10 nejhorších filmů všech dob

Texaský masakr motorovou promítačkou

A jak to jako chceš určit, nejhorší filmy, podivuje se kamarád-sklář, vždyť je to děsně subjektivní, a zhluboka se napije dvacetiletého guatemalského rumu.
To je pravda, subjektivní to bude, protože objektivita mě nezajímá, říkám já a zhluboka se napiji téhož alkoholu, jen z jiné sklenky.
A budeš tam dávat i český filmy? zajímá se F.
Ta myšlenka mě zaskočí. Ale ne. Český filmy? Ne. Ty jsou vesměs tak špatný, že je ani nepovažuju za filmy.

A jsme znovu u toho: Takový žebříček nemůže být objektivní ani úplný. Ale vzniknout musí; někdo prostě musí světu říci pravdu. Když zpětně přemýšlím o kritériích, popsal bych je asi takhle: Jde o filmy, od kterých jsem něco čekal. A ony nejen že mé očekávání nesplnily, ony ho surově znásilnily a pak ho vyhodily z jedoucího vlaku.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004, skóre na IMDB 8,5/10)
Stojíme s F. v DVD půjčovně, před námi plný regál filmů a prázdný víkend. Co třeba tohle, to je podle všeho dost kultovní věc, navrhuji a beru Svit do rukou. F. neprotestuje a to je chyba. Po deseti minutách sledování se na sebe rozpačitě díváme – wtf? Dáme tomu ještě deset minut a pak ještě deset, ale už se to nezlepší, ba naopak. Suverénní vítěz soutěže o nejhorší film lobova světa; a to jsem viděl jen půl hodiny.

Magnolia (1999, skóre na IMDB 8,0/10)
Maloměstské kino je obdobou koncertů v maloměstském kulturním domě: Chodíme skoro na všechno, protože kulturního vyžití je prostě málo. A tak dojde i na tenhle mozaikový film; lojer o něm básní před promítáním i po něm, a já mám pocit, že jsem asi viděl něco jiného než on. Pršící žáby? wtf?

Quo Vadis? (2001, skóre na IMDB 5,8/10)
Komická polština. Filmy by neměly být v polštině – snad s výjimkou těch němých. Kulisy jak z odpolední pohádky na České televizi a komicky zrzavý Nero (nebo kdo, už nevím) – wtf? Výsledek je jasný: První, a zatím jediný film, během kterého jsem prostě nevydržel a musel odejít z kina.

eXistenZ (1999, skóre na IMDB 6,8/10)
Sci-fi, kterou jsem viděl za pohnutých podmínek. Už se nebudu opakovat v detailech, ale i když jsem při sledování byl poměrně opilý, jeden dojem ve mně zůstal: wtf?

Tak; to máme čtyři z deseti. Pak tu samozřejmě existuje ještě spousta dalších špatných filmů, třeba Krásná pokojská, Hvězdné války, Star Trek (snad kromě toho nového) nebo Pán šelem, ale od těch jsem prostě nic nečekal, a proto mě nezklamaly. Navíc, jak jsme se s F. shodli, na špatné filmy se vzpomíná opravdu špatně, a tak to utnu. Zbývající snímky do desítky nejhorších třeba doplníte vy, až mi dospíláte, že jsem buran bez kouska intelektu.

Každopádně, svá slova volte pečlivě!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

19 thoughts on “10 nejhorších filmů všech dob

 1. škoda, věčný svit je na první shlédnutí sice malinko náročnější, ale napotřetí už ho budeš milovat! já teda jo.

 2. týna: ale ani po těch letech jsem se nedokázal přimět ke kompletnímu shlédnutí číslo jedna, natožpak k dalším:-)

 3. normalne jsem jen ctenarem, ale je zatezko se nezminit o veci, ktera se jmenuje Sny Akiro Kurosavy. Nejdesivejsi zazitek z prazskeho Aera, ktery pronikl i pres clonu cerveneho vina s colou. Doted se pri te vzpomince otrasam…

 4. Nejhorší film všech dob je rozhodně Ultraviolet (IMDB 4,0/10)! Dokonce jsme tak s bratrem označili jednotku strašnosti filmů! Jak má něco víc než 0,2 Ultraviolet, je to peklo! :-)

 5. souhlasím s Lobem ohledně "svitu", podle mě to je velmi přeceňovaný film… a to platonicky miluji Kate Winslet !

  do seznamu já osobně zařazuji "Posledního samuraje" a "Troju"

 6. taky je potřeba říct, že některé špatné filmy jsou tak špatné, až je pak radost se na ně dívat (waterloo po česku). mí čeští kandidáti jsou: geronto-lovestory babí léto a geronto-sociální drama fany.

 7. Tak například film Marečku, podejte mi pero, je opravdu falešný a přeceňovaný, tak to prostě je, a já to musím říkat nahlas.

 8. veselovsky: v pražském Aeru se vždycky děly dost podivné věci!
  katchaba: dobrá, škrtám ho ze svého to see listu:-)
  dalimil: děkuji, můžeme založit nějaký osvětový spolek!
  partiovka: tvoje gerontofobie je pověstná:-)
  Václav Klaus: dobře to říkáte, pane prezidente! ještě by Sovák mohl mít džínovou bundu a byl by to vrchol!

 9. přidala bych Co? od Romana Polanského (název dobře napoví moji reakci na strašlivou slátaninu jinak talentovaného režiséra)
  pokud můžu hodnotit i kratší počiny – a ještě k tomu české (což už je úplně mimo mísu) – děsivě trapné nové díly České sody. To mě tak nasralo, chlapci a děvčata, že si nemohu pomoct.. berte to jako varování, kdybyste si to chtěli pustit.

 10. jo, na streamu (abys věděl, čemu se máš vyhnout:)

 11. Jak můžeš mezi špatné filmy zařadit Pána šelem? Chlápek co má kunu, orla a ochočeného tygra a umí to s mečem…Jasně, Fellini to není, ale ve 13 sem byl hotovej :)

 12. a to jste ještě neviděli 2 bobule! chachacha!!!!!!!!!

 13. 2 bobule jsem neviděl, já jsem viděl "two boobs" v několika móóóc pěkných filmech…

 14. A co Podivuhodny pripad Benjamina Buttona? Film sporozovany nejspis vyrobcem masti na hemoroidy!

 15. Resident Evil: Apocalypse – špatné horory jsou snad ze všech žánrů nejrizikovějšími "špatnými filmy". Člověk by se měl bát a přitom se vlastně celý film prosměje (stupiditě a klišovistosti…).

 16. Existenz a Magnolia = bombaexistenz – pro me naprosto kultovni film, uz jsem ho videl nekolikrat, uzasnej film. Magnolia – miluju Juliannu Moore, takze uz jen proto je to 9/10

 17. Pro mě je nejhorší film letošního roku a pravděpodobně i všech předchozích a budoucích let nový Jarmusch – Hranice ovládání. Hlavní hrdina, co během filmu vůbec nemluví a jí papír? Wtf?

 18. výdrž…ak by som kvalitu filmov posudzoval podľa prvej polhodiny, či dokonca možno hodiny, jeden z najhorších filmov by bol film Lovci jeleňov. Snáď trikrát som ho začal pozerať a nedostal som sa moc ďaleko. A pritom to je fantastický film a dodnes žehnám chvíľu, kedy som si povedal, že vydržím a dopozerám ho do konca…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>