Jsem milovník

Norské kinematografie

Těžko vymyslet zábavnější filmový žánr, než zombie vyvražďovačka. A i když v téhle části filmové vědy určitě mám spoustu mezer, přesto jsem jejím milovníkem a nové nápady dokážu ocenit!

Když se mi tedy před časem dostal do ruky norský (!) nízkorozpočtový (!!) zombie film, jehož originální název mé středoevropské hlasivky nedokážou zpracovat, ale v angličtině je to Dead Snow, oproti všem zásadám zdravého skepticismu jsem zajásal.

Včera nadešel ten okamžik, kdy jsme si s F. vyčlenili potřebnou hodinu a půl a nechali tuhle severskou záležitost, ať nám zpestří večer. Zápletka je jednoduchá jako něco hodně jednoduchého: Šest mladých lidí jede na hory, aby si na osamělé chatě dali pořádně do těla (mluvím pochopitelně o bobování). Ovšem netuší, že všude kolem číhají nemrtví (chachá!) nacisté (chachacháááá!).

Na začátku je to tedy teenagerská limonáda, pak to shazuje horory jako celek (dialog: A je tam signál?/ Ne, není./ Víte, kolik filmů začíná tím, že parta mladých lidí jede někam, kde není signál?), pak se možná budete chvilku napínat, a pak začnou totální jatka.

Ovšem jde o naprosté a přiznané béčko; triky by nepřipadaly reálné ani brooklynskému hiphoperovi, postavy dělají přesně to, co by dělat neměly (Rozdělíme se!), vnitřnosti a krev vypadají, jak kdyby šlo o dekorace z Krkonošských pohádek a logiku zjevně scénáristé považovali za sprosté slovo. Přesto jsem se královsky bavil – pokud někdo v poslední době natočil lepší splatter movie, nevím o tom.

Podtrženo, sečteno: Asi bych se na takovýhle film nemusel dívat každý den, ale s Úsvitem mrtvých a 28 týdny poté bych Dead Snow zařadil do svaté trojice zombie žánru. Do Norska míří palec nahoru!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

12 thoughts on “Jsem milovník

 1. Já zas včera viděla The Room. Dvakrát. A dokud to neuvidim ještě tak stopadesátkrát, nebudu moct klidně spát. Nejlepší hovadina na světě!

 2. Lauryne: ovšem na imdb je hned několik filmů toho jména, chce to víc informací:-)

 3. Mne sa viac pacilo 28 dni ako 28 tyzdnov. V tyzdnoch bol ten odporny chlapec, co mi cely film liezol na nervy

 4. není bez zajímavosti, že dead snow soutěžil na posledním festivalu v karlových varech… a málem vyhrál…

 5. Lobo: The Room by Tommy Wiseau

  mimochodem, za informaci o národnosti tohoto génia filmu bych život položila..

 6. AIF: vida, toho chlapce jsem už vytěsnil:-) mimochodem, proč po mně tvůj blog chce nějaké heslo? :-)
  enimen: a není bez zajímavosti, že nás s tímto faktem seznamuješ právě ty, který jsi ve Varech ještě nikdy žáný film neviděl:-))
  partiovka: nelze srovnávat!
  Lauryne: hodnocení 3,6/10 opravdu slibuje silný zážitek! a wikipedie o Tommym tvrdí "American screenwriter, director, producer and actor…"

 7. Lobo: :) Tommy opravdu není Američan.. ne vždy můžeš soudit podle hodnocení. Ten film je prostě tak otřesný, až je skvělý, proto někdo dává nulu a někdo deset.

 8. ze zacatkubych spis cekala slintajici troly se sklonem k sadisticke pedofilii nebo vrazdici soby, ale i tak to zni jako namet k prijemnemu filmovemu veceru!:)

 9. lobo: motime preslo pod nejaku inu firmu, tak je to nejake pokazene… a ani sa nehrnu to opravit ocividne

 10. psice: Vraždící sob je neslaná polívčička oproti použití nacistických střev coby horolezeckého lana…

 11. Lauryne: začínám mít chuť to vidět!
  psice: tvoje očekávání nejsou zcela obvyklá, máš to u všech filmů? :-)
  AIF: aha, já už se bál nějaké osobní antipatie:-)
  F.: já bych spíše vyzdvihl ten pohled vlastníma očima na netradiční zombie operaci břicha!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>