Sudetské elegie II.

Taus Raus!

Nikdo o mě nemůže prohlásit, že nemám vkus. Tedy, prohlásit to může, ale bude to tvrzení nepravdivé a jeho autor přijde do pekla, kde kolem něj bude poskakovat nahý Paroubek a z rádia se bude linout nekonečná smyčka vtipů Petra Rychlého a Petra Novotného.

Takže když říkám, že Domažlice jsou hnusné, stojím si za tím. Jeli jsme do nich s jakousi naivistickou představou poklidného chodského sídla, kde lidé mávají čakany a říkají Hyn sa hukáže. Jenže se hukázalo něco úplně jiného…

Když jsme kličkovali přeplněným centrem, nejdřív nás málem sejmula bába v otřískaném peugeotu. Naštěstí F. předvedla za volantem něco, co pravděpodobně Vin Diesel bude umět až v příštím dílu Rychle a zběsile, a zachránila nás od vyzkoušení airbagů. Ale na negativní hodnocení už bylo jasně zaděláno.

Parkovací místo jsme nakonec našli u Kauflandu a vydali se do centra. Které je, a opakuji to s rozvahou, hnusné. Člověk nemusí být architekt ani urbanista, aby tušil, že když do historického centra města umístíte hlavní komunikaci a obří parkoviště, tak to k ničemu dobrému nepovede.

Výsledek je tedy dlouhé náměstí plné starých domů, které se nikomu nechce opravovat, nepřetržité šňůry aut, kravál a pedestrian unfriendly prostředí. A když se uchýlíte do podloubí podél silnicoparkoviště, čekají na vás vesměs pochybné omšelé podniky a pochybné omšelé podniky s reklamními cedulemi, psanými vietnamskou verzí češtiny (foto možná dodám).

A aby toho nebylo málo, natrefili jsme na větší než přijatelné množství cikánů. Kromě jiného jsem poprvé na vlastní oči viděl klišovitou situaci, kdy cikánka vylezla z taxíku a vydala se na úřad pro podporu. A z toho já se můžu vzteknout.

Abych jen nehaněl, světlý bod Domažlic tvoří historická krčma U Meluzíny, nedaleko od hlavního náměstí. Na podobné atrakce si většinou nepotrpím, o Dětenicích si myslím svoje, ale tady se jídla nepodobala ničemu, co jsem kdy okusil (což myslím pozitivně), šenkýř byl zábavný a kvasnicové Svijany s rýží báječné.

Přesto si nemyslím, že bych se v nejbližší době do Domažlic chtěl vracet. Vždyť ta obec lže i na pohlednicích – schválně používají staré fotky, kde na náměstí parkují tři žigulíky a projíždí jedna škodovka, aby to vypadalo přátelštěji. Takže, tudy ne, přátelé.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

10 thoughts on “Sudetské elegie II.

 1. Jak víš, že šla pro podporu? Třeba tam nesla šek s pěti až šesti místnou částkou určenou potřebným…

 2. to by se za Koziny nestalo,že někdo na náměstí Lomí káru !

 3. partiovka: a co teprve pan Tau – to logie!
  F.: pokud by se to stalo, viděli bychom to večer ve zprávách…
  baryk: to ještě býval každý súd boží!

 4. Na naší pohlednici naštěstí Domažlice vůbec nejsou!

 5. Mohlo to být i horší – s trochou "štěstí" jste ještě mohli dopadnout jak ti "křižáci u Domažlic" ;)

 6. Mordemy: to je, předpokládám, ekvivalent sedláků u Chlumce…

 7. Nahý Paroubek a vtipy Petra Rychlého a Novotného, říkáš? Pokud by k tomu ještě zahráli bratři Nedvědové a něco veselých historek povyprávěl Luděk Sobota, pak se o pekle nedá hovořit, tak si přeci každý soudný člověk představuje ráj, ne?…. TAKŽE LOBO….NEMÁŠ VKUS :-) :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>