Velký útěk

Historie se neopakuje

Dříve: V lednu 1943 začali spojenečtí zajatci plánovat útěk z německého zajateckého tábora Stalag Luft III. Rozhodli se, že tábor opustí podzemním tunelem.

Nyní: V lednu 2009 jsem několika kolegům vnukl myšlenku, že bychom měli utéci z práce a jít se pořádně nadlábnout do Ambiente Brasileiro. Rozhodli jsme se, že pracoviště opustíme hlavním vchodem.

Dříve: Práce na třech tunelech trvaly přes rok; jeden tunel Němci odhalili a nakonec se zajatci rozhodli dobudovat pouze jeden – deset metrů pod zemí a sto metrů dlouhý.

Nyní: Domluvit se na vhodném dni, čase a postupu zabralo cca dva pracovní obědy.

Dříve: Velký útěk proběhl v noci z 24. na 25. března 1944. Tunelem uprchlo 76 mužů, než strážní útěk odhalili.

Nyní: Den D nastane zítra. 8 mužů je připraveno pod různými záminkami opustit pracoviště ve 13:30:00.

Dříve: Ze 76 uprchlíků jich bylo při mohutném zátahu dopadeno 73. Na příkaz Hitlera měli být všichni popraveni; později bylo rozhodnuto, že popraveno bude jen 50 z nich. Mezi popravenými byl mimochodem i jeden Čech.

Nyní: Útěkový výbor doufá, že akce se obejde bez ztrát na životech, nicméně očekáváme collateral damage v podobě značné ztráty důstojnosti, zejména v pokročilejší fázi akce.

Další informace očekávejte po úspěšném dokončení akce!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

7 thoughts on “Velký útěk

  1. …a až přijedeš domů a uvidí tě F,bude z tebe Arnošt Valenta za úsvitu ! pak že se historie neopakuje..:-)

  2. Roger Bushell: sir, yes sir!
    Quanti: já taky! a už nás postihla první nečekaná ztráta…zůstává sedm ke všemu odhodlaných mužů!

  3. ďobo: zrovna nedávno jsem musel jedné krásné dívce vysvětlovat, co to znamená!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>