Vilná antikvářka

Dnes se stane něco zlého
Jen pár kroků od našeho pracoviště je poměrně rozsáhlý antikvariát, obsluhovaný dvěma staršími dámami. Jak si asi dokážete představit, je to místo plné prachu a molů (mluvím o obchodě, ale možná se to vztahuje i na ty stařenky, kdo ví). Pro čtenáře s mojí spotřebou je ovšem takové místo požehnáním.

Včera mi čtivo došlo, takže jsem se do antikvariátu zanořil a bloumal mezi regály. Krom několika podivných existencí, hrabajících se v knihách, byl v obchodě přítomen i intelektuálsky vyhlížející mladík asi mého věku. Antikvářka, asi osm generací starší, na něj volala přes celý obchod: Miláčku, vy jste tu minule sháněl toho Holana, že?

Mladík bázlivě pokývl, načež ho zdatná obchodnice zahrnula dalším přívalem miláčků, drobečků a králíčků (nekecám!). Když si přemožen koupil něco, co nechtěl, a dalších pět věcí si zamluvil, konečně ho propustila; ještě když byl ve dveřích, volala za ním Tak pa pa, miláčku! Vždyť my si tak krásně rozumíme!

To už jsem ale u kasy stál já a na babku mířil knihou. A copak to máte vy, mladý pane? zašveholila. Já mám Davida Lodge, řekl jsem pevně, neboť to byla pravda. No ale božínku, spráskla ruce, nadechla se a s nedůvěrou ve tváři se na mě podívala. A to je jako pro vás? Krátce jsem pokývl, stylem, jakým by zřejmě v podobné situaci pokývl Jack Reacher nebo Clint Eastwood. No chichichichi! udělala ona.

Tak nevím. Buď nevypadám jako někdo, kdo má rád britské autory, nebo je ta paní prostě divná. Nebo obojí.

Ale abychom přešli k tomu opravdu důležitému: Celou noc a celé dopoledne mi v hlavě zní ústřední melodie z Kmotra. Netuším, co to značí, ale je mi to jedno – ta melodie je super. Skoro lituji, že jsem si ji nenechal zahrát na svatbě!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

14 thoughts on “Vilná antikvářka

 1. ale ještě pořád si ji můžeš nechat zahrát na pohřbu…

 2. F.: když to už si tolik neužiju! (a za to krásné kulaté číslo bude odměna:-))
  asTMA: hmmm, to by působilo hodně velebně!

 3. njn, asi ti nezbyde než přejít na Holana. Jinak se miláčkem-králíčkem nestaneš – naopak zůstaneš tím, ze kterého je třeba si tropit šoufky!

 4. sistr: jsem zásadový – raději šoufky než Holana!

 5. lobo: No ale považ, KRÁLÍČEK! Zásady, zásady…!

 6. 507300…
  Pokud vím, na D.L. (ne, tamtoho sektářského bubáka nemyslím) nevázne žádná pohana, natož na čtenářích jeho skvělých knih…

 7. zcr: já si to myslím taky, a věřím tomu i nadále!

 8. Ta melodie je více než super, ta melodie je něco… prostě… kmotr! Já si jí na svatbě zahrát nechám. Ty můžeš…třeba na pohřbu :) ))))

 9. Quanti: 507682, a už toho nechme:-)
  Daves: nezbývá než ti popřát, aby tvoje budoucí nevěsta měla stejně dobrý hudební vkus!

 10. za praktičtější považuju knihovny, kdybych si měla kupovat čtivo pokaždý, když mi dojde, skončím za chvíli zavalena tunou knih :-) ) ale zas by to vypadala jako vcelku ušlechtilá smrt :-) )

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>