Narozeniny zakázat!

S oslavencem přestat kamarádit!

Sobota se plynule přelila do neděle, když jsem dovrávoral domů z narozeninové oslavy kamaráda-skláře. Cítil jsem se ve skvělé kondici, takže jsem se optimisticky vrhl do konverzace s F., která oslavu opustila pár hodin přede mnou, neb Horst byl v kočárku neklidný.

Má starostlivá žena cvičeným okem poznala, že etanol ve mně momentálně vítězí nad bílými krvinkami, a došlo k následující diskusi, kterou by měly přejmout učebnice kriminalistiky jako vzorový průběh křížového výslechu:

F. (starostlivě): Tys zase měl panáky, viď? Kolik?
Já (rozmarně): Jednoho!
F. (nedůvěřivě): Jednoho?
Já (pevně): Jo, jednoho. Myslivce. A kapitána.
F. (stále nedůvěřivě): Takže dva?
Já (rozhodně): Jo, dva…Dva, co jsem chtěl. A pak ještě spoustu dalších na Horsta!

Přitom to celé začalo nevinně. Začátek stanovený na patnáct ruma ruma byl velmi nadneseným odhadem. Já s F. a Horstem jsme na chatu, kde se vše odehrávalo, dorazili hodinu po začátku, a party měla v té době ještě všechny znaky katastrofy: Nebyla elektřina, nebylo pivo, nebylo jídlo a hudební kulisu obstarávalo rádio Blaník.

Díky usilovnému soustředění a mobilizaci všech rezerv se ale nakonec dobrá věc podařila: Elektřinu se povedlo prošťouchnout, takže chlaďák začal chladit a pivo se mohlo točit (byť do kelímků, ale co už), objevil se stůl pokrytý chlebíčky a následně i gril plný masa, a i ten Blaník byl nakonec vystřídán rozumnou hudbou.

Pak už vše probíhalo podle zajeté šablony: Pár hodin se stabilním tempem pije jen pivo, pak je trochu zima, tak se udělá čtyřmetrový oheň, pak dojde dříví, tak se začnou pít i panáky, pak dojde první sud a je třeba narazit druhý (brilantní práce enimenova), pak dojde druhý sud a je třeba narazit třetí, a pak už se všechno zahaluje mlhou, ze které jen občas probleskne záblesk nějaké absurdnosti.

Netřeba dodávat, že v neděli jsem toužil, abych se nikdy nebyl narodil. Jenže to ještě nebyl konec: odpoledne, když už jsem si napouštěl vanu horkou vodou a chystal si nejostřejší modelářskou žiletku, mi telefon pípnul smskou od kamaráda-skláře:

Povinnost volá! Mobilizuj rezervy a v půl osmý zahajujem dopíjení na zahradě u Marka! Půllitr s sebou, anebo aspoň petku!

Nebudu vám lhát, šel jsem tam.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

8 thoughts on “Narozeniny zakázat!

  1. Psice: alkoholické příspěvky podáváme pouze v pondělí!
    Rézi: Proglas u nás nejde, ale na služebních cestách na Moravu jsme ho v autě poslouchali okouzleni!

  2. Na Horsta si pamatuji tak tucet připití, ale je možné, že mi paměť neslouží a pamatuji si každé třetí!

  3. Kozel: já si jen pamatuji, jak jsi se vrhnul na litrovku Myslivce s výkřikem „Jo, to je dobrý pití!“…tvoje image pětihvězdičkového světáka už nikdy nebude taková!

  4. ano lobo.máš u mě výrazné plus,že jsi si pomohl s nedělním finišem !:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>