Karel Gott, Petr Janda a Třetí říše

Hudba z Marsu

Když jsme v rámci nedávné dovolené venčili Horsta na jednom dětském hřišti v Písku, zaujal nás plakát o tom, že mladá hardrocková kapela hledá kytaristu. Kromě jiných požadavků tam bylo velkým písmem uvedeno: Nehledáme žádnýho šampóna, diskanta nebo hopera!!!

Nedalo mi to a zamyslel jsem se. Jaký hudební styl bude asi jednou vyznávat Horst? A, jelikož já se hudebnímu vkusu svých rodičů nepokrytě směji, bude se i on jednou smát mně? Pravděpodobné je, že ano, a už teď jsem na něj kvůli tomu pyšný. Nicméně začal jsem si jeho hudebních preferencí více všímat.

Dnes byl k takovému výzkumu mimořádně vhodný den. S F. jsme si vyměnili role – ona odjela do Prahy povzbudit domácí ekonomiku a já zůstal doma s Horstem. Začalo to při ranním přebalování. Ani nevím proč (zřejmě to nějak souviselo s obsahem právě sundané pleny), vybafl jsem na Horsta: Karel Gott! Horst nezaváhal ani polovinu pikosekundy a propukl v upřímný smích. Pokus jsem několikrát zopakoval se stejnými výsledky a dost se mi ulevilo – Horst zjevně považuje už samotnou existenci Velkého Karla za něco obskurně směšného; nebezpečí, že bych ho za pár let nachytal, kterak je zamčený v koupelně a zpívá si Lady Karneval, je minimální.

Ovšem o pár chvil později se mi objevila na čele starostlivá vráska. Zapnul jsem nám k snídani rádio, a navzdory faktu, že právě hrálo něco od Olympiku, Horst přiběhl k aparátu a začal radostně tančit. Bože, šeptal jsem si, jestli si někdy do pokojíku vylepí plakát Petra Jandy, odjedu do Tibetu a stanu se mnichem (nebo možná kung-fu mnichem, to by se ještě vidělo).

Pak jsem ale sám sebe přesvědčil, že to nic neznamená – podobný tanec Horst předvádí na téměř jakoukoliv píseň, dokonce i na věci, které s hudbou nemají nic společného (splachování záchodu; otloukání omítky, Olympik…), takže to je jen známkou toho, že stejně jako všichni mužové našeho rodu má rytmus v těle.

Abych svou domněnku potvrdil, našel jsem na youtube písně z širokého spektra žánrů – a opravdu, Horst se začal pohupovat v kolenou na téměř každou z nich. Co mne ovšem tak trochu zarazilo, byl fakt, že zdaleka nejvíc se rozjančil na (opravdu hodně starou) hitovku Die Fahne Hoch. Snad vytušil, že je známá i pod názvem Horst Wessel, a rozjařila ho ta podobnost s jeho jménem, jinak nevím…

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 thoughts on “Karel Gott, Petr Janda a Třetí říše

  1. bah, co mas proti lady karneval? jedna z nejlepsich pisni ever!

  2. Petr Janda alis " Vyvanulý sprej " je takový Goebbels české pseudo-rockové scény….

  3. Horsta by stejně nejvíc rozjančili Keksáci, tím jsem si jistej!

  4. na ty psychologicke pokusy bych davala pozor, ja se doted vzpamatovavam nekolik traumat spojenych s Darinou Rolins a mym utlym detstvim. Nastesti uz se pri zvoncich stesti nepomocuju ani obsesivne necmaram pastelkou po zdi, ale vylecene to jeste uplne neni!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>