Den, kdy pracují jen blázni

Úúú!

Takhle krásně snad ještě letos nebylo – na ulicích se ženy všech ročníků zbavují ošacení jak na konkursu do nového filmu Petra Olmera, rozehřátý asfalt pozvolna teče ulicemi, které jsou prázdné, protože všichni Pražáci opustili hlavní město už ve středu večer, a červená kontrolka mého žízňometru začíná varovně poblikávat. Ach.

V naší korporátní budově, jindy po střechu zaplněné lidmi, kteří by mohli vyučovat předstírání pilné práce, je dnes ticho a klid. S kolegou jsme v kanceláři sami a do klávesnic vyťukáváme zoufalé menuety; pracovní morálka má životnost amerického vojáka, vysazeného v listopadu 1965 v údolí Ia Drang (průměrně 14 minut) a celá situace se jeví jako krajně nespravedlivá.

Naštěstí již dnes večer by měly dobré věci převážit nad špatnými. S F. nasedneme do vlaku a necháme se odvézt na chalupu za jejím rodičem. Ve vedlejších rolích celé taškařice zřejmě předvedou slibný výkon lahve vína, piva a slivovice a různé grilované dobroty. Kdybych řekl, že se netěším, tak to není ironie, ale úplná blbost.

Smutné je jen to, že zatím jsem si do vlaku nezajistil žádnou četbu – před pár chvílemi jsem se v rámci zpestření pracovní doby došel podívat, zda se v knihkupectvích již neobjevilo Nothing To Lose. Takřka stoprocentně jsem očekával, že je to marná naděje, takže jsem realitou nebyl zklamán.

Když jsme u těch knih, tak si tu dovolím jedno doporučení. Ve středu vpodvečer jsem si při náhodné toulce knihkupectvím pořídil knihu Cesta, autorem je Cormac McCarthy. Kdysi jsem od něj jednu knihu četl a nepřesvědčila mě, ale Cesta získala Pulitzerovu cenu, takže jsem zariskoval a skoro tří stokorun se zbavil.

Včera jsem ji dočetl a jsem nadšen, to ocenění bylo jistě oprávněné. Pominu-li několik (asi deset) zbytečných vět, které měly svým rouhačstvím pravděpodobně hluboce zasáhnout věřící čtenáře, tak jde o skvělou věc. Nestává se mi často, abych mě kniha svým dějem opravdu zdepresila, ale Cestě se to povedlo. Je to úspěch o to větší, že, jak všichni víte, jsem podstatou spíše smíšek a smutné příběhy nevyhledávám…

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

14 thoughts on “Den, kdy pracují jen blázni

 1. Tu četbu do vlaku si určitě zajisti, neboť to bude cesta dlouhá. Koukni, jaké mají dneska vlaky na Moravu krásné zpoždění:
  http://kam.mff.cuni.cz…n/zponline

 2. Jura: vím o tom, jen doufám, že se to do večera nějak uklidní…

 3. Ooo velky Lobo, nez jsem sem zas jednou vazil cestu, tak jsem se chystal na cestu do Mestske knihovny a jednim z depresivnich kandidatu krome Houellebecqova Bitevniho pole byla prave Cesta. Ze bysme meli krome Nihilistu jeste neco spolecneho? No to snad ne…:)

 4. Třéňa: modlím se, aby ne:-)) ale Cestu ber!

 5. teda většinou mě u tebe pobaví až závěr, ale tentokrát jsem se začal řehtat jen co jsem dočetl slovo „Olmera“ :-D DD

 6. životTak jsem se dočetla k 31.1.2004. A na místo přemýšlení, jestli je zahradník vrah, jsem napjatá, jestli Ta Neznámá je F.
  Až si tohle za 15 let bude číst pan Miminko.

 7. Věci jako nevtipné knihy,by měli končit na hranici.Jestli budu mít někdy syna,bude se jmenovat Koniáš !

 8. William Wilson: ano, to příjmení je opravdu legrační:-)
  Anna: musím obdivovat tvůj čtenářský vkus a vytrvalost! ale pointu nevyzradím, však se k ní dočteš:-)
  baryk: Koniáš? pokud se nepletu, podle věštce Soba tvůj potomek ponese jméno Kalimír…

 9. hmm,pondělí se chýlí ke konci a po novém smutném příběhu ani vidu.to asi budeme upocený někde v emhádéčku nebo snad u piva pod košatou lípou? ještě se sem mrknu večer…

 10. emma: bohužel, dnes mnou zmítá silná pondělní endogenní deprese – snad něco vyplodím zítra!

 11. od té doby,co pracuju 365 dní v roce /volno mám na štědrej den odpoledne/ nemám s pondělkem problém.zkus to také.

 12. emma: proboha! můžeš prosím prozradit nebo nějak naznačit, v jakém oboru děláš, abych se mu vyhnul?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>