Je těžké být intelektuálem

Doba kultuře nepřeje!

Byl jsem mladistvým intelektuálem, a cítím se jím být stále, i když mi táhne na třicítku. Ne tedy, že bych dokázal zdlouhavě teoretizovat o vlivu neohegelismu na soudobou barmskou poezii, ale vy určitě víte, jak to myslím.

F. je na tom velmi podobně; ostatně sotva bych si mohl vzít ženu, která při čtení hýbe rty a veškeré své vědomosti o světě získává pročítáním pětivětých článků v Cosmopolitanu, psaných neurotickými exčíšnicemi v přechodu.

A tak už před lety, když jsme začali bydlet spolu, vyvstal problém: Kam s našimi knihami? Oba totiž čteme k smrti rádi, a když bychom své knižní sbírky dali dohromady, museli bychom povolat architekta Kaplického (což momentálně nejde, protože ani jeden z nás není spiritistickým médiem).

Dokud jsme bydleli v Praze, problém jsme vyřešili pouhým odsunutím. Oba jsme své knihovny dočasně nechali u rodičů a bylo. Ovšem když jsme se před časem přestěhovali na maloměsto, otevřeli jsme bolestivou otázku znovu. Dopadlo to tak, že asi před rokem jsme si poměrně rozlehlou knihovnu nechali vyrobit.

Je hezká, což o to, ale knih se do ní nakonec vejde mnohem méně, než by bylo žádoucí. F. si mezitím z Brna dostěhovala další čtyři krabice čtiva a já mám u rodičů ještě několik kubických metrů tiskovin, takže jsme zpátky na začátku. A aby to nebylo málo, máme i nehorázně vysoké požadavky: Chceme, aby naše další knihovna byla nová, velká, hezká a pevná.

Nabídka internetových obchodů je tristní. Knihovny se dnes už buď nevyrábějí, nebo jsou miniaturní. Nebo stojí sto tisíc. V depresi jsme už dokonce navštívili blízký obchod s nábytkem a zjistili, že když si necháme sestavit něco, co se naší představě alespoň funkčně podobá, vyjde to asi na dvacet tisíc (budiž), ale bude to dost ošklivé (nebudiž).

O víkendu jsme u Paželva a Vikinga Vika obdivovali jejich knihovnu, kterou jim za podobnou cenu vyrobil šikovný truhlář. Vzal jsem si kontakt a už jsem mu zavolal; tak uvidím, na kolik to po obdržení mého náčrtku odhadne. Snad cena nebude úplně nehorázná a snad se termín dodání nebude blížit zániku vesmíru, snad si plácneme.

Ale pořád ještě nic není jisté; zůstávám tedy ve střehu!

Příspěvek byl publikován v rubrice Přelomové texty a jeho autorem je lobo. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

17 thoughts on “Je těžké být intelektuálem

 1. my resime tenhle problem skladackama z Ikey, ale je kapacitne take nedostacujici. Takze se knihy obcas nachazeji ve sektorech jidelnich a anebo zapadle za nejiste balancujicimi policemi. Pritom jedno z reseni je pomerne elegantni: mala, uzka a usporna permanentka do knihovny:)

 2. Ale já při četbě hýbu rty! Ty sis toho nevšiml??!!

 3. psice: oblíbené knihy musím vlastnit, nehodlám se o ně dělit:-)
  F.: ale já myslel TĚMI rty!

 4. Zrovna nedávno jsem v čekárně fascinovaně hleděla na asi třicetiletého vystylovaného šampónka s melírkem, který si ke čtení vytáhl Mateřídoušku. O zábavu jsem ale opravdu měla postaráno, až když jsem si všimla, jak u louskání tohoto vysoce intelektuálního materiálu soustředěně pohybuje rty… Na druhou stranu, takovýhle chlapec nemusí řešit problém s knihovnou… :-)

 5. Knihovnu?Nebýt toho posledního odstavce, už bych si fakt myslel, že jsi intelektuál, který praktický život příliš nezvládá:) Knihovnu jedině nechat vyrobit. A pokud Ti neklapne ten Tvůj, dám Ti kontakt na mého truhláře. Do dvaceti tisíc ( záleží na materiálu ) Ti postaví Alexandrijskou knihovnu. Jen tedy nevím, jak to pak přestěhuješ z Brna na maloměsto :) ))

 6. tak si ju sám sprav, čo si to za chlapa, kurva?
  kúp si masív, narezať, ohobľovať, vyčapovať, nalakovať a nazdar pipi…

 7. Nám to taky vyřešil stolař a cena super… Jen ona, já nevím, tak nějak přestává být nafukovací…

 8. Lenka: šampóni mají prostě celý život jednodušší:-)
  Raven: nebýt poslední věty tvého komentáře, přišlo by mi to jako dobrá nabídka!
  ďobo: na pár chvil mi tvoje pobídka přišla zajímavá, ale pak jsem se vzpamatoval – škoda stromu…
  nominek: to bych reklamoval:-)
  P~O: vítejte, pane McLuhane!

 9. ďobo: Vzpomněla jsem si na tvůj koment dnes ráno, když jsem se plazila s metrem kolem zdi…lobo má totiž na všechno lidi.

 10. Že jo? Reklamace je vážně dobrý nápad. Třeba manžel si nějak zcestně myslí, že se to vyřeší tím, že budu mít zákaz prolézat antikvariáty a obchody knižní obecně…

 11. F.: milující manželka? Když jsem tuto variantu ponavrhl přítelkyni tak jsem musel málem bojovat o život…

  Lenka: U zubaře jsem si četl Johna Fantea – Sny o kopci Bunker Hill. Kupodivu mě to uklidnilo natoliž, že jsem se ani nebál. Mateřídoušku jsem ještě nezkoušel, ale zní to "cool".

  Lobo: též řeším problém zvaný knihovna. (Jako by nestačilo, že v jedné pracuji..)

 12. Coran: Milující manželka je to možná v Praze a blízkém okolí. Na jižní Moravě se tomu říká submisivní prcinka.

 13. Mně se vyplatilo knihy půjčovat kamarádům a známým, i takto se dá výše uvedenému problému vyhnout.

 14. Taky mam kontakt na sikovnyho truhlare… akorat se na jeho praci ceka minimalne rok a komunikaci za nej vyrizuje telefonicky manzelka stylem: "No vsak ja mu taky rikam, at to dodela, ale on jenom sedi u toho piva…" :) Ale zase je fajn, ze tady by se mu urcite dostalo pochopeni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>