Křesťanské orgie

Čtení jen pro silné povahy

Všechny fanoušky autobusových příhod musím zklamat. V pátek jsem totiž opravdu podle plánu utekl z práce dříve, na holešovickém nádraží se probil lůzou a, jak správně tušíte, usedl jsem do vlaku, který mě měl dopravit do Brna za F. a Horstem. Šlo o vlak sympatický, v Praze začínající a do Brna přijedší s jedinou zastávkou, i myslel jsem si, že by mohl být celkem prázdný.

Nemohl jsem se mýlit krutěji. Volné kupé jsem sice našel, ale už asi po minutě se do něj vecpali dva humanoidi přibližně mého věku. Ona byla v plandavém svetru, nenalíčená a bez šperků. On byl rovněž ve svetru, konkrétně v takovém, který bych si odmítl obléci i v roce 1986, na tváři plnovous a lehce smrděl. Sedl si proti mně.

V duchu jsem proklel svou smůlu, z knihy vylovil kroniku Jagdgeschwader 5 Eismeer a hodlal se přenést na laponské válečné nebe. Promiň, ještě než se začteš, řekl on. Podíval jsem se na něj s tázavě povytaženým obočím; nejsem zvyklý, aby mi cizí smrdutí lidé tykali – ale jak už jsem řekl, byli jsme cirka stejného věku, takže budiž.

Víš, řekl on a nesouhlasně se díval na přebal mé knihy, kde byl zachycen souboj německého Messerschmittu Bf 109 s ruským Curtissem P-40, my jsme křesťané a kdybys chtěl, mohli bychom si s tebou popovídat o Bohu. V ten okamžik jsem zalitoval, že jsem si už dávno nenechal vyrobit své vysněné tričko s nápisem Ježíš pro mne není autorita, zemřel jako panic. Kdybych si totiž místo odpovědi teatrálně roztrhl košili a takovéhle tričko odhalil, křesťan by se jistě samovznítil a byl by klid.

Takto jsem pouze pevně, byť slušně (v páteční odpoledne mívám dobrou náladu) odmítl. Ale víš, Bůh je pro každého, řekla ona. Pro mě tedy ne, odvětil jsem a věnoval se začátku kapitoly. A tobě vadí ta myšlenka, že je něco nad námi, nebo ta organizovanost? nedala se ona. Místo odpovědi jsem se jejím směrem něco jako vysmrkal a rozhovor tak považoval za ukončený. Mělo to výhodu v tom, že páchnoucí mladík se uraženě zvedl a posadil se co nejdál ode mne, takže jeho pižmo jsem již necítil.

Do kupé záhy přibyli i další lidé, mezi nimi i pohledná dívka s hrudníkem, vedle kterého by střecha chrámu Sv. Mikuláše vypadala jako rovný a nezajímavý plát měděného plechu. Při jízdě se jí ty věci pohybovaly takovým způsobem, že jsem z toho dostával mořskou nemoc kombinovanou se sněžnou slepotou. Ale na hříšné myšlenky nebyl prostor. On i ona totiž zalovili v batozích, každý vylovili svou bibli a dali se do čtení. Já teď zrovna čtu Lukáše, ten je můj nejmilejší. Co ty? vyzvídal on a ona odpověděla něco ve smyslu, že celou knihu čte stále dokola.

Pak jsme jeli bez příhod, oba si vzájemně čas od času ukázali nějaký zvlášť šťavnatý verš či co a byl klid. Až když jsme byli těsně před Brnem, začal on filozofovat. Víš, řekl jí, já si myslím, že tenhle svět je takový tvrdý (pomlka). Ale to on asi byl vždycky, i než se objevil člověk (poooomlka). Je to zkrátka takový boj o přežití (pomlka k nesnesení). Ale my se můžeme radovat z toho, že Bůh nám ukáže, jak v tom boji obstát.

V ten moment jsem zatáhl za záchrannou brzdu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

31 thoughts on “Křesťanské orgie

 1. A tobě vadí ta myšlenka, že je něco nad námi, nebo ta organizovanost?
  Tohle je hrozně zajímavá myšlenka. Nedovedou pochopit význam slova „nevěřit“?

  Stejně jako „Ateisté, věřili byste v Boha, kdyby po vás nic nechtěl a nijak vás neomezoval?“ O_o
  Křesťané, proč nevěříte v létající špagetové monstrum, když po vás nic nechce a nijak vás neomezuje?

