Čas na trochu ekonomie!

Kdo, když ne ty; kdy, když ne teď!
Myslím, že jsem to tu popisoval už aspoň patnáctkrát, ale opakování je matka moudrosti a dobré historky se opakováním tříbí. Ostatně, zastavit mě nemůžete, takže mě nechte ještě jednou zavzpomínat na písemnou zkoušku ze předmětu Úvod do ekonomie, kterou jsem za mimořádně potupných okolností absolvoval před pár lety na modle všech lehkoživek, Fakultě sociálních věd UK.

Čeká na vás šedesát testových otázek, hřímal bělovousý docent Hlaváček, otázek, u kterých máte na výběr ze čtyř odpovědí. Vždy je správná jen jedna odpověď! Pro splnění zkoušky požaduji, abyste správně odpověděli aspoň na patnáct otázek. Což znamená, že i když byste své odpovědi vysloveně tipovali, prostě to nemůžete neudělat!

Inu, v jeho ideálním světě možná zákony pravděpodobnosti platily, ale já, tehdy mladý muž s vlasatou hlavou v oblacích, jsem mu ukázal, že ani na matematiku se nelze spolehnout. Svým výkonem 13 správných ze 60 jsem se stal suverénně nejhorším účastníkem jeho výuky, a když kapituloval a přese všechno mi do indexu psal dobrý, měl jsem pocit, že se v jeho makroekonomickém oku leskla keynesiánská slza.

S odstupem let se můj vztah k zákonům obchodu příliš nevylepšil, proto mě trochu překvapilo, když mě náš generální požádal, abych dnes promluvil k pracovníkům našeho obchodního oddělení a připomenul jim několik základních pravd a pouček.

Leč coby loajální pracovník jsem letmo koukl do wikipedie na nové trendy v oblasti vztahu zákazník-prodejce, připravil si pár aforismů o Adamu Smithovi a oblékl si tričko s autousvědčujícícm nápisem Not perfect, but so close it scares me! Takto vyzbrojen, předstoupil jsem dnes před dvacetihlavý dav obchodníků, a když jsem své vystoupení skončil, skrze vzduch zvířený jejich aplausem jsem viděl, že jejich životy dostaly nový smysl.

Ah yes.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

9 thoughts on “Čas na trochu ekonomie!

 1. Na UK mám podané bohužel jen práva, původně jsem chtěl i žurnalistiku, ale UK má poněkud zvláštní styl přijímaček (ve kterém bych pravděpodobně neuspěl) na FSS narozdíl od ostatních univerzit…

 2. Daves: práva, hmmm, zřejmě se rád učíš:-)

 3. možná byl mezi obchodníky i Hlaváčkův syn…

 4. hlaváček nebyl keynesián… čest jeho památce, já od něj dostal jedničku dvakrát podtrženou…

 5. partiovka: dost možná!
  enimen: není možná!

 6. Tak alespoň už vím, co lobovi k vánocům, když tu ekonomii tak miluje :o )

 7. Kozel: wikipedii? já myslel, že ta je tvoje!

 8. Kdo, když ne ty; kdy, když ne teď!

  neni to slavisticka hymna? ty se nezdas…

 9. danda: cože, slávisti zneužili tohle krásné provolání? hrůza…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>