Jak se ochladit? V kamiónu!

Nebo u Kozla…

To, že je pátek odpoledne, nejlépe poznáte podle toho, že se s kolegy na pár minut zavíráme v nejodlehlejší kanceláři, každý v ruce svírá studený nápoj na bázi chmele a vyprávíme si příběhy o absintu, jejichž společným jmenovatelem je nepublikovatelnost. A pak zase zpět ke strojům, však jsme nějací úderníci, ne?

V sobotu odjíždím na Kozlovy narozeniny; tuto taškařici absolvuji poprvé a chvíli jsem uvažoval o tom, že kvůli ní založím nadaci Donate Liver. Leč pak jsem překonal paniku – určitě to bude zábava, přesahující vše dosud popsané. Čímž bych chtěl dopředu vysvětlit, proč zřejmě můj nedělní či pondělní zápisek bude mít velmi rozvolněnou stavbu, dadaistické postupy a tvořit ho budou zejména citoslovce, spojky a částice.

Prvotním hybatelem tohoto textu byl však jeden nekulturní tip. Před časem jsem totiž našel na internetu ležet seriál Ice Road Truckers – a zvedl jsem jej. Televizi nemám, nicméně věnoval jsem asi vteřinu důkladné rešerši a vypadá to, že z dostupných stanic jej vysílá jen RTL, a to ještě kolem třetí hodiny ranní, takže jde zjevně o lahůdku, kterou většinové publikum neocení…

Není to hraný seriál, ale dokument. Kdesi v Kanadě je totiž diamantový důl, ke kterému se dá pozemní cestou dojet jen nějakých 60 dní v roce – po zamrzlém jezeře. A tak se v daný čas někde v poslední výspě civilizace shromažďují kvanta kamioňáků, kteří zkouší štěstí – za doručení jednoho nákladu dostanou kolem 1500 dolarů, a projet ledovou trasu trvá cca den. Vtip je samozřejmě v tom, že led může pod plně naloženým truckem prasknout a řidiče pak čeká celkem předvídatelný konec.

Nevím, nakolik je to vyfabulováno a nakolik je to pravda, ale zatím mám za sebou dva díly a baví mě to. Obří americké trucky mě fascinují už od dob, kdy jsem coby náctiletý v Rodokapsu čítával povídky, které o drsných kamioňácích psal Milan Bowery Hofmann. A i když sám jsem se naštěstí řidičem kamiónu nestal, má pro mě tohle prostředí svoje kouzlo.

Zejména, když zmíněný seriál sleduji za jízdy v narvaném autobusu, molekuly cizího potu kolem mně spouštějí řetězové reakce a teplota přesahuje všechny normy EU. Pohled na zasněžené a zmrzlé pláně je pak stejně osvěžující, jako dobré kázání před dobrým nedělním obědem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 thoughts on “Jak se ochladit? V kamiónu!

  1. můžou si ty kamióňáci někde cestou dáchnout u benzinky?

  2. "Fasten your seatbelts. It’s going to be a bumpy night." :o )

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>