…a nejdelší osten protáhneme nejširším otvorem

Jak se stát montážníkem

Jak, nožičky musí být namontovány ještě před ukotvením stěny? Vždyť to není ani fyzikálně možný, lamentoval jsem v duchu a chvílemi i nahlas, protože nejnovější kolo souboje intelektuál vs. montáž nábytku právě vrcholilo, tentokráte ve verzi Dětská komoda s přebalovacím pultem Míša.

Jsem modelář a v minulosti mi rukama prošlo i pár modelů ze zemí bývalého Sovětského svazu, takže špatný návod mě nemůže rozházet. Ale návod, dodaný k dětské komodě, mě rozházel hned několikrát. Díly byly malovány buď jako univerzální obdélník (bez ohledu na to, zda šlo o přední dvířka, boční stěny, poličku, podložku, okraje pultu či horní desku) nebo jako tlustá čárka (šroub? vrut? hřebíček? dřevěný kolík?).

Nebudu vám nic nalhávat, včetně pauzy na oběd jsem se tou záplavou dřevotřísky brodil skoro tři hodiny, ale nakonec bylo hotovo; komoda stojí rovně, všechno na sebe pasuje, dvířka se zavírají atd. atd. Posílen na duchu, přikročil jsem ještě ku montáži dětské postýlky. Tady byla situace nepoměrně jednodušší, smontovat pět dílů lze i bez návodu za poměrně krátkou chvíli.

Zbytek odpoledne jsem si vyhradil na likvidaci krabic, v nichž jsme stěhovali své věci z Prahy. Prozatím byly umístěny v největší místnosti, tzv. salónu. V jeho jihozápadním koutě tvořily malebnou hromadu, zdálky ne nepřipomínající Zugspitze.

Po pár minutách usilovného rozlepování, trhání a v krajní nouzi i řezání jsem si začal připadat jak bájný silák Standa Nedorost. Možná si ho pamatujete – počátkem devadesátých let se bez něj neobešla žádná televizní estráda; neustále trhal telefonní seznamy a dost se tím proslavil. Zugspitze se na konci tohoto úsilí změnila v pohlednou dvacetikilovou hromadu kartónů, převázanou starým telefonním kabelem a odnesenou ke kontejneru.

Večerní pivo jsem si ve společnosti F. vychutnal v nejmilejším podniku se silným pocitem zadostiučinění. A druhé taky a třetí zrovna tak, dokonce na mě sedla strašlivá chuť se pořádně nakalit.

Jsem už ale rozumný a navíc mám dnes poprvé přijít na poradu do nového zaměstnání, tak jsem to odložil.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

13 thoughts on “…a nejdelší osten protáhneme nejširším otvorem

 1. doufam,ze te chut se poradne nakalit,bude drzet az do patku,resp.do horsta !

 2. cože? horst přijede v pátek? a klokan přiletí v úterý? a co na to jan tleskač?

 3. eleska: barykovi nesmíš všechno věřit, horst zatím datum příjezdu nespecifikoval!

 4. s postýlkou opatrně, onehdy v noci se ozvala dutá rána a Jonášek leží na zemi.

  propadl nám chudinka roštem na zem…

 5. dalimil: Jonášek zní dutě? to je podezřelé…
  sistr: ať si zvyká!
  Helena: na úrovni desetiboje!

 6. cukšpicema svou malou sestru u me v pracovni skrini. Akurat ta moje je tvarovana ze smluv, stravenek a kapesnicku.

 7. Psice: zbývá jen doufat, že to nejsou masturbační kapesníčky kolegů…

 8. dalimil: To se u nás nesmí stát. Pan domácí je háklivý na plovoucí podlahu…žádný škrábance, natož, aby mu na ni padalo děcko s roštem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>