Vínem proti nudě!

Byť jsem se nenudil…

Nudíš se? vyzvídá Petr Olmer do telefonu a moduluje svůj hlas do polohy oplzlého pederasta, abych nemohl odolat.
Málokdy, odpovídám, ale už jsem nalomen, a tak si za pár minut i já i F. vyměňujeme s Petrem pozdravy živě před jedním z mnoha vinohradských vinných sklepů.

Paní u kasy pak ještě zaplatíme nezanedbatelný obnos a staneme se účastníky degustace vín z malého a dosud světu nepříliš známého vinařství. Dva pánové ze Slovácka se snaží ze všech sil, asi dvanáctičlenná partička návštěvníků je zpočátku poněkud skeptická, ale cirka od třetí skleničky v místnosti zavládne uvolněná nálada a zejména svátečně oděná paní v koutě je samý smích a žert.

My jsme distingovaní. Distingovaně prohlížíme proti světlu, noříme nosy do sklenic, upíjíme, tiskneme na patro a nemilosrdně vyplňujeme hodnotící tabulku. Vinař odmítá akceptovat fakt, že F. je těhotná a vždy jí nalije největší dávku ze všech; ke cti F. budiž řečeno, že vždy jen letmo usrkne a zbytek sklenky vylije do připravené karafy.

Ani si nestihnu všimnout, že degustace již končí, vinaři si balí svých pět trnek (zde si povšimněte, kterak jsem vhodně použil slovácký termín), loučí se a mizí neznámo kam. Paní z obsluhy sklízí ze stolů karafy naplněné směsí ochutnávaných vzorků; jejich obsah pravděpodobně bude využit pro výrobu vína Baroko, které si s takovou láskou kupuje kamarád-sklář (dva litry za dvacet devět korun, nekupte to!).

Necháme se trochu strhnout nákupní horečkou a ke gigantickému seznamu alkoholů, které již máme doma, přidáváme dvě lahve toho nejlepšího, co se na degustaci objevilo. Mohlo jich být i víc, ale marketingoví géniové ze Slovácka zřejmě nesnesli pomyšlení, že by Pražáci pili jejich víno, a tak ve vinném sklepě nechali na prodej jen pár kousků ze své produkce.

Chceme už jít, ale Petr ještě švitoří s prodavačkami a chlubí se svými encyklopedickými znalostmi moštů, takže je nutno zatnout zuby a vytrvat. Za tento projev přátelství jsme následně odměněni historkou, jak u Olmerů poprvé v dějinách došlo víno (tj. počet doma uskladněných lahví klesl pod šestadvacet).

Zdánlivě je tedy všechno fajn!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

8 thoughts on “Vínem proti nudě!

  1. enimen: já myslím, že jeho znalosti moštů by úroveň maloměstské kultury dost pozvedly!

  2. baroko už nepiju.ted piju víno,co se jmenuje „Bílé víno“ a má grády..pozdní sběr,řekl bych…!

  3. baryk: těší mě, že na vinařském žebříčku ses opět posunul směrem vzhůru:-)

  4. baryk: No vždyť víme – země původu: multiply destinations :o )

  5. Ježišmarjá, víno. Tomuhle moku jsem sice nikdy nepropadnul, ale vždycky se bavim výrazem svých kamarádů-znalců, když se jim na dotaz: „tak jeképak máme vínko?“ dostane občas i v poměrně kvalitních podnicích odpovědi: „červený a bílý!“ ;) ))

    Btw, pije baryk bariková vínka?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>