Říci šéfovi, že je buzna

Moje prestiž ve firmě roste!

Nové místo zastávám už skoro dva měsíce, a nejvyšší šéf je se mnou spokojen – aspoň mi to zdůrazňuje, kdykoliv spolu hovoříme. Překvapuje vás to? Mě ne. A protože big boss je jen o dva roky starší než já, rozhodl jsem se vyzkoušet hranice jeho tolerance.

Včera na obědě: Objednáváme si, šéf se zvedá od stolu a v pozadí vyřizuje důležitý telefonát, zřejmě s prezidentem. Číšník rybího vzezření připlouvá k našemu stolu s tácem objednaných nápojů – třikrát pivo, jedna cola a jeden džus s minerálkou. Piva si rozebíráme já a kolegové, colu naše nová dívčí posila a půllitr žluté směsi s vyzývavě trčícím brčkem putuje na šéfovo místo.

Pijeme, šéf přichází, usedá a čílí se: Kdo mi tam dal do brčko? Vypadám snad, že piju brčkem? Ostatní ho sborově uklidňují, že rozhodně na brčkaře nevypadá, a já, osvícen náhlou inspirací, tvrdím to ten pingl, přinesl to nejdřív bez brčka, ale pak řekl, jo, to je vlastně pro toho vašeho kolegu, co vypadá jak buzna, a brčko dodal zvlášť!

Není to bůhvíjaký vtip, vlastně bych ho ani nezařadil do Top Million svých vtipů, ale zbytku stolu to přijde směšné, šéf se zarazí jen na milisekundu, pak říká něco jako jen počkej, já ti dám buznu, a vychutnává si svůj žluťoučký nápoj. Bez brčka, nutno říci.

O něco později, zrovna když s kolegy v kanceláři dopíjíme poobědové lahváče exotických značek, si mě šéf zavolá do kanceláře. Jsem trochu znepokojen, ale usazuji se proti němu. Že by nějaký jebunk? Chvilku hovoříme o budoucnosti firmy, a pak řekne to podstatné:

Víš, fakt jsem strašně spokojenej s tím, cos tu za ty dva měsíce dokázal udělat. Skvělá práce! Jen tak dál!

Sám nevím, co bych musel provést, aby se ho to dotklo!

(Pro čtenáře z Moravy: Ono tajemné brčko, které se v tomto textu tak často vyskytuje, je to, čemu vy říkáte slámka. Jen pro upřesnění.)

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

18 thoughts on “Říci šéfovi, že je buzna

 1. Prosíme ještě o vysvětlení slov: prestiž, firma a jebunk. U nás na stromech tyhle výrazy nepoužíváme. :-)

 2. když už se učíme ty cizí jazyky, tak „slamka“ prosím ;)

 3. To si tě zavolal fakt jen proto, aby ti TOHLE sdělil??? Tak to je pak reálná šance, že je opravdu buzna a jede po tobě… :o )

 4. Ajo, pardon, přehlédla jsem první část předchozí věty…

 5. Druhý čtenář z Moravy.A co slovo telefonát, stůl, lahváč, cola a vtip? Víš, my na Moravě jsme skutečně dost zaostalí… A jen tak btw, slámka se u nás řekne brko. Ale může to znamenat taky pohlavní úd. Kdyby někdo z pražských čtenářů nevěděl, co je pro změnu tohle, autor textu vám jistě zapůjčí slovník :) )))

 6. Raven: A s vobrázkama? Tudle u nás na Praze 6 to totiž jinak nepochopíme!

 7. wulf: slamka? Ostrava?
  Raven: v tom případě jsi z jiné části Moravy než F., od které jsem se pravdu o slámce kdysi dozvěděl:-)
  Lauryne: to znamená všude, řekl bych – homonyma jsou zlá!

 8. wulf: jak říkám, já si to nevymyslel, mně to bylo řečeno:-)

 9. lobo: No, a nebude to spíš třeba tím, že je F. sečtělá a vzdělaná (Tys vážně nikdy předtím na slovo slámka nenarazil?), a ne že je z Moravy? Mí moravští rodičové i jiní příbuzní kupříkladu zásadně říkají „brčko“, nicméně slovo „slámka“ jakožto jeho synonymum znám už aspoň třiadvacet let. :o )

 10. (Mimochodem SSČ i PČP vůbec slovo „brčko“ neznají, zatímco slovo „slámka“ ano /pravda, SSČ ho vykládá jako „stéblo slámy“ a v příkladu uvádí „pít slámkou“…/)

 11. brčka u nás na moravě máme moooc rádi, nejlépe v okamžiku, kdy je kouříme. někteří pak – kupříkladu takový kombajn – by v té větě objevili vícero významných významů. (btw, mezi náma, tvůj šéf se vážně chová jak buzna. navíc popírání buznovství patří v jistím stádiu vývoje buznovství ke známce buznovství.)

 12. asTMA: jsem sečtělý, takže samozřejmě slámku znám – ale nepoužívám!
  pr démon: na šéfa mi nesahej, mám ho rád!

 13. hlavně, že i on má rád tebe! a vůbec lidé se mají mít rádi, nejen v čase drtivého vítězství lži a nenávisti nad sz a ods.

 14. lobo: No už jsem se lekla! To by bylo obrovské životní zklamání, toto!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>