Počítačoví mágové, pomožte!

Nejsmutnější příběh v dějinách smutných příběhů

Celý dneškem končící týden mě postihovala katastrofa za katastrofou, nepříjemnost za nepříjemností a malér za malérem. Zaťal jsem zuby, vzdorně pohodil hlavou a většinu problémů překonal, ale na tenhle prostě nestačím:

Na svém domácím PC mám Windows XP – a nesmějte se, považuji je za asi třímiliónkrát lepší než Visty. Před pár dny se po kliknutí na ikonu webkamery webkamera (do té doby bezproblémová) nespustila; naopak – všechno přestalo fungovat a reagovat. A po restartu počítač odmítá naběhnout – respektive zapne se, ale po uvítací obrazovce Windows se neděje už vůbec nic.

Safe mód funguje, ale poté, co ho zapnu, na mě chrlí počítačové sprosťárny tohoto typu:

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 drivers ofci1394.sys
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 drivers1394BUS.SYS multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driverspci.sys multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driverspciide.sys multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driversPCIIDEX.SYS multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driversMountMgr.sys multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driversftdisk.sys multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driversdmload.sys multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driversdmio.sys multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driversPartMgr.sys multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driversVolSnap.sys multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driversatapi.sys multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driversdisk.sys multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driversCLASSPNP.SYS multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driversfltmgr.sys multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driverssr.sys multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driversPxHelp20.sys multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driversKSecDD.sys multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driversNtfs.sys multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driversNDIS.sys
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driverssfhlp01.sys multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driverssbp2port.sys multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driversprhlp02.sys multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)windows system32 driversMup.sys

Googlováním jsem zjistil, že podobný problém mělo docela dost lidí, nicméně nedokázal jsem pochopit, co musím udělat, abych dal věci do pořádku. Prosím, je mezi vámi dobrá duše, která by mi dokázala napsat opravdu polopatický a blbuvzdorný step-by-step návod na vyřešení této spletité záhady?

Díky! Umím být vděčný!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

24 thoughts on “Počítačoví mágové, pomožte!

 1. InuÚplně nechápu, jestli je Safe mode funkční, nebo jenom zapškle plive ty dlouhé řádky. Každopádně, jestli je možné se do něj (safemodu) dostat:

  1) Odpojit před startem vše krom energie, monitoru, klávesnice a myši (especially(!) odpojit webku)
  2) najet do safemodu
  3) pravým na Tento počítač – vlastnosti – hardware – správce zařízení
  4) vyhledat v tom předlouhém seznamu webkameru, right-click na ni a zvolit odinstalovat
  5) nechat připojené a nepřipojené věci ve stavu jako v bodě 1) a zkusit nastartovat pc normálně, ne přes safemode

  6A) jestliže vše najede normálně, zkusit postupně připojovat zařízení (doporučuji začít webkamerou, neb ta by mohla být zdrojem všeho zla) a nainstalovat jejich ovladače. Následně provádět restarty, jestli si Windows s novými ovladači rozumí. Je možné, že se po installu něco někde opět hryzne a podle toho, co bylo připojeno/nainstalováno jako poslední tak bude odhalen zdroj problémů.

  6B) Jestliže se i tehdy objeví problém, opakovat postup z bodu 4) pro kdejaké možné zařízení, které by teoreticky mohlo mít problém s ovladačem (tiskárna, modem, router, grafika etc., třeba i ta myš, co já vím :) ) a následně zopakovat bod 5)

  Alternativní postup II.: Bible kralická – Mt 6,9-13; L 11,2-4

  Alternativní postup III.: Naprostý reinstall Windows (námahou suveréně nejjednodušší procedura, zabere tak možná hodinku + kolik věcí by bylo potřeba přetáhnout ze záloh zpět na pc :)

 2. já osobně volím alternativní postup – bible kralická! potom také epištolu svatého Pavle Efesanům!

