Zabijácká teorie nového oblečení

Smutná pověra

Byť se většinou chovám přísně racionálně, tu a tam se mi ze zkušeností vytvoří pověra, kterou je lépe příliš nepokoušet. A jedné z nich budiž věnována tato písanka…

Už někdy na nižším gymnáziu jsem vypozoroval podivnou souvislost mezi přítomností nového oblečení na mé osobě a náchylností pedagogů mou osobu nečekaně zkoušet. Má to svoji logiku, samozřejmě. Učitel, znavený sledováním stále týchž žáků, zavadí pohledem o nové, extravagantně barevné tričko, a rázem se mu zaryjete do podvědomí; pokud je rozhodnut zkoušet a neví ještě, koho, je jasné, že volba padne na vás.

První nošení nového oblečení tedy nosí smůlu, a čím je oblečení hezčí nebo originálnější, tím hlubší je bažina smůly, do níž se propadnete. Takhle nějak jsem si to tehdy formuloval, a pověra byla na světě.

Naštěstí to bylo v dobách, kdy naše rodina patřila spíše do spodní části příjmového žebříčku, a nový kousek oblečení hrozil jen párkrát do roka. Nemusel se ve mně tedy ještě odehrávat krutý vnitřní boj fintílka s člověkem, který chce většinou dní proplout bez větších negativních vzruchů. To začalo až později.

Zjistil jsem totiž, že teorie o smolném oblečení funguje i v zaměstnání. Nové tričko znamenalo nečekaný pohovor s nepřátelsky naladěným právníkem, nové kalhoty nutnost bloudit chodbami parlamentu, nové boty tříhodinovou poradu. Zdálo se mi to zvláštní, ale bojovat s osudem nemá valný smysl, i přivykl jsem si.

Po nějaký čas pověra přestala být tak zlovolně neodpouštějící, a párkrát jsem dokonce do práce přišel vyšňořen a odešel nezraněn, což vedlo k tomu, že jsem pověrou pohrdl a nehorázně zpychl. Dnes se ale stará legenda vrátila v plné síle.

Mám krásné nové džíny, poslané za směšnou cenu z Ameriky. O jejich dokonalosti nejvíce vypoví fakt, že když je poprvé viděla moje maminka, udělalo se jí nevolno. Dnes jsem se do nich hrdě navlékl, ukonejšil F., která vzlykala, že mě v nich nikam nepustí, a rázným krokem se nasměřoval na pracoviště.

A bum. Celé dopoledne a přes poledne se táhnoucí schůzka, budiž. Během schůzky jsem ovšem ještě paralerně telefonicky řešil závažnou krizi na detašovaném pracovišti a za chvilku skáču v taxi a jedu vše rozlousknout osobně. Miluju špatně napsané smlouvy na špatné projekty…a velebím své rozhodnutí ze současného zaměstnání zanedlouho zmizet!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

16 thoughts on “Zabijácká teorie nového oblečení

 1. Ja mám takú skúsenosť, že ten kto si kúpi nové auto, tomu sa začne dariť v zamestnaní. Zafungovalo to už viackrát.

 2. partiovka: damn!
  deep: já zase slyšel, že když si koupíš novou firmu, tak se ti taky dobře daří:-)

 3. to já mám teorii,že když je doma bordel a já sama vypadám jak opice,tak přijede návštěva.a když vstanu s dobrou náladou,tak zákonitě první zákazník je totální debil.a taky ,když se dva roky těším na bathory,je jasný,že z krvavý hraběnky vyroběj štěpánku haničincovou.

 4. emma: s tou Bathory – mám teorii, že 99 procent české filmové produkce stojí za prd a nevyplatí se na to koukat, natožpak se těšit:-)

 5. lobo: zvlast kvazihollywoodsky filmy cesky kopro-produkce…

 6. říkám zbytečně promrhaný peníze! davový scény (třicet komparzistů smějících se do kamery),lesbický sex(bathoryová políbí služku na čelo)a Polívka představující něco mezi mnichem a daVincim,ovšem furt čekáš,až zahlaholí :“frety,baryne,do manéže“

 7. exorcist: a takových je dnes dvanáct do tuctu:-)
  emma: jedno vím jistě: radši dám peníze na charitu, než na český film:-)
  dobo: dneska se ti to nerýmuje, reklamace!

 8. baryk: švihák lázeňský v tobě se nezapře:-)
  dobo: nene, prostě jsi slevil ze svých hodnot, a to já nesnesu…

 9. beru tě za slovo,můžeš něco koupit dětem v krčském kojeňáku.já tam jezdím tři roky.mívali tam například jeden zubní kartáček na osm dětí.

 10. emma: to jsme svého času ve vršovickém holobytě měli taky:-)

 11. a bydlel tam s vámi jenda?včera jsem totiž četla jeho rozsáhlou stať o hnijících zubech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>