli, že pokojík bude nějak přeorganizován, a v důsledku toho měl být i svatý plakát odstraněn. Já však nelenil, vybavil se špachtlemi a trpělivostí a milimetr po milimetru začal plakát ze zdi odlepovat tak, aby se ani minimálně nepoškodil. A dařilo se mi, ale jen než se rozezněl zvonek.

Možná máte příbuzné, které máte rádi, oni k vám na návštěvu nechodí moc často a když přijdou, tak se předem ohlásí a přinesou něco dobrého. U nás to tak nebývalo. Zejména benešovská větev našeho rodu (nevidíte to, ale zhnuseně křivím obličej), si libovala v neohlášených návštěvách, a jelikož šlo o lidi, které by v inteligenčním testu pokořila i štěrkopísková tvárnice, o hostitelském nadšení nemohlo být ani řeči.

Takže zazněl zvonek, do bytu se k pramalé radosti rodičů i mě a bratra Jendy vevalila kohorta benešovských mongoloidů a bylo po klidu. Zejména tehdy asi devítiletý mimořádně mentálně postižený bratranec se dožadoval toho, že mi s plakátem pomůže. Důrazně jsem ho odmítl a pracoval sólo, ovšem po nějakém čase jsem si nezodpovědně došel vyprázdnit močový měchýř.

Když jsem se vrátil, na mé posteli seděl bratranec, šťastně se usmíval a v rukou žmoulal polovinu plakátu; druhá polovina stále ještě setrvávala na zdi. Překonal jsem mrákoty a poněkud se na něj rozkřikl. Reagoval tím, že se mi na postel pomočil.

Co jsem tím vlastně chtěl říci? Jo, ano, od té doby jsem se těmto příbuzným vyhýbal ještě usilovněji, někteří z toho rodu naštěstí již pomřeli a jiní jsou za soustavou mříží. Chaos nechaos, spravedlnost zvítězila.

Ovšem po tom plakátu se mi dodnes stýská.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

16 thoughts on “Teorie chaosu kontra idioti z Benešova

 1. Aha, odtud ta jeho přezdívka. Takový milý příběh a já se ho dozvídám až teď :o )

 2. ten dokument te mel povznest, proto jsem ho na tvuj disk umistil;)

 3. partiovka: A ten film o boji za svobodu v JAR si tam taky umístil ty? Za to se budeš smažit v pekle!

 4. F.: vidíš, a já myslel, že jsem ti to vyprávěl na prvním rande:-)
  Paželv: co na to říci? je to tak!
  partiovka: a povznesl, jen co je pravda!

 5. F.: ten ode mě nebyl, zato jsem vam do videoteky prispel trochou explicitni lasky. doporucuju k pristi projekci;)

 6. Na co to koukáš? Btw, kdyby tě cca v roce 1995 napadlo bratrance naučit samohaně, mohls ještě teď obdivovat toho čalouníka. Na druhou stranu, kdyby sis to samý vybral dneska i ty, přišli bychom o tvůj příspěvek, že? ;)

 7. partiovka: prosím tě, explicitních videí máme doma tuny!
  Schmitke: to víš, všechny nejnovější blockbustery už jsem viděl, tak lovím v neprobádaných vodách:-)

 8. Kdysi se můj domažlický bratranec, pozoruje v metru uzounké schémátko tras nad zavírajícími se dveřmi, podivoval, jak je ta Praha roztažená podél Vltavy… Rozumím Ti.

 9. mykee: samozřejmě pořád ještě nevypadá jako univerzitní profesor, ale přeci jen to už snad není tak zlé:-))

 10. Pane Lobo, mám podobnou děsivou historku, i když u mě nešlo o dementního bratrance, ale hodně inteligentního bratra, plakát byl z roku 1988 a výraz mentálně zaostalého údržáře na něm měl František Straka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>