Léto s bápežem

Jednou přilít Benedikt a na noze měl dopis

Jestli vás to zajímá, tak dovolená se nám přímo epicky vydařila. Krásné ubytování, krásné počasí, krásné zážitky. Deset dní bez práce mě až po okraj naplnilo novou silou do života a dobrými úmysly.

Ovšem byly tu i temné stránky – tak například náš penzión patřil k těm, které mají na pokojích televize. Sice s nic moc kvalitou obrazu, ale i tak. A znáte to: doma televizi nemáme, takže jsme neodolali a každý den ji na chvíli probudili k životu, abychom ji po pár minutách s úlevou zase vypnuli.

Obohatili jsme se tak o spoustu zážitků: Třeba prvních deset minut inscenace Zakázaný člověk o Karlu Máchovi. Představitelé hlavních rolí měli herecké nadání asi jako ta stará a smrdutá šatní skříň, co stojí na chodbě našeho činžáku, scénárista měl za sebou zřejmě těžké dětství a mozkovou obrnu a kameraman byl od narození slepý, jinak si to nedovedu vysvětlit.

Ale špatné inscenace nebyly to nejhorší. Nejhorší bylo, že v jakýchkoliv zprávách se dlouze a intenzivně rozebíralo, co kde bude dělat bápež, popřípadě co právě dělá, popřípadě co dělat bude. A všichni se navíc tvářili, že je to ohromně důležité a naprosto zásadní pro běh civilizovaného světa.

Vzpomínám si na dobu, kdy umřel předchozí bápež. To bylo to samé – média se dva týdny nevěnovala ničemu jinému, i když jsme jedna z nejateističtějších zemí. V té době jsem pracoval v jednom bulvárním deníku, a v té době jsme zaznamenávali znatelně vyšší prodeje než dřív. Jeden čtenář nám to shrnul: Jsem strašně rád, že jako jediné noviny v ČR vůbec nepíšete o tom blbým papežovi, mě prostě nezajímá!

A bylo to tak; jakmile truchlení ustalo, lidé se vrátili ke svým běžným novinám a nám prodaný náklad zase spadnul. Ale poučení z toho, myslím, plyne velmi silné.

(Douška na závěr: Je večer, zapadá slunce a Horst řve. F. ho konejší a taky tak trochu straší: Horste, nech toho! Nebo tě uslyší bápež! A víš, co by udělal s takhle zlobivým dítětem! On by tě pokřtil!)

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

13 thoughts on “Léto s bápežem

 1. Myslím, že ta inscenace byla spíš o K.H. Borovském. Ale ono se to často plete…

 2. F.: samozřejmě Borovský, já jsem z toho návratu do práce všecek rozčílen:-)
  Kopřiva: buď bápež nebo nějaký šéf KKK, ono se to podle oblečení špatně pozná:-)

 3. Loboušku, měls Kopřivě zkopírovat tu odpověď pro F., sedí dokonale. :o ))

 4. tak já nevím, byl v TV celý víkend Bápež nebo K.H.Borovský ?

 5. asTMA: to už by na mě bylo příliš sofistikované:-)
  dalimil: tak podle posledních výzkumů veřejného mínění byl jeden na jedničce a druhý na dvojce. o tom, zda došlo ke trojce, se pouze spekuluje!

 6. :-) ))
  Tak to je jasné, že Horst od teď bude sekat dobrotu…

  Ale jinak, dnes jdu do obchodu a na dveřích cedule jak hrom:
  lobo
  11,90 kg
  (nějaká jabka)…

  Seš nějaký expanzívní ne? :-)

 7. nominek: to bylo taky špatně.tam mělo být lobo 11,9 cm..!

 8. nominek: jen 11,90? to není dobrá cena:-)
  F.: jsem hlavně awesome!
  baryk: máš v těch desetinných čárkách zmatek, mělo být 1,19 cm!

 9. Inu…… bápež byl v minulých dnech fakt všude. Již během druhého dne jeho pobytu jsem pro jistotu neotevírala konzervy, ledničku a nereagovala jsem na zvonění u dveří. Jsem totiž děvče lekavé, tož jsem se bála, že na mne Benéďa udělá nečekaně "Baf!".
  Kdysi dávno (už mám několikrát vyměněnou občanku, tak teho dost pamatuju) nebylo tolik ani Brežněva, když zaklepal bačkorama (na Brežněvův portrét vylepšený v jednom z růžků černou páskou a poté umístěný v jisté masně mezi dvěma vepřovými hlavami nikdy nezapomenu).

 10. TVjsem minulý týden sledovala v Byelorusii a tam zas měl besedu s ruskými novináři sám velký Luky! Sice nikdy neodpověděl tak docela na to, co se ho ptali, ale všici přikyvovali usilovně! I když jim šil do Pútina…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>