 2. Musíš jim příště říct, že o Bohu se bavíš jedině s jedním teplým katolíkem. To je vyzkoušeno a funguje to poměrně spolehlivě :-)
  Nebo přistoupit na rozhovor a pak já otázka – ty otázka. Oni o Bohu, ty o tom, kolik vydělávají, kolik vydělává jejich kněz, jakej mají management ve sboru a tak.

 3. měl jsi zacitovat známé „Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností, sobectvím a tyranií lidské zloby..“

 4. Tolik lidí v kupé? Zvláštní. Expresy do Brna jsou vyhlášené tím, že i pátek jsou v každém vagónu max. 2 lidé (já a průvodčí).

  Nicméně nemohu vyloučit, že příčina může být v mém svetru (1986 povídáš, jo, to přibližně sedí), …

 5. Helena: mě to přijde asi tak nesmyslné, jako kdyby mi někdo řekl „ahoj, já fandím Slovanu Liberec a i když tě to nezajímá, teď se tě pokusím zlákat mezi stejně postižené“ :-)
  Paželv: zaútočili náhle a nečekaně, jinak bych samozřejmě kontroval otázkou, jestli spolu spí:-)
  dalimil: jako na potvoru jsem neměl střelnou zbraň!
  Pk.: toho svetru se zbav, radím ti dobře:-)

 6. ty jezdíš do Brna bez palné zbraně ? A četl jsi v mládí Pouští a pralesem ?

 7. dalimil: já sázím na mírumilovný kolonizační přístup:-)

 8. Ježíš zemřel jako panic???Hele a co ta aférka s Máří Magdalénou??? Myslíš, že to nedotáhl až na třetí metu?

 9. Já to říkala… :-) (Teda ne že to dopadne až takhle, ale že se ve vlacích obecně dějí zvláštní věci)

 10. Raven: chybí důkaz:-)
  Neriska: a nejen ve vlacích, když se to tak vezme:-)

 11. když jsme kupovali barák od církve,báli jsme se,že s pentagramem na krku kšeft neuděláme,tak jsme se vystajlovali jako správná křesťanská mládež:kristusky,batikovaná trička a telecí výraz. klaplo to.na Pražském arcibiskupství nezůstalo oko suché.

 12. to už bychom tam byli,máme tady totiž obrovskej kříž s kristem a dítě loni v zimě napadlo,že je ježíškovi zima,tak jsme ho oblíkli,nasadili kulicha a palčáky.podotýkám,že je vidět široko daleko.

 13. Chybí důkazy?No jo,u chlapa se ztráta panictví lékařsky dokazuje fakt těžko. A uznej, že chtít po Ježíši pornografický materiál jako důkaz styku s Máří, to už by bylo silné kafe :) )))

 14. ďobo: vidíš, to bys mohl doplnit k evangeliu podle Lukáše!
  sistr: za ten odkaz dík, nemůžu to dostat z hlavy:-)

 15. Y: díky, žes mi otevřel oči! U kolegy na stole leží ubožák, který takové štěstí neměl (mimochodem už trošku hnije, potřeboval by vykrojit nebo vyhodit).
  Pochválen buď Henry, Karel i obě jejich prdele!

 16. Podobné exoty mám v rodině, když jedeme na ,,povinnou návštěvu“ ze které se OPRAVDU nemůžu ulít nijakým způsobem, je to pro mě opravdový očistec!

 17. Daves: co je návštěva, ze které se opravdu nedá ulít? to by mě zajímalo:-)

 18. Když ti někdo příjde na narozeniny, tak je slušností mu to oplatit, když tě pozve. Navíc, když jede celá rodina, tak nemůžu zůstat doma. :-)

 19. Daves: jak myslíš – já bych se vymluvil na akutní zánět močových cest nebo tak něco:-)

 20. Pane Lobo, je všeobecně známo, že jakmile se mladý dobře situovaný intelektuál stane manželem či otcem, zvýší se frekvence výskytu osob dámského pohlaví vybavených buďto kvalitním poprsím nebo pevným a esteticky hodnotným zadečkem v jeho okolí. Proto ona slečna, jejíž hrudník jste přirovnal ke kupolím chrámu, je pouze potvrzení kruté reality života.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>