 3. sistr, týna: smát se postiženým, na to vás užije!
  Kiw: vyzkoušeno, bohužel bez kladného výsledku. z googlování jsem vytušil, že by bylo dobré něco přepsat v sys.ini – ale vůbec netuším, co a jak. přinejhorším sáhnu po alternativách II a III…
  enimen: přece nepojedu někam na Kralický Sněžník!

 4. jde v nouzovém režimu spustit prohlížeč událostí – eventvwr.msc?
  jde v nouzovém režimu odebrat ovladač webkamery? (možná se nezobrazí)
  z instalačního cd nabootuješ, místo instalace zvolíš [r] spustit konzolu zotavení, přihlásíš se jako admin, příkaz listsvc ti vypíše instalované ovladače, pravděpodobný škůdce webcam dáš vypnout, restart.
  taky je možno zkusit po startu vybrat nějaký minulý bod obnovení.
  když nepomůže nic, zkusit nainstalovat znovu windows přes tuto instalaci (nic nemazat), akorát bude potřeba doinstalovat aktualizace.
  kdyby to vypadalo že nic nefunguje, zkusil bych prohledat pc na viry/spyware. nejsou v rootu disků soubory autorun.inf? (nepatří tam)

 5. partiovka: (pohrdání)
  lední brtník: dík, opravdu to vypadá na kompletní reinstalaci.

 6. nechces prostě zálohovat data a reinstall? To bude nejrychlejší .c)

  Kdyžtak dej vědět

 7. danda: rád si nechám pomoci od slovutného odborníka! ale asi na tebe nemám aktuální číslo, můžeš mi ho pls poslat do vzkazů? díky moc!

 8. Nejlepší by byl asi fakt reinstal :) stejně k němu dříve nebo později dojde :)

 9. buď se ti na to někdo mrkne, a zkusí vytipovat podezřelý ovladač, a v nouzovém režimu nebo konzole zotavení ho vyrve pryč.
  nebo použije relativně neškodnou opravnou instalaci přes původní systém (čili současné aplikace a nastavení zůstanou zachovány) – jen by bylo vhodnější to přeorat windows s integrovaným servicepackem 3. ale konfliktní ovladač zůstává zadřen, a tato přeinstalace to nemusí opravit. snad potom alespoň půjde spustit instalace driveru chipsetu (intel, via, nedejbože nforce) tvé základní desky z cd k boardu.
  úplná nová instalace je až třetí možnost.
  držím plyšové tlapky :)

 10. Mělo by mě nějak znepokojovat, že kdybych z téhle konverzace vybrala jen to, čemu jsem rozuměla, byly by to asi tak 4 řádky? Btw, Lobo, čtvrtý odstavec tvého příspěvku mi nápadně připomíná Joyceova Odyssea :-) ) Jestlipak vzdorující technika není jen zástěrkou k literárně odvážnějšímu počinu? Ha?!

 11. Lenka: tak tos asi četla jiného Odyssea než já…vlastně ne, já ho nečetl. vyhrálas!
  lední brtník, Daves: řešení se blíží, dám vědět!

 12. Nečetl? Tak to se mi jeví jako mnohem hodnotnější vítězství :-)

 13. sem se posmívala a už mi taky nefunguje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! tys mi ho nejak vzdáleně nakazil!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 14. Lenca: hmm, asi máš pravdu:-)
  baryk: kámo, ty se vykašli na sklo a věnuj se počítačům, čeká tě skvělá budoucnost!
  týna: to jsou boží mlýny:-)

 15. Precetla jsem si tvuj vcerejsi prispevek a jen tak mimochodem – porad me bali jeden borecek s modrym maserati.. moc jich asi v Cesku nebude.. ze by manzel Petzky byl nevernik?

 16. Verunka: a je to světle modrá nebo tmavě modrá?

 17. Tmave, mam i jeho fotku, kde se s tim autem chlubi, tak to muzem zkontrolovat, nesnasim neverniky.

 18. Verunka: tak tmave?!..chlubeni je snad jeste horsi hrich nez nevera!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>