Velkopanský pozdrav

Ze začátku minulého století

Už jsem tu někdy říkal, že mám rád šlechtice? Muselo být skvělé mít modrou krev a postupně degenerovat, tedy pokud zrovna nebylo nějaké dějinné období, kdy se urození pánové zavírali do uranových dolů. Ale to sem nepatří.

Dnes jsem letos naposledy v práci; dobrá věc se podařila a volno bude. Navíc jsem před časem brouzdal po e-bayi a přemítal, za co si zautrácím. Z nouze jsem do vyhledávače napsal jméno našeho maloměsta, a vida, pár výsledků se našlo.

Jedním z výsledků se ukázala být pohlednice, celkem stará – konkrétně z roku 1910. V obchodě kdesi v Maďarsku stála v přepočtu pár korun, tak jsem nezaváhal – po zarámování to bude jistě vkusná dekorace například na toaletu, říkal jsem si. Za pár dní mi v obálce přišla:

Když jsem se podíval na její rubovou stranu, byl jsem mile překvapen: Francouzsky sice neumím, ale to, že jde o přání hezkých Vánoc a nového roku, jsem vytušit dokázal. Hezké. A co víc – vlastní rukou vše vytvořil někdo z rodu Colloredo-Mannsfeldů, kteří v našem maloměstě měli a mají velkozámek.

Takže ten text na pohlednici platí i pro vás!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové archiválie a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 thoughts on “Velkopanský pozdrav

  1. Doufám, že se nám ten rok 1911 jaksepatří vydaří! Jakož i Vám. :o )

  2. Daves: originalita za každou cenu, to je moje motto!
    asTMA: bude to dobrý rok:-)

  3. jak praví můj oblíbený estebak „jeste ze clovek nevi co ho ceka“ :-)

  4. lucky: jo, nikdo neví, jak je jeho estébák vysoký:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>