Vlna zločinu na maloměstě

Čas vzít právo do svých rukou

Není tajemstvím, že v celkem pravidelné periodě chodím na jedno k číšníkům Pavlovi a Edovi. Když o tom tak přemýšlím, vlastně jsem tam víceméně denně a adresa jejich hospody je uvedena v mé občance v kolonce Přechodné bydliště, byť je bůhvíproč vytlačena slepeckým písmem.

Před pár dny ale poklidný maloměstský život rozvířil strašlivý zločin – do téhle hospody se někdo vloupal (zamřížovanými dveřmi od kuchyně) a odcizil ze zdi plazmovou televizi. Asi se chtěly fetky dívat na hokej, krčí rameny Pavel, ale je vidět, že ho to dost štve, protože mu váznou kšefty – zrovna v době hokejového šampionátu je přítomnost televize pro chod hospody dost klíčová.

Přitom je to naprosto nepochopitelné. Ona restaurace je v samém centru města; vzdušnou čarou asi dvanáct (nekecám) metrů od služebny městské policie. Mříž byla na masivních zámcích a velezvučný alarm v provozu. Přesto se na loupež přišlo až ráno, když do hospody přicházeli první zaměstnanci. Celé si to představuji nějak takhle:

Noc, pravděpodobně něco kolem druhé hodiny. U mříže do kuchyně se lopotí dvě postavy s obrovskými štípacími kleštěmi.
Okna okolních paneláků jsou temná, jen ve služebně městské policie svítí světlo, stejně mdlé jako intelekt jejích obyvatel. Do nočního ticha se ozve ohlušující CVAK! a pak ještě jednou totéž citoslovce přeštípnutí zámku. V koruně jednoho z blízkých stromů sebou neklidně trhne spící orel bělohlavý (Haliaeetus leucocephalus), ale jinak se nic neděje.

Dvě postavy si spokojeně zamnou ruce, chvilku se potýkají se zámkem a pak vbíhají dovnitř. Přímo do kontrolního pole hlídacího čidla alarmu. Po pěti vteřinách se rozezní strašný, ale opravdu strašný kravál. Postavy na chvilku ztuhnou, ale jen na chvilku. Je potřeba konat! Probíhají kuchyní do hlavní místnosti, kde je televize. Orel bělohlavý už je vzhůru zcela, v okolních panelácích se začínají sem tam rozsvěcet okna. Službu konající strážník, sedící o pár metrů dál, je ale zcela pohroužen do četby slabikáře a signál alarmu k jeho uším nedoléhá.

Postavy zkušenými grify odmontovávají televizi ze zdi. Není čas ztrácet čas, alarm stále řve – ale taková plazma za třicet tisíc za trochu akustického nepohodlí stojí. Vzbuzená už je kromě orla i polovina města, ale strážník se právě pročetl ke strhující pasáži o mámě a mletém masu a nevidí, neslyší.

Postavy nakládají televizi do připraveného auta a mizí kdesi ve tmě. Alarm ještě chvíli zpívá svou naříkavou píseň, ale pak, znechucen nulovou reakcí obecenstva, utichá. Okna zhasínají, vyplašený orel vrací hlavu pod křídlo (nebo kam si ji ptáci při spaní dávají) a maloměsto se opět propadá do mírumilovného ticha. Strážník nad knihou tázavě pozdvihává obočí. Táta topí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

10 thoughts on “Vlna zločinu na maloměstě

 1. No já ti nevím, spíš bych řekla, že orgánovi cizí plazmová televize nestála za nepohodlí jakéhokoli druhu… Si to vem, venku tma, celkem kosa, nějací delikventi, dost možná ozbrojení… Takže podle mě vstal aby utěsnil okna a pak se teprve vrátil ke slabikáři…

 2. Jezismarja, az se mi zatajil dech!
  Hezka detektivka, snad se dockame konce kdy budou pachatele dopadeni… ale slabikar je pro prislusnika prece jen trochu tlusta knizka…

 3. Lenka: na utěsnění oken jeden orgán nestačí!
  bBr: tlustá je, ale má spoustu obrázků:-)

 4. u nás v práci byli v za poslední měsíc 2x – poprvý je vyhnala zabezpečovačka, podruhé už si z ní nic nedělali .c(

 5. Já si to představuju spíš tak, že strážník zhasl, dal si přes uši polštář a dělal, že je doma!

 6. a já myslím,že ráno na přechodech ovádí maloměstská policie skvělou práci !

 7. fetkyfetky se na hokej nedívají … nezdá se jim dosti barevný, ačkoli některé zápsay mají dosti halucinogenní základ …

 8. doufam, ze pripad stastne dopatra orel belohlavy!

 9. Já bych řek že se opravdu ve služebně městské policie jen svítilo a orla bělohlavého mine povýšení. To je malér, to je malér…